YARALARI ÇABUK İYİLEŞTİRELİM

Proje Adı:YARALARI ÇABUK İYİLEŞTİRELİM

Proje Amacı:Doğal ürünleri bir araya getirerek yaralarımızın daha çabuk iyileşmesini amaçladık. Kullandığımız bu doğal ürünler hücre bölünmesini hızlandırarak yaraların daha çabuk kapanmasını sağlamakta ve ayrıca cildi beslemektedir.

Giriş:

AloeVera:A, C, E ve B grubu vitaminleri ile Selenyum, Demir, Mangan, Magnezyum, Kalsiyum, Çinko, Bakır, Fosfor, Potasyum gibi mineraller içerir. AloeVera besin değeri yüksek bir bitkidir. Yanık ağrılarını azaltır. Deri iltihabı, güneş yanıkları, egzama ve böcek sokmalarında faydalıdır. Cilt bakımı için de kullanılan Aloevera, yıpranmış ciltleri nemlendirir ve onarır.AloeVera ya da Sarısabır?ın, 75 besleyici madde, 20 mineral, 18 amino asit ve 12 vitamin içerdiği bilinmektedir.İçindeki amino asitler doku oluşumunu sağlayan proteinlerdir. Vücudumuz için gerekli 22 amino asitin 20?si aloeverada bulunmaktadır.Anajezik, Anti-bakteriyel, Anti-fungal, Anti-viral olarak etki ederler. İltihaplanmayı önleyici etken madde içerir.AloeVera, antikor oluşumunu destekler. Hücre ve dokuların 2-7 kat daha fazla gelişmesini sağlar.

Zeytin yağı: Zeytinyağının içerdiği vitaminler, hücre yenileyici özelliklere sahiptir. Zeytinyağı, başta E vitamini olmak üzere, içerdiği çok sayıdaki antioksidan maddeyle , hücrelerimizi yeniler, doku ve organlarımızın yaşlanmasını geciktirir. Zeytin yağı; tahrişin neden olduğu acı ile yanmayı giderici ve yumuşatıcı özellikleri vardır. Zeytinyağı, derinin foliküllerinepenetre olabildiği için, gerek internal gerekse eksternal dokuların yara veya iritasyonunda ve enfeksiyonlara karşı faydalıdır.

Arı sütü:A, D, E, K, H ve B-Kompleks (9 tane B Vitamini çeşidinin hepsini) Vitaminlerini içerir. C vitamini ise eser miktardadır. 22 farklı esansiyel aminoasit içerir. Hücrelerin yenilenmesini hızlandırır ve tetikler, böylece yaşamın tazelenmesini getirir.Deri problemlerini gidericidir. Teni güçlendirir ve görünümünü taze tutar.Antibakteriyaldir.

Papatya yağı: Cildi besler, pürüzsüz ve yumuşak bir görünüm verir. Papatya yağı, yaraları iyileştiren ve cildimizi besleyen bir özelliğe sahiptir.

Lavanta yağı: Yanıklarda acıyı azaltacaktır. Kesik ve yaralarda bakterileri öldürür ve yarayı temizler. Böcek ve arı sokmalarında şişme ve kaşınmayı azaltır. güneş yanıklarına iyi gelir

Tere yağı: Nemlendirici etkisi vardır.

Kullanılan yöntem: İnsanların vücutlarının her hangi bir yerinde oluşabilecek yara ve yanıkları evde elimizin altında bulunan malzemelerle tedavi etmeyi amaçladık. Kullandığımız doğal ürünler hücre bölünmesini hızlandıran ve antiseptik özelliği olan ürünlerdir. Bu amaçla bitkilerden oluşan doğal bir karışım oluşturabileceğimizi düşündük ve bitkiler hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Araştırmalarımız sonucunda :

2 damlalık aloevera yağı + 5 damlalık zeytin yağı + 1 tüp arı sütü + 2 damlalık papatya yağı + 2 damlalık lavanta yağı + 40 ml su + margarin ( kremin daha koyu kıvamda olabilmesi için kullandık) i karıştırarak elde ettiğimiz karışımı yara ve yanıkların üzerine sürdük.

Hazırladığımız bu karışımın yararlılığını test etmek için: iki özdeş kaba pamuk arasına özdeş sayıda kuru fasulye tohumları ektik. Bu kaseleri çimlenene dek sadece su ile suladık. Çimlenme bittikten sonra kaselerin birini suyla, diğerini de aynı oranda su ve hazırladığımız karışımla suladık. Gözlemledik. 10 gün sonunda aynı ortamda büyüyen bu bitkileri karşılaştırdığımızda su ile beslenenin boyunun 23 cm. ye ulaştığını, karışımımızla beslenenin boyunun 32 cm. ye ulaştığını ve yaprak sayısının daha fazla olduğunu gördük.

Daha sonra hazırladığımız yara iyileştirici karışımımızın hava ile temas edip içindeki yağların özelliklerini kaybetmemesi için tek kullanımlık tüplere doldurmaya karar verdik. Bunun için pipetleri 4 cm.?lik uzunlukta ,mum alevinin üzerinde keserek böldük. Her parçanın içine şırınga ile karışımımızı doldurduk. Açık olan diğer ucu da yine mum alevinin üzerinde cımbız ile yapıştırdık.

Proje Bütçesi : 25 TL.

Proje Çalışmasının Takvimi:

14-28 Kasım: proje konusunun tespiti.

28 Kasım-5 Aralık: literatür taraması yapıldı.

5 -12 Aralık: elde edilen bilgiler analiz edilip sentezlendi.

12-19 Aralık: proje oluşturuldu.

19 Aralık- 17 Ocak: projenin denenip, test edilmesi.

Sonuçlar, Sonuçların Değerlendirilmesi : Elde edilen doğal yara ve yanık merhemi bir çok insan ve öğretmenlerimiz tarafından denendi ve çok memnun kaldıklarını yaralarının daha kısa sürede iyileştiğini ve yara izi kalmadığını söylediler.

Ayrıca hazırladığımız karışımla beslenen bitkinin daha çok büyüyüp geliştiğini yani hücre bölünmesi ve yenilenmeyi hızlandırdığını ispatladık.