YBL21 Programı 2017 Dönemi için başvurularınızı bekliyoruz

YBL21 PROGRAMI LİDERLİK KAMPI

YBL21 Programı Türkiye’nin 7 bölgesinde üniversitelerde okuyan başarılı öğrencilerin mezuniyetlerinden önce kendilerini daha iyi tanımalarını sağlayarak ve eksik yönlerinin gelişmesine destek olarak iş hayatına başarılı bir şekilde giriş yapmalarına olanak vermek ve saha çalışmaları ile iş hayatında aktif oyuncu olmalarına katkı sağlamaktır. Kısaca öğrencilerin kendilerini yeniden keşfetmelerini sağlamayı ve sonrasında değişime öncülük etmelerini amaçlamaktadır.

YBL21 Programı kapsamında geçtiğimiz yıldan farklı olarak bu sene, üniversite öğrencisi popülasyon oranlarına göre Türkiye’nin 7 bölgesi için ayrılmış olan kontenjanlar ile öğrenciler fırsat eşitliğiyle programa davet edilecekler. Bölgelerden başvuru yapan 3. Sınıf üniversite öğrencileri kendi bölgelerinden katılan öğrenciler ile yarışıyor olacak.

Şöyle ki; Türkiye’de YÖK’ten alınan bilgi dahilinde toplam 3.536.787 üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Bu öğrencilerin %31’i Marmara Bölgesi’nde öğrenim görürken, %21’i İç Anadolu bölgesinde öğrenim görmektedir. Diğer bölgeleri de kapsayarak Türkiye’nin 7 farklı bölgesinden seçilecek öğrenci sayıları aşağıdaki gibi olup toplamda 52 öğrenci YBL21 Programının 2017 dönemine seçilecektir.

Bölgeler

Bölge Çapında Öğrenci Populasyon Oranı

Seçilecek Öğrenci Sayısı

Akdeniz Bölgesi

0,10

5

Doğu Anadolu Bölgesi

0,08

4

Ege Bölgesi

0,13

7

Güney Doğu Anadolu Bölgesi

0,05

3

İç Anadolu Bölgesi

0,21

11

Karadeniz Bölgesi

0,12

6

Marmara Bölgesi

0,31

16

A. SEÇİM SÜRECİ

1. Başvuru Formu

2. 10 Boyutlu Envanter Testi

3. BM 17 Sürdürülebilir Global Kalkınma Hedefi Video Çalışması

4. Online Skype Mülakatı

B. ONLINE LİDERLİK EĞİTİMİ

Seçim sürecinin ilk aşamasını, “Başvuru Formu” etabını, geçen her YBL21 Programı adayı 1 ay boyunca Turkcell Akademi desteğiyle katılımcılara özel olarak hazırlanan online eğitimlere davet edilecekler. Eğitim hafta sonları paylaşılacak olup her eğitim sonrasında yollanacak çalışmaların yapılması beklenmektedir. Bu noktada amaç yalnız seçilen 52 YBL21 Temsilcisinden ziyade programa ilgi duyan ve liderlik konusunda kendini geliştirmek isteyen tüm üniversite 3.sınıf öğrencilerine bu imkanı tanımaktır.

C. 17 KONU 7 BÖLGE PROJE YARIŞMASI

Programa seçilen 52 YBL21 Temsilcisi Haziran-Temmuz döneminde BM tarafından belirlenen Sürdürülebilir 17 Kalkınma Hedefi’nden bölgesi için en uygun olan alanı seçerek projelendirecek. Daha sonra ağustos ayında yapılacak olan Liderlik Kampında her kişi kendi bölgesi ile ilgili sorunu ve çözümünü jüri üyelerine sunacak. Toplamda 52 sunum dinlenirken, her bölge için birer proje olmak üzere totalde jüri üyelerinden en yüksek puanı alan 7 proje seçilerek hayata geçirilmesi için Yenibirlider Derneği ve işbirlikçileri destek olacaklardır.

D. LİDERLİK KAMPI

Türkiye’nin 7 bölge, 81 ilinden YBL21 Programı’na kabul edeceğimiz 52 üniversite 3. Sınıf öğrencisini 5 gece 6 gün sürecek liderlik kampına davet edilecektir. Liderlik üzerine çeşitli eğitimlerin uzmanlar tarafından verileceği, çeşitli vaka analiz çalışmaları ile beraber atölye çalışmaları yapacakları, şirket ve fabrika gezileri yapacakları ve 2 ay boyunca Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 17 Global Kalkınma Hedefi çerçevesinde kendi bölgeleri için hazırladıkları sosyal girişimcilik projelerini jüri üyelerine sunma imkanına sahip olacaklar. Aynı zamanda Türkiye’nin her bölgesinde katılacak her üniversite öğrencisi akranları ile beraber vakit geçirme, takım çalışmalarına katılma şansı yakalayacaklar.

E. LİDER İLE ZİRVEYE

Türkiye’nin her bir yanından gelen lider ruhu yüksek başarılı öğrenciler, kariyer yolculukları için en önemli düzlük olan bu dönemde Türkiye’nin öncü liderleri ile biraraya gelecekleri güz ve bahar döneminde olmak üzere 2 buluşma gerçekleştirecekler. Liderliğin bir çok yönünü görme fırsatı bulacakları bu buluşmalarda, YBL21 Temsilcileri Liderleri ile ilk görüşmelerinde öğle yemeği yiyecekler, kariyer değerlendirmesinde bulunacaklar. Bahar döneminde gerçekleştirilecek ikinci buluşmada ise beraber bir toplantıya katılacaklar ve firma içerisinde networking imkanına sahip olacaklar. Programa dahil edilen 52 YBL21 Temsilcisi, programa destek veren 26 Lider Mentorü ile bir lider ve iki temsilci olacak şekilde kura yöntemiyle eşleşecekler.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. YBL21 Programı’nda hangi süreçler olacak?

YBL21 Programı başvuru formu olumlu sonuçlanan tüm adayların Turkcell Akademi tarafından sunulan ve Yenibirlider Derneği tarafından kurgulanan 1 aylık “Online Liderlik Eğitimi’ne” kabul edilecekler. Seçim sürecinin mayıs ayında tamamlanmasıyla beraber programa kabul edilen 52 YBL21 Temsilcisi, Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen sürdürülebilir 17 global kalkınma hedefi çerçevesinde kendi bölgeleri için en öncelikli sorunu belirleyerek projelendirecekler. Ağustos ayında yapılacak olan liderlik kampında 52 YBL21 Temsilcisi sosyal girişim projelerini jüri üyelerine sunma fırsatı elde edecekler. Aynı zamanda 5 gün sürecek kampta çeşitli vaka çalışmaları, eğitimler ve saha çalışmaları yapılacak. Son etap olan “Lider ile Zirveye” bölümünde güz ve bahar dönemi olmak üzere YBL21 Temsilcileri 2 kere liderleri ile buluşma gerçekleştirecekler.

2. YBL21 Programı’na son başvuru tarihi ne zamandır?

YBL21 Programı son başvuru tarihi 30 nisandır.

3. YBL21 Programı kapsamında seçilecek 52 kişi ne zaman belli olacak?

YBL21 Program’ı kapsamında seçilecek 52 kişi 15 Mayıs itibariyle belli olacaktır.

4. YBL21 Programı’nın Lider Mentörleri kimler yer alacak?

YBL21 Programı’nın Liderleri referans alınarak bu doğrultuda 2017 dönemi liderleri belirlenecektir.

LİDER LİSTESİ

ÖĞRENCİ LİSTESİ

Pegasus Havayolları YKB

Ali SABANCI

Ekin GÜNSAN

Yıldız Holding YK Başkan Yard.

Ali ÜLKER

Recep Anıl Aydemir

Unilever Satış/Müşteri Geliştirme Grubu Başkan Yard.

Ali Fuat ORHANOĞLU

Ömer Cem BOZKIR

Intel Türkiye CEO

Burak AYDIN

Gamze EVİRGEN

GE Türkiye CEO & Başkanı

Canan ÖZSOY

Cüneyt Çağrı URAL

Allianz Türkiye YKB

Cansen  BAŞARAN-SYMES

Yağızhan YAVUZ

Demsa Grup YKB

Demet SABANCI ÇETİNDOĞAN

Volkan DEMİR

KPMG Türkiye Partneri

Hande Şenova

Seval BOZKURT

Akfen Holding YKB

Hamdi AKIN

Beyhan Özün ÖZKAN

Unilever Türkiye, Orta Asya ve İran YKB

Harm GOOSSENS

İbrahim KUŞÇU

Alarko Holding YKB

İzzet GARİH

Özgür OLGUN

Turkcell CEO

Kaan TERZİOĞLU

Gözde PİŞİREN

Koç Holding CEO

Levent ÇAKIROĞLU

Olcay İrem Elgün

Sabancı Holding CEO

Mehmet GÖÇMEN

Yasin SERT

Fiba Holding YK Üyesi

Murat ÖZYEĞİN

Uğur Can HEKİM

Tav Havalimanları İcra Kurulu Başkanı

M.Sani ŞENER

İpek BALCI

Abraaj Grup Ortağı & Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı

Selçuk  YORGANCIOĞLU

Ecenaz BAŞARAN

Samsung Türkiye Başkan Yard.

Tansu YEĞEN

Macit Ersin SEZER

Kale Grubu YKB & CEO

Zeynep BODUR OKYAY

Mümtaz HACIPAŞAOĞLU

5. YBL21 Programı dahilinde sertifika verilecek mi?

Programın kapanışında mezuniyet sertifikası verilecek.

6. YBL21 Programı ücretli mi?

Program YBL21 Temsilcilerine tamamen ücretsizdir.

7. YBL21 Programı Liderlik kampı ne zaman nerede olacak?

Liderlik Kampı, İstanbul’da Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirilecek.

8. YBL21 Temsilcileri ve Lider Mentör eşleştirmeleri nasıl yapacak?

Liderlik Kampı’nda 52 YBL21 Temsilcimiz 26 Lider Mentörü ile kura eşliğinde eşleştirilecek. YBL21 Programı’na katılacak her 2 kişinin 1 Lider Mentörü olacak.

9. Seçme ve değerlendirme kaç süreçten oluşuyor?

Seçme ve değerlendirme süreci 4 farklı süreçten oluşmaktadır.

10. YBL21 Programı’nda kontenjanlar neye göre belirlendi?

YBL21 Programı’nda belirlenen 52 kişilik kontenjan bölge öğrenci nüfus oranları baz alınarak sayısal olarak paylaştırılmıştır.

Başvurmak için tıklayın