Yaratıcı Öğrenmeyi Öğrenme Kursu

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile Massachusetts Institute of Technology (MIT) bünyesinde yer alan MIT Media Lab arasında yapılan iş birliğiyle “Learning Creative Learning (LCL) – Yaratıcı Öğrenmeyi Öğrenme” çevirim içi kursu Türkiye’deki öğretmenlerin faydalanabilmeleri için Türkçe olarak 28 Ekim 2019’da başlayacak.

Dünyanın dört bir yanından yenilikçi öğretmenlerle bağlantı kurmak ve MIT Media Lab Yaşam Boyu Anaokulu grubunun tasarım ilkelerini keşfederek çocukların yaratıcı düşünür olmalarına yardımcı olabilmek için Yaratıcı Öğrenmeyi Öğrenme (LCL) kursuna çocuklarla, öğrenmeyle ve yaratıcılıkla ilgilenen öğretmenler katılabilecek.

Yaratıcı Öğrenmeyi Öğrenme (LCL) nedir?

LCL, yaratıcı öğrenmeyi birlikte keşfeden eğitimcilerin ve tasarımcıların bir araya geldiği etkileşimli bir topluluktan oluşan kurstur. Altı hafta sürecek bu kursta; kursiyerler, yaratıcı öğrenmenin altında yatan bazı fikirleri keşfetme şansına sahip olurken aynı zamanda yaratıcı öğrenme gerçekleştirecek, fikirleri ve uygulamaları kendi işine ve hayatına dâhil etmek için meslektaşlarıyla çalışma ortamı elde edecek.

Yaratıcı Öğrenmeyi Öğrenme (LCL) kursuna nasıl kayıt olunur?

Kursa https://learn.media.mit.edu/lcl/ adresinden kayıt olunabilir.

Ayrıca kursiyerler; yaratıcı öğrenme ile ilgili fikirlerini ve deneyimlerini diğer katılımcılarla paylaşmak, tartışmak ve birbirlerinin çalışmalarını geliştirebilmek için dünya genelindeki LCL forumundan ve dil gruplarından Türkçe kategorisini seçerek paylaşımda bulunabilecek.

 

Yaratıcı Öğrenme Nedir?
Hiç olmadığı kadar hızlı değişen bir dünyada yaşıyoruz. Bu konuda kendimizi geliştirmek için yaratıcı bir şekilde hayal kurmayı, sistematik olarak akıl yürütmeyi, işbirliği içinde çalışmayı ve sürekli olarak öğrenmeyi bilmemiz gerekiyor. MIT’deki Yaşam Boyu Anaokulu grubunda yaratıcı öğrenmeyi ilerletmek adına yeni teknolojiler ve stratejiler geliştiriyoruz. Benimsediğimiz yaklaşım dört temel ilkeye dayanıyor:

Projeler: Yeni fikirler ürettiğimiz, prototipler tasarladığımız, gelişmelerde bulunduğumuz ve son ürünü ortaya koyduğumuz projelerde aktif bir şekilde çalışırken en iyi öğrenimi gerçekleştiririz.
Akranlar: Öğrenme insanların fikirlerini paylaştığı, projelerde işbirliği yaptığı ve birbirlerinin çalışmalarını geliştirdiği sosyal bir etkinlik olduğunda gelişme gösterir.
Tutku: Değer verdiğimiz şeylere odaklandığımızda daha uzun süre ve daha çok çalışırız, zorluklar karşısında mücadele ederiz ve süreçte daha çok şey öğreniriz.
Oyun: Öğrenme eğlenceli deneyimleri, yeni şeyler denemeyi, materyallerle doğaç yapmayı, sınırları zorlamayı, risk almayı ve süreci sürekli tekrar etmeyi barındırır.
Bu ilkeleri çalışmalarımızda uyguluyor ve diğer insanların da bu tür öğrenmede bulunmalarına yardımcı olmak adına yaratıcı öğrenme fikir ve teknolojilerimizi paylaşıyoruz.

Yaratıcı Öğrenmeyi Öğrenme nedir?
Yaratıcı Öğrenmeyi Öğrenme (LCL), yaratıcı öğrenmeyi birlikte keşfeden bir eğitimciler, tasarımcılar, ebeveynler ve öğrenenler topluluğudur. Altı hafta boyunca yaratıcı öğrenmenin altında yatan bazı fikirleri keşfetme şansına sahip olurken aynı zamanda yaratıcı öğrenim gerçekleştirecek, ilgilendiğiniz projeler üzerinde çalışacak, bu fikirleri ve uygulamaları kendi işinize ve hayatınıza dahil etmek için akranlarınızla oyun zemininde çalışacak ve düşüneceksiniz.

Bir Scratch eğitimi mi?
Kurs sadece Scratch (Yaşam Boyu Anaokulu grubumuz tarafından geliştirilen grafik temelli programlama dili) üzerine değil. Fakat haftalık olarak düzenlediğimiz çevrimiçi atölyeler sayesinde Scratch üzerinden proje yapma ve Scratch’in altında yatan fikir ve motivasyonları öğrenme fırsatınız olacak. Her hafta için tasarladığımız etkinliklerde istediğiniz ortam ve materyalleri kullanabilirsiniz. Scratch de bu seçeneklerden biri. Ayrıca, Scratch’i “yaratıcı bir öğrenme” yaklaşımı üzerinden nasıl sürece dahil edebileceğimize yönelik fikirler, stratejiler ve kaynaklar paylaşacağız.

Kurs bana göre mi?
Yaratıcı Öğrenmeyi Öğrenme çocuklarla, öğrenmeyle ve yaratıcılıkla ilgilenen herkes için uygundur. Öğrencilerinizin öğrenimine destek olmak isteyen bir eğitimci, çocuklara okul sonrası kurs veren bir gönüllü, yeni eğitim girişimleri uygulayan bir okul müdürü, çocuklar için yeni ürünler ve etkinlikler oluşturan bir tasarımcı veya çocuklar, öğrenme ve yaratıcılık konusunda meraklı olan biri olmanız hiç fark etmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin