YARDIMSEVER KAPI

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
İLİ:KAHRAMANMARAŞ

OKUL ADI: Özel Öz-Derya İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ:Mehmet Umur Sarıfakıoğlu – Arif Emre Pak

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Aytekin Erzan

PROJE AMACI:
EV, OFİS, RESTORANT VB. MEKÂNLARDA ELLERİ YİYECEK, İÇECEK VS. GEREKLİ ARAÇ GEREÇLER İLE DOLU VE ÖZÜRLÜ OLAN İNSANLARIMIZIN BAŞKALARINDAN YARDIM ALMADAN KOLAYLIKLA KAPI AÇMALARINA VE TIKLATMALARINA YARDIMCI OLMAKTIR.

PROJE HEDEFİ:
ELLERİNİ KULLANAMAMAKTA OLAN(EL ENGELLİ) VEYA ELLERİ DOLU OLAN İNSANLARIMIZA KAPI AÇARKEN VE TIKLATIRKEN PEDAL SİSTEMİ İLE KOLAYLIK SAĞLAMAKTIR.

PROJE ÖZETİ:
PROJEDE ELLERİNİ KULLANAMAYAN İNSANLAR İÇİN VEYA ELLERİ DOLU İNSANLAR İÇİN KAPI AÇMA ZORLUĞUNA ÇÖZÜM BULDUK.kapıMIZIN sağ ve sol kasasının alt köşesine 2 adet pedal monta ettik.bu pedallerin bir tanesınE KİLİT İLE BAĞLANTI KURDUK BÖYLELİKLE PEDALE basılınca kapı açılıyor.diğer pedal ise kapı tıklatIYOR.sistem özellikle evlerimizde İÇ kapılarında kullanılır.pedala basılıp kapı açıldığı zaman kapının iç tarafındaki ışık 20 saniye yanARAK karanlık bir ortama girdiğimiz zaman bize yol gösteriyor.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
A)LİTARATÜR TARAMASI: DAHA ÖNCE BÖYLE BİR PROJE YADA DÜŞÜNCEYLE KARŞILAŞILMAMIŞTIR. B)GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: 1.) ÖRNEK BİR KAPI YAPTIRILDI. 2.) KİLİT TEMİN EDİLDİ. 3.) HAZIR 2 PEDAL ALINDI. 4.) KAPININ KİLİT BÖLÜMÜ OYULDU. 5.) KİLİT KAPIYA TAKILDI. 6.) PEDAL SİSTEMİ KİLİTE BİR MEKANİZMAYLA BAĞLANIP KAPININ AŞAĞISINA SARKITILDI VE PEDAL KAPININ AŞAĞISINA MONTE EDİLDİ. 7.) OYUK YER KAPATILDI. 8.) TIKLATMA PEDALI KAPI AÇMA PEDALININ YANINA MONTE EDİLDİ. 9.) SÜSLEMELER YAPILDI. 10.) PROJEMİZ KULLANIMA HAZIR BİR MAKET HALİNE GETİRİLDİ. C)TAKVİM: PROJEMİZE: KASIM AYININ 2. HAFTASI BAŞLANDI. KASIM AYININ SONUNDA SUNUMA HAZIR BİR HALE GETİRİLDİ. D)KULLANILAN YÖNTEMLER: PROJEMİZDEKİ GEREKLİ MALZEMELER TEMİN EDİLEREK PROJEMİZ HAZIR BİR HALE GETİRİLDİ. E)PROJE BÜTÇESİ: 30 YTL İLE MALİYETİ DÜŞÜK KONUSU BÜYÜK BİR PROJE İMAL EDİLDİ. F)ULAŞILAN SONUÇLAR: 1.) BİZİM İÇİN DEĞERLİ OLAN İNSANLARIMIZIN HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRDIK. 2.) ELİMİZDEKİ YİYECEK, İÇECEKLERİN KAPI AÇARKEN VE ÇALARKEN DÖKÜLMESİNE SON VERDİK. 3.) ELLERİNDEN ENGELLİ İNSANLARIMIZIN HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRDIK. G)SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ: 1.) KURULAN SİSTEMLE GÜNÜMÜZE KOLAY BİR KAPI AÇMA VE TIKLATMA SİSTEMİ GETİRDİK. 2.) BU PROJEYE İHTİYACI OLAN İNSANLARIMIZA KOLAYLIK SAĞLADIK. H)DESTEK: MARANGOZDAN DESTEK ALINDI.
İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi