YAZ SAYILARI

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:ADANA / SEYHAN

OKUL ADI: Bilim ve Sanat Merkezi

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Aybüke Yaz

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Feza Mıhçı

PROJE AMACI:
ÖZEL BİR SAYI KÜMESİ OLUŞTURMAK

PROJE HEDEFİ:
HER SAYININ ÖZEL OLDUĞUNU DÜŞÜNÜP YENİ ÖZEL SAYILAR TANIMLAYARAK ADINI YAZ SAYILARI KOYDUM. ÖZEL DURUMDAKİ YAZ SAYILARINI BELİRLEMEK, YAZ SAYILARINI VEREN GENEL BİR KURAL BULMAK VE DİĞER SAYI ÇEŞİTLERİYLE İLİŞKİSİNİ KURMAK.

PROJE ÖZETİ:
SAYILAR TEK VE ÇİFT OLMAK ÜZERE İKİ GRUBA AYRILDIĞI İÇİN SAYILARIN RAKAMLARINDAN ÇİFT OLANI 2 YE BÖLÜP TEK OLANI 2 İLE ÇARPTIM. ÇIKAN SAYILARDAKİ RAKAMLARI TOPLADIKTAN SONRA BU TOPLAMIN İLK BAŞTAKİ SAYIYA BÖLÜNÜP BÖLÜNMEDİĞİNE BAKTIM. BÖLÜNEBİLEN SAYILARA YAZ SAYILARI ADINI VERDİM. İKİ VE ÜÇ BASAMAKLI TÜM SAYILARI YAZARAK HANGİLERİNİN YAZ SAYISI OLDUĞUNU BELİRLEDİM. BAZI ÖZEL DURUMLARI İNCELEDİM. YAZ SAYILARINI ÖĞRENCİLERE ÖĞRETMEK AMACIYLA BİR OYUN TASARLADIM.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
MATEMATİKÇİLERE GÖRE HER SAYI ÖZELDİR. ÖZEL SAYILARI İNCELEYİNCE BEN DE BUNLARIN DIŞINDA FARKLI BİR ÖZELLİĞE SAHİP SAYILAR OLUŞTURMAK İSTEDİM. BU PROJEYİ HAZIRLAMAYA KARAR VERDİM. SAYILAR TEK VE ÇİFT OLMAK ÜZERE İKİ GRUBA AYRILDIĞI İÇİN SAYILARIN RAKAMLARINDAN ÇİFT OLANI 2 YE BÖLÜP TEK OLANI 2 İLE ÇARPTIM. ÇIKAN SAYILARDAKİ RAKAMLARI TOPLADIKTAN SONRA BU TOPLAMIN İLK BAŞTAKİ SAYIYA BÖLÜNÜP BÖLÜNMEDİĞİNE BAKTIM. BÖLÜNEBİLEN SAYILARA YAZ SAYILARI ADINI VERİP ÖZEL BİR SAYI KÜMESİ OLUŞTURDUM. İKİ BASAMAKLI VE ÜÇ BASAMAKLI TÜM SAYILARI YAZARAK BUNLARDAN HANGİLERİNİN YAZ SAYISI OLDUĞUNU BELİRLEDİM. SAYILARI TEK TEK ARAŞTIRMAK YERİNE ÖZEL DURUMLARI İNCELEMEYE KARAR VERDİM. A SIFIRDAN FARKLI VE ÇİFT BİR RAKAM OLMAK ÜZERE 3 BASAMAKLI AAA, 6 BASAMAKLI AAAAAA, 9 BASAMAKLI AA?AA, 18 BASAMAKLI AA?AA SAYILARININ YAZ SAYISI OLDUKLARINI GÖSTERDİM. İKİNCİ ÖZEL DURUM OLARAK A SIFIRDAN FARKLI HERHANGİ BİR RAKAM OLMAK ÜZERE A NIN YANINA İSTEDİĞİMİZ KADAR SIFIR YAZARAK ELDE EDİLEN SAYILARIN BİR YAZ SAYISI OLDUKLARINI DA GÖSTERDİM. YAZ SAYILARINI VEREN GENEL BİR KURALA ULAŞAMADIM. ÇALIŞMALARIMA DEVAM ETMEKTEYİM. YAZ SAYILARINI ÖĞRENCİLERE ÖĞRETMEK İÇİN BİR OYUN HAZIRLADIM. HAZIRLADIĞIM OYUN İKİ VEYA DAHA FAZLA KİŞİ ARASINDA OYNANABİLİR. OYUN İÇİN BAZILARI ÜÇ FARKLI RENKTE OLAN ÇEMBER YOLU OLUŞTURARAK BİR KARTON HAZIRLADIM. RENKLERE DEĞİŞİK PUANLAR VERDİM. OYUN İÇİN BİRİ NORMAL OLAN DİĞERİNDE İSE + VE ? NİN BULUNDUĞU İKİ ZAR HAZIRLADIM. ZARLARDAN NORMAL OLANI KAÇ ADIM GİDİLECEĞİNİ, DİĞERİNDE + İLERİ, – GERİ GİDİLMESİ GEREKTİĞİNİ GÖSTERİR. ATILAN ZARLAR SONUCU OYUNCU RENKLİ ÇEMBERE GELİNCE SORMAK ÜZERE KÜÇÜK KARTONLARA SAYILAR YAZDIM. OYUNCUNUN YAPMASI GEREKEN İSE 45 SANİYEDE KARTONDAKİ SAYILARIN HANGİSİ YA DA HANGİLERİNİN YAZ SAYISI OLDUĞUNU BULMAKTIR. BULAN OYUNCU RENGİNE KARŞILIK GELEN PUANI HANESİNE KAZANDIRIR. ÇIKIŞA EN FAZLA PUANLA ULAŞAN OYUNCU OYUNUN GALİBİDİR.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi