Yaşadığım Gezegeni Öğreniyorum II

OMÜ tarafından yürütülen, TÜBİTAK destekli “Yaşadığım Gezegeni Öğreniyorum II” adlı projenin açılışı, OMÜ Astronomi Merkezi’nde yapıldı.

Açılışa; Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bulut, Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Hüseyin Kalkan, Ankara Üniversitesi Emekli Astronomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ethem Derman, akademisyenler, Türkiye’nin çeşitli illerinden ilköğretim öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen projenin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Hüseyin Kalkan; “Bu projenin gerçekleştirilmesindeki temel amaç; öğrencilerin doğaya ve evrene karşı olan ilgilerini artırmak, temel fen kavramları ile ilgili öğrenme zorluklarını en aza indirgemek ve gençlerimize fen bilimlerini sevdirerek onları geleceğin Türkiye’sinin bilim insanı adayları olmaları için cesaretlendirmektir.” dedi.

“Artık gözlem yaparak yaşama modeli ön planda.” diyen Prof. Dr. Ahmet Bulut, “Sizleri ağırlamaktan çok memnunuz. Planetaryum oluşturulmasında Prof. Dr. Hüseyin Kalkan’ın büyük emeği vardır. Kendisine tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Umarım bu ve bunun gibi projeler çocuklarımızın bilimi yaşayarak öğrenmesini ve çevreyi daha iyi gözlemlemesini sağlar.” şeklinde konuştu.

Misafir konuşmacı Prof. Dr. Ethem Derman da konuşmasında öğretmenlere, derse başlamadan önce birkaç dakika gök bilim hakkında sohbet etmelerinin öğrencilerin ilgisini çekmek için iyi bir yol olacağını belirtti.

İki gün boyunca çeşitli dersler ve etkinliklerle devam edecek olan projenin ilk dersi, “Teleskop Yapımı” adlı sunumla başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin