Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu 2014

2. YAŞANABİLİR
ŞEHİRLER SEMPOZYUMU
2nd LIVABLE CITIES SYMPOSIUM
20 KASIM 2014
İZMİMOD, İZMİR

EMBARQ Türkiye ve İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) ortaklaşa düzenlediği Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu bu yıl İzmir’de gerçekleşecek. Sempozyumun bu yılki teması “Bisikletli ve Yürünebilir Şehirler”.

Sundukları yaşam kalitesi açısından şehirlerin analiz edildiği farklı anketler ve araştırmalar var. Her yıl dünyanın en yaşanabilir 10 şehri haberlerini okuyoruz. Bu anketleri incelediğimizde öne çıkan; güvenlik, temizlik, toplu taşıma, çevre, sağlık, şehir planlama, uluslararası iş yapma imkanları gibi kriterlerin ortak olduğunu görürüz.

Araştırmalar, şehirleri yaya odaklı tasarladığımızda trafik kazalarını %40-%60 oranında azaltacağımızı gösteriyor. Dünyadan başarılı örnekleri incelediğimizde, yürüyüş ve bisikletli ulaşımın teşvik edildiği şehirlerde, hava kalitesi iyileşirken, şehir ekonomisinde de canlanma, iş verimliliğinde de artış olduğunu, şehirlerin rekabet gücünün arttığını ve marka değerinin yükseldiğini gözlemliyoruz.

Bu yıl, ikincisini düzenleyeceğimiz Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu’nda, Sürdürülebilir şehirler, akıllı şehirler ve toplu taşıma odaklı gelişim gibi yeni planlama yaklaşımlarını ve yaşanabilir şehirlerin yönetimini konuşacağız. Dünyanın çeşitli yerlerinden davet edilen alanında uzman konuşmacılar özellikle bisikletli ulaşım ve yürünebilirlik üzerine bilgi ve deneyimlerini paylaşırken bir yandan da toplu taşıma odaklı gelişme, insan odaklı ulaşım, erişilebilirlik, kamusal alan kullanımı, yenilikçi çözümler, sürdürülebilir ulaşımda ekonomik ve sosyolojik yaklaşımlar, sürdürülebilir ulaşımı teşvik eden politikalar ve katılımcılık konularını ele alacak.

20 Kasım 2014 Perşembe günü saat 08:30’da Mimarlar Odası İzmir Şubesi – İZMİMOD’da gerçekleşecek Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu, yerel yönetim temsilcileri, özel sektör temsilcileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve basına açık olacaktır.

Katılımcılar için İngilizce-Türkçe simultane çeviri hizmeti sağlanacaktır.

Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu 2014 Konu Başlıkları

Belediye Başkanları Oturumu
Sürdürülebilir Ulaşımı Teşvik Eden Politikalar Geliştirme ve Katılımcılık
İZKA Programları; sürdürülebilir şehircilik yaklaşımlarına sunulan destekler
Yayalaştırma projeleri ve herkes için erişilebilirlik
Sürdürülebilir ulaşımda yenilikçi çözümler
İsveç’ten yaşanabilir şehirler için yeni bir yaklaşım; Symbio City
İzmir ilçeleri kadın belediye başkanları ve yöneticileri ile yaşanabilir şehirler oturumu
Bisikletli Ulaşım

hkucukcoskun@embarqturkiye.org
http://www.embarqturkiye-yasanabilirsehirler.org/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.