Yeni Dönemde Ortaöğretimin Amacı ve Yeniden Düzenlenmesi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın son dönemde basına yansıyan açıklamaları, ortaöğretimde kritik bir dönüşüm arifesinde olduğumuza işaret ediyor. Türkiye’de istihdama ve toplumsal yaşama aktif katılım için ortaöğretim düzeyinde elde edilecek bilgi, beceri ve yetkinliklere gereksinimin artması, ortaöğretimin eğitim sistemindeki kilit önemini ortaya koyuyor.
Eğitim Reformu Girişimi (ERG), ortaöğretimdeki bu dönüşüme ilişkin yürüttüğü çalışmaları temel alarak oluşturduğu önerileri Yeni Dönemde Ortaöğretimin Amacı ve Yeniden Düzenlenmesi başlıklı bilgi notunda bir araya getirdi. Bilgi notu, ilköğretimden ortaöğretime geçişte “sınavsız”, ailelerin, çocukların ve okulların tercihlerini dikkate alan bir sistemin mümkün olduğunu, öğrencilerin büyük çoğunluğunun genel liselerde eğitim görmesinin hedeflenmesi gerektiğini, zamana yayılan çok sayıda değerlendirme ile öğrenci ilgi ve yönelimleri dikkate alınarak doğru üniversite tercihleri yapılabileceğini savunuyor.
Yeni Dönemde Ortaöğretimin Amacı ve Yeniden Düzenlenmesi başlıklı bilgi notuna ulaşmak için tıklayınız.
Bu bilgi notuna eşlik eden ve notta önerilen sistemi bütüncül olarak sunmayı amaçlayan Ortaöğretimde Kapsamlı Dönüşüm için Çerçeve başlıklı infografiğe ulaşmak için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin