YENİ BİR İCAT ÇIKARDIM

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:Ankara

OKUL ADI: Demetevler İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Emre Evrim

DANIŞMAN ÖĞRETMEN:Gülsevin Özel

PROJE AMACI:
ÖĞRENCİLERİN KORKULU RÜYASI OLAN TRİGONOMETRİNİN NE KADAR KOLAY VE ANLAŞILIR OLDUĞUNU EZBERLEMENİN DIŞINA ÇIKARAK GÖRSEL BİR ARAÇLA GÖSTERMEK.

PROJE HEDEFİ:
YAPTIĞIMIZ BU ALETİ DERS ARACI HALİNDE SUNMAK VE GENİŞ BİR KULLANIMA AÇABİLMEK.

PROJE ÖZETİ:
Trigonometri konusunda açı değerlerini arkadaşlarım ve ben ezberlemeye çalıştık.Öğretmenimizin bu trigonometrik oranların aslında birim çember üzerinde sürekli hareket eden dik üçgenin kenarlarının birbirine oranı olduğunu söylediğinde bende bunu görsel bir hale getirmek istedim.Bu oluşturtuğum düzenek trigonometri dersinde ders aracı olarak kullanılabilir.Trigonometri cetveli kullanımıda daha eğlenceli hale gelebilir.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Trigonometri konusunu ezberden çıkarıp görsel bir hale getirmeye çalıştığım bu projemde düzeneğin üst kısmına coreldraw programından oluşturduğum yarı çapı 1 birim olan döner skala yerleştirdim.Bu birim çember üzerinde 1,2,3,4 bölgelerini seçer.Düzeneğin alt kısmına dik üçgeni oluşturacak bir disk yerleştirdim.Bu fikre çift camlı otobüslerin ön cam sileceklerinden ulaştım.Onlar hep diktir. 1)Skalanın ölçekli beyaz kısmı çalışılacak bölgeye getirilir. 2)Alttaki disk çevrilir, açı ve dik üçgen oluşturulur. Seçilen her bölgede yatay x ekseni b kenarını düşey y ekseni a kenarını hipotenüs c kenarını göstersin. Oluşan her dik üçgende pisagor kuralını uyguladım yani dik kenarların kareleri toplamı hipotenüsün karesini verdi Bu çember üzerinde oluşturduğumuz her dik üçgenin hipotenüsü 1 olduğuna göre Karşı dik kenar Sinx= ———————- =karşı dik kenar Hipotenüs Komşu dik kenar Cosx=————————-=komşu dik kenar Hipotenüs Böylece 1ile 360 derece arasındaki tüm açıların tanjantını kotanjantını sinüsünü kosinüsünü görebiliriz.Kullanımı zor olan trigonometri cetvelinin aslında ne anlatmak istediğinide görürüz. Örn: cos30=0,0866 sin30=0,50 tan30=sin30/cos30=0,57 Proje maliyeti 10 ytldir.

Matematik Projesi
İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması