yeni bir şifreleme metodu

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) tarafından 2010 yılı Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’nda bilgisayar alanında ‘yeni bir şifreleme metodu’ isimli proje ile ikinci olan ekibe yurt dışından özel davet geldi.Bilişim sektörünün önemli markalarından İntel, proje danışmanı Özel Burç Koleji Bilgisayar ve Teknoloji Öğretmeni Yavuz Gümüştepe ve Özel Sunguroğlu Fen Lisesi öğrencisi Ahmet Emre’yi Los Angeles’e davet etti.

Proje Çukurova Üniversitesi’nde yapılan Adana bölge finalinde de 14 öğretim üyesi tarafından 88 proje arasında birinci seçilmişti. Ahmet Emre’nin hazırladığı şifreleme metodunda hayatın her alanında kullanılabiliyor. Özellikle dosyaların şifrelenmesinde etkili olan yöntem sayesinde dosyalara başkası ulaşsa bile içerdiği bilgiye erişemiyor.

Danışmanlığını Özel Burç Koleji Bilgisayar ve Teknoloji Öğretmeni Yavuz Gümüştepe’nin yaptığı Özel Sunguroğlu Fen Lisesi öğrencisi Ahmet Emre’nin bilgisayar alanında geliştirdiği ‘Yeni bir şifreleme metodu’ projesi İntel tarafından beğenildi. İntel proje ekibini Los Angeles’e davet etti. Özel Burç Koleji Bilgisayar ve Teknoloji Öğretmeni Yavuz Gümüştepe, şifrelemenin herkesin ihtiyacı haline geldiğine dikkat çekerek çoğu şifreleme algoritmasının yeterince güçlü olmadığını vurguladı. Gümüştepe, “Şifrelemeler günümüz şartları için geliştirilmemişlerdir. Ayrıca çoğu şifreleme programı karmaşık bir arayüze sahiptir.”dedi.

Intel’in her yıl düzenlediği Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’na (ISEF), davet edildiklerini kaydeden Gümüştepe, “Her yıl 50’den fazla ülke ve bölgeden, fikirlerini paylaşmak, son teknolojilere dayanan projelerini göstermek ve 4 milyon dolarlık burs ve ödüller için yarışmak üzere, bin 500’den fazla genç bilimci bir araya geliyor.

Her yıl Mayıs ayının ilk haftasında düzenlenen yarışmaya Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) adına katılacak projeler TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’nda derece alan projeler arasından seçiliyor. Intel ISEF 8-13 Mayıs tarihinde Los Angeles’ta yapılacak.” dedi.

DENGELİ KARE ALGORİTMASI

Özel Sunguroğlu Fen Lisesi öğrencisi Ahmet Emre ise yeni bir şifrelemeyi ise şöyle yaptığını anlatıyor: “Projemde önceki algoritmaları inceleyip profillerini çıkarttım. Her birinin zayıflıkları ve çözüm metotlarını bulduktan sonra daha hafif ve iyi bir algoritma tasarladım. Bu algoritmada Asker-Ali Abiyev’in Dengeli Kare Algoritması’nı kullandım. Algoritmayı düzenledim ve iki adet kare kullanan bir algoritma hazırlayıp ilk problem için bir çözüm hazırladım. Daha sonra Qt4 ile bir arayüz tasarlayıp programı kolaylıkla kullanılabilecek hale getirip ikinci problemi çözdüm. Sonuç olarak projem kolay ve hızlı bir arayüz ile sağlam bir algoritmayla birleştirilmesiyle problemleri çözüp amacına ulaşmıştır.”