YENİ ÇAĞ BULMACASI

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
Bu projedeki amacımız, öğrencilerin derslerinde öğrendikleri bilgileri pekiştirmeleri, günlük hayatlarına uygulayabilmeleri ve daha eğlenceli bir şekilde ders çalışabilmeleridir.

PROJE HEDEFİ:
BU PROJEDE İLK OLARAK ÖĞRENCİLERİN ELEKTRİK DEVRE ELEMANLARINI TANIMASI HEDEFLENMİŞTİR. BU AŞAMADAN SONRA SERİ BAĞLI ELEKTRİK DEVRELERİNİN ÇALIŞMA PRENSİPLERİ ÖĞRENİLECEKTİR. AÇIK DEVRE KAPALI DEVRE KAVRAMLARI PEKİŞTİRİLECEKTİR. BÜTÜN BU ÖĞRENİLEN BİLGİLERİN HÜCRE KONUSU İLE İLGİLİ BİR UYGULAMADA KULLANILMASI HEDEFLENMİŞTİR.

PROJE ÖZETİ:
Proje aşamasının başında elektrik konusu iyice öğrenildi. İlk olarak elektrik devre elemanları tanındı ve görevleri öğrenildi. Devrenin açık olma ve kapalı olma durumları incelendi. Özellikle devredeki anahtar kavramı üzerinde duruldu. Uygun sorular ve yanıtlar hazırlandı. Soru ve yanıtlar açık devre olacak şekilde birbirlerine bağlandı. Anahtar rolünü görecek bağlantı kabloları hazırlandı ve led ampuller, devre tamamlandığında yanacak şekilde devreye monte edildi.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Bu projede, mukavva karton, köpük, kırmızı ve yeşil led lambalar , vidalar, bağlantı kabloları, iğne, pil yatağı ve lehim kullanılmıştır. İlk olarak mukavva karton köpüğe yapıştırılmıştır. Daha sonra hücre konusu ile ilgili 16 soru ve bu soruların yanıtları hazırlanmıştır. Soru ve yanıtların bilgisayar çıktıları alınmış ve mukavva kartona yapıştırılmıştır. Yapıştırma işlemi yapılırken sorular sol tarafa yanıtlar ise sağ tarafa karışık olarak yapıştırılmıştır. Soruların üzerine iğne ile birer delik açılmış ve açılan deliklere birer vida monte edilmiştir. Yanıtların üzerine iğne ile 5 er adet delik açılmıştır. Dört deliğe ikişer adet led lamba yerleştirilmiştir. Kalan diğer deliğe ise bir adet vida yerleştirilmiştir. Mukavvanın altında led lambaların bir ucu sorularda bulunan vidaların altına, diğer ucu ise yanıtlarda bulunan vidaların altına bağlantı kabloları ile bağlanmıştır. Bağlanan noktalar lehim yapılarak sağlamlaştırılmıştır. Bu şekilde soru ile onun doğru yanıtı arasında bir bağlantı kurulmuştur. Daha sonra iki adet pil bir pil yatağına konulmuş ve uçlarına birer bağlantı kablosu kıskaçlar yardımıyla bağlanmıştır. Bu bağlantı kablolarından birisi soruya diğeri o sorunun doğru yanıtına temas ettirildiğinde led lambalar yanmaya başlamaktadır. Sorunun yanıtı yanlış verildiğinde led lambalar yanmamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin