YAPI ÜRÜN ÖDÜLÜ

“Türk yapı sektörünün en iyi malzemesi seçiliyor”
2011’in en iyi yapı malzemesini belirleyecek olan
yapı sektörünün en büyük ödülü
ALTIN ÇEKÜL “YAPI ÜRÜN ÖDÜLÜ” ne başvurular başladı…

 

YEM Ödülleri Projesi kapsamında verilecek Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” ile, Türk yapı sektörünün 2011 yılında en iyi yapı malzemesi seçilecek. Ödüller Türkiye’nin ve bölgenin en büyük yapı buluşması 34. Uluslararası Yapı Fuarı/Turkeybuild İstanbul’da sahiplerini bulacak.

Yapı dünyasının bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi tarafından 1991 yılından bu yana düzenlenen ve bu yıl 19 kez verilecek olan Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” ile, Türk yapı sektöründe 2011 yılının en iyi ürünü seçilecek. Ödül, yapı malzemesi alanında yeni teknoloji ve ürünleri destekleyerek sektörün gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Türk yapı sektöründe faaliyet gösteren tüm yapı malzeme üreticisi firmalarının başvurabileceği ödüle aday olacak ürünlerde, öncelikle“yapı”da yer alması veya yapım sürecinde teknolojik gelişme sağlaması koşulu aranıyor. Ardından ürünler, üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık ve enerji tasarrufu sağlamaları, çevreye, sağlığa zararlı bir yönlerinin olmaması ve üretimde yerli kaynakların da kullanılması kriterlerine göre değerlendiriliyorlar.

Başlangıcından 2007 yılına kadar Türk yapı sektörünün ve bölgenin en büyük yapı buluşması “Yapı Fuarı/Turkeybuild İstanbul” katılımcısı firmaların ürünleri arasından seçilen Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” 2007 yılında, YEM Ödülleri Projesi kapsamında ulusal katılıma açıldı.

Ödüle ürünlerini aday gösterecek firmaların, ürünlerin teknik niteliklerini belirleyen belgeleri, ürünü tanıtan açıklamaları içeren dosyayı ve ürünün örneğini, Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” başvuru formu ile birlikte en geç 11 Nisan 2011 günü, saat 17.00’a kadar Yapı-Endüstri Merkezi’ne teslim etmeleri gerekiyor.

19. Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü”ne Katılım
Başvuru Koşulları: Ödüle, Türkiye’de yapı malzemesi üreten her firma başvurabilir, bir firma birden çok ürününü aday gösterebilir.
Değerlendirme Ölçütleri:
1. Önerilen ürünün “yapı”da yer alması veya yapım sürecinde teknolojik gelişme sağlaması
2. Üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık sağlaması
3. Malzemenin üretiminde, yapılardaki uygulamasında ve binanın kullanım sürecinde enerji tasarrufu sağlaması
4. Üretim ve kullanım süresince çevreye ve sağlığa zararlı bir yönü olmaması
5. Üretimde yerli kaynakların ağırlıklı olarak kullanılması

Ödül Kategorileri:
a) Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” 2011
Nitelik: Belirlenen ölçütlere uygun en üst düzeyde sahip olan, en iyi yapı ürününe verilir.

b) Gümüş Çekül “Yapı Ürün Ödülü” 2011
Nitelik: Katılan adaylar arasında son elemeye kalan ürünler arasından biri, teşvik/özendirme ödülünü almaya hak kazanır.

Başvuru ve Değerlendirme Süreci:
Firmaların 11 Nisan 2011 günü, saat 17.00’a kadar aday gösterecekleri ürün numunelerini; ürünlerin teknik niteliklerini belirleyen belgeler, ürünü tanıtan açıklamaları içeren dosya ve Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” başvuru formu ile birlikte YEM’e teslim etmeleri gerekmektedir.

18-19 Nisan 2011’de Yapı-Endüstri Merkezi’nde gerçekleşecek jüri değerlendirme toplantısında ise firma yetkililerinin de hazır bulunması, kendilerine verilecek süre içinde aday gösterdikleri ürün ile ilgili kısa bir sunum yapmaları ve seçici kurul üyelerinin sorularını cevaplandırmaları gerekmektedir.

Jüri Üyeleri:
Yrd. Doç. Dr. Cem Altun (Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi), Ali Bakova (Endüstri Ürünleri Tasarımcısı), Erdal Özyurt (Mimar, Norm Mimarlık), Prof. Dr. Hasan Şener (Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi), Prof. Dr. Leyla Tanaçan (Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi)

Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü Takvimi:
Duyuru: Ocak 2011
Son Başvuru ve Teslim Tarihi: 11 Nisan 2011 günü, saat 17:00
Seçici Kurul Toplantısı: 18-19 Nisan 2011
Sonuçların Açıklanması: Yapı Fuarı/Turkeybuild İstanbul 2011 (27 Nisan – 1 Mayıs 2011)
Ayrıntılı bilgi ve başvuru için: Yapı-Endüstri Merkezi
Fulya Mah. Yeşilçimen Sok. No:12/430 (Polat Kulesi Yanı) 34394 Fulya/ İstanbul
Tel: 0212 266 70 70 – Faks: 0212 266 70 10
info@yemodul.com
www.yemodul.com/altincekul

1991 yılından itibaren Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” kazanan firma ve ürünlerin arşivi için tıklayınız.

Yarışma Şartnamesine ulaşmak için tıklayınız.
Başvuru formuna ulaşmak için tıklayınız.