Yaratıcı Çocuk Yaratıcı Beyin’in başvuruları başladı

öğretmen eğitimi
sınıf öğretmenleri

Öğretmenlerimizin kendi yaratıcılık potansiyellerini keşfederek öğrencilerinin yaratıcılık gelişimini destekleyebilmelerini hedeflediğimiz programımız Yaratıcı Çocuk Yaratıcı Beyin’in başvuruları başladı. Program kapsamında 81 ilde görev yapan sınıf öğretmenleri, okulöncesi öğretmenleri ve görsel sanatlar öğretmenleri ile çalışacağız.

Öğretmenlerin, öğrencilerinin yaratıcılık gelişimini destekleyebilmeleri için her şeyden önce kendilerinin yaratıcılık potansiyellerinin farkına vararak yaratıcılıklarını geliştirmeleri, bu alanda bilgi ve deneyim sahibi olmaları gerekmektedir. Öğretmenler sınıflarında yaratıcı ve inovatif yöntemler kullanarak sahip oldukları donanım ve yetkinlikler ile rol model olarak öğrencilerinin bu becerilerinin gelişimini destekleyebilirler.

Bu bakış açısıyla program, öğretmenlere kendi yaratıcılık potansiyellerini keşfederek öğrencilerinde yaratıcılık potansiyelinin geliştirilmesini hedeflemektedir.

Program boyunca aşağıdaki konular çalışılacaktır:

Yaratıcılık ve Yaratıcı Düşünmeye İlişkin Temel Kavramlar
Kişisel Yaratıcılık Potansiyelimiz
Öğrenme Biçimlerinin Yaratıcılık Üzerindeki Etkisi
Yaratıcılık Gelişimi İçin Kullanılabilecek Teknikler
Yaratıcı Ders Tasarımı

Programa Kimler Katılabilir?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında görev yapan okul öncesi öğretmenleri, sınıf öğretmenleri ve görsel sanatlar öğretmenleri programa başvuru yapabilir.

Programın Süresi ve Zaman Planı

Eğitimimiz asenkron ve senkron çalışmalarla devam eden üç günlük bir eğitim programıdır. Katılımcılarımız aşağıdaki iki alternatifli programdan birisine dâhil edilecektir.

* Senkron: Belirtilen saatte çevrim içi şekilde katılmanın gerekli olduğu eş zamanlı oturumlar.

* Asenkron: Program süreci kapsamında kişiye bağlı olarak istenilen zamanda tamamlanabilecek eş zamanlı olmayan oturumlar.

Eğitim uygulama esaslı yürütülecektir. Bu sebeple, senkron oturumlar sırasında kullanabileceğiniz aşağıda örnekleri verilen malzemelerin yanınızda olması aktif katılım sağlayabilmeniz için önemlidir:

Kurşun kalem, boya kalemleri, A4 Kâğıt, el işi kâğıtları, yapıştırıcı, makas, pastel boya, oyun hamuru, şönil, cetvel, sayma çubukları, geometri çubukları, çubuk, boş plastik ya da cam şişe, saç tokaları, düğmeler, kumaş parçaları, alüminyum folyo, kürdan, kibrit çöpleri, çakıl taşları, etiketler, boncuk, renkli ipler, karton gibi evinizde bulunabilecek her tür malzeme.

Katılım Belgesi

Programın asenkron içeriklerini zamanında tamamlayan ve senkron oturumların tamamına katılan katılımcılar, kişisel MEBBİS sayfalarından MEB Seminer Belgesi’ne dijital olarak erişebileceklerdir.

Eğitim Platformu

Eğitim, Öğretmen Akademisi Vakfı Uzaktan eğitim platformu eKampüs’te www.ekampus.orav.org.tr adresinden gerçekleştirilecektir.

Başvuru

Eğitim programı başvuruları, Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) üzerinden alınmaktadır: https://mebbis.meb.gov.tr/

Kişisel MEBBİS şifreniz ile giriş yaparak “Hizmet İçi Eğitim” bölümünden kişisel veri izni vermeniz gerekmektedir. MEB işleyişi gereği sadece bu izni verenler eğitimlere katılabilmektedir. ÖRAV Eğitimleri MEBBİS – eKampüs işleyişi detayını https://youtu.be/kwqpvtRDya0 linkindeki videoda bulabilirsiniz.

Bu eğitim programı, MEBBİS’te eş zamanlı olarak birden fazla grup halinde ve farklı faaliyet numaraları ile yer alabilir. Başvuru yapmak üzere girdiğiniz sayfada öncelikle belirtilen kontenjana ve başvuru sayılarına bakarak, bu sayı dolmuş ise, aynı tarihe planlanan farklı faaliyet numaralı gruplara başvuru yapmanız, eğitime katılabilmenizde kolaylık sağlayacaktır.

Soru ve destek ihtiyaçlarınız için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Bu eğitim programı Adel Kalemcilik – Faber Castell tarafından desteklenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin