Yapay Zeka ve İnovasyon Yarışması

İnovasyon Yarışması
Yapay Zeka ve İnovasyon Yarışması

Yapay Zeka ve İnovasyon Yarışması
AMAÇ
Özel Sanko Okulları ve Sanko Holding birlikteliği ile Yapay Zeka ve İnovasyon yarışmasında, gençliği bilimin ışığında yaratıcı düşünmeye sevk etmek, düşünerek özgün projeler üretmek ve onları “Geleceğin Bilim İnsanları” olarak yetişmeye teşvik etmektir. Bu yarışma 21.yy becerileri ile donatılmış ve her alanda uygulama yapabilen gençlerin yetişmesine katkı sağlayacaktır.

YARIŞMAYA KATEGORİLERİ
Yarışma 4 kategoride yapılacaktır. Bu yarışmadaki bütün kategorilere Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm resmi ve özel liseler katılabilir.
1. Yapay zekâ kategorisi
2. İnovasyon kategorisi
3. Hami Okullar İnsanlığa Fayda kategorisi
4. Yenilenebilir enerji kategorisi

YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI
Yarışma ön eleme ve final yarışması olmak üzere iki aşamadan oluşacaktır. Yarışmaya başvuran tüm projelerin bilim kurulu tarafından ön elemesi yapılacaktır. Ön elemeyi geçen projeler final sergisine davet edilecektir. Final sergisine katılmaya hak kazanan projeler arasından jüri değerlendirilmesi ile derece alanlar belirlenecektir. Ödüller, derece alan projelerdeki öğrenci ve danışman sayısına bakılmaksızın proje başına verilecektir.
Yarışmaya her öğrenci bir proje ile katılabilir. Projeleri en fazla 2 öğrenci tarafından yapılabilir. Her projenin danışmanı olmak zorundadır. Aynı danışman birden fazla projeye danışmanlık yapabilir. Hami okullar insanlığa fayda kategorisinde ise aynı projede 4 öğrenci ve 2 danışman olabilir. Yarışmaya katılım ücretsizdir.

Başvuru sistemine yüklenecek tüm belgeler 12 punto ve Times New Roman yazı karakterinde olmalıdır. Sisteme yüklenecek belgeler;
• 150-250 kelime aralığında hazırlanmış proje özeti
• En fazla 10 sayfalık proje raporu
• Projeyi anlatan en fazla 2 dakikalık bir videonun linki
• Bu şartnamenin sonunda bulunan başvuru formu (Okul müdürünün ıslak imzası bulunmalıdır). Bu belge taranarak sisteme yüklenmelidir.

Başvuru kriterlerini sağlamayan projeler bilim kurulu tarafından elenecektir.
Hazırlanan proje raporlarının gönderimi 20 Ocak 2020 tarihinde başlayacak ve 20 Şubat 2020 saat 17.00’de sona erecektir. Başvurular www.sanko.k12.tr adresinden online olarak kabul edilecek olup, ön elemeyi geçen projeler web sayfamızdan 23 Mart 2020 tarihinde duyurulacaktır. Başvuru yapılan proje için bilim kurulu tarafından başvurunuzun ulaştığına dair onay maili gönderilecektir. Yarışmayla ilgili soru ve görüşlerinizi [email protected] adresine e-posta yoluyla gönderebilirsiniz.

YARIŞMA KATEGORİLERİ HAKKINDA

YAPAY ZEKA: Bu kategoride hazırlanacak projelerde kullanılan yazılım gereği makine veya yapay zekânın uygulanacağı programda “derin öğrenme” şartı aranmaktadır. Öğrenme sonunda daha önce hiç karşılaşmadığı bilgi ile yapay zekânın öğrenmesi test edilmelidir. Örneğin bir hastanedeki doktorun istediği enzim tahlilleri yazılan programa yüklenir. Bu durum yapay zekânın öğrenmesi olarak adlandırılır. Yeni hastalardan istenen enzim tahlilleri yazılan programa ile test edilerek yapay zekâ tarafından yorumlanır. Yapay zekâ tahliller üzerinden hastalık derecesini belirleyerek doktora yeniden başvuran hasta sayısını azaltabilir. Farklı bir örnek olarak bir mikroişlemci üreten makinenin ürettiği mikroişlemcilerin kalitesi cihaza öğretilmelidir. Daha sonra üretilen aynı modeldeki mikroişlemciler cihaz tarafından kendi kendine kontrol edilerek üretimin kalitesi ve devamlılığı test edilebilir.

İNOVASYON: Bu kategoride daha önce üretilmemiş veya var olan iki ayrı ürünü farklı amaç doğrultusunda birleştirerek güncel sorunlara bir çözüm bulması beklenmektedir. Engellilerin hayatını kolaylaştırmak için el hareketlerini sese çeviren bir cihaz veya kendi kendini temizleyen, kir tutmayan tekstil ürünleri inovasyona iyi bir örnektir.

HAMİ OKULLAR İNSANLIĞA FAYDA KATEGORİSİ: Yarışma için hazırlanan bir proje aynı okulda öğrenim gören iki öğrenci tarafından hazırlanabilir. Fakat eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla bu kategoride “Hami Okullar” uygulaması yapılabilir. Hami okullar uygulaması bir projenin iki farklı lisenin (Hami okul ve hamilik yapan okul) öğrencileri tarafından hazırlanmasıdır.

Hami okullar kategorisine göre hazırlanan projelerde alan gözetmeksizin değerlendirme yapılacaktır. Hami okullar kategorisindeki proje değerlendirilirken genel değerlendirme kriterlerine ek olarak projenin özgünlüğü, insanlık adına faydası, toplumun büyük bölümünü ilgilendirmesi gibi kriterler dikkate alınacaktır. Değerlendirmede iki okulun öğrencilerinin projenin tamamından sorumlu olması beklenmektedir. Yarışmaya katılan okullardan hami olduklarına dair belge istenebilir.

YENİLENEBİLİR ENERJİ: Bu kategoride yenilenebilir enerji sistemlerinin verimliliğinin artırılması, farklı alternatif enerji kaynakları ve bu kaynakların kullanım alanları ile ilgili projeler hazırlamalıdır.

PROJELERİN DEĞERLENDİRİLMESİ
Her kategorideki projelerin değerlendirilmesinde düşünce ve uygulamada bilimsellik, yaratıcı düşünce ve özgünlük, uygulanabilirlik, ekonomik bir yarar sağlama, açık ve anlaşır olma, toplumsal fayda ve sunumu hazırlamada gösterilen özen gibi ölçütler göz önüne alınacaktır.
Bilim kurulu üyeleri tarafından yarışmaya başvuran projeler 23 Mart 2020 tarihine kadar proje özetleri ve raporları üzerinden değerlendirecek ve ön elemeyi geçen projeler web sayfamızdan ilan edilecektir.
Final yarışmasında jüri değerlendirmeleri kendi alanında uzman akademisyenler tarafından yapılacaktır.
Ön elemeyi geçerek final yarışmasına davet edilen projeler, 18 Nisan 2020 tarihinde Özel Sanko Okulları Abdülkadir Konukoğlu Kültür Merkezinde projelerini jüri üyelerine sunacaklardır. Jüri üyelerine yapılacak olan sunumlar en fazla 10 dk sürecektir.
Bilim Kurulunun kararı gereğince Özel Sanko Liselerinin öğrencileri yarışmaya katılmayacaktır.

TARİHLER
• Projelerin online başvurusunun açılması: 20 Ocak 2020
• Projelerin son başvuru tarihi: 20 Şubat 2020 saat 17.00’de sona erecektir.
• Ön elemeyi geçen projeler web sayfamızdan ilanı: 23 Mart 2020
• Final yarışması ve ödül töreni: 18 Nisan 2020

FİNAL YARIŞMASI PROGRAMI VE ÖDÜL TÖRENİ
Saat Etkinlik
18 Nisan 2020 tarihinde yapılacak olan final yarışması programı
08:00 – 09:30 Karşılama, kahvaltı ve standların hazırlanması
09:30 – 10:30 Açılış töreni
10:30 – 12:00 Jüri değerlendirmesi ve standların gezilmesi
12:00 – 13:00 Öğle yemeği
13:00 – 16:00 Jüri değerlendirmesi ve standların gezilmesi
16:30 – 18:00 Ödül töreni ve kapanış

ULAŞIM VE KONAKLAMA
Gaziantep dışından final yarışmasına davet edilen projeleri temsil eden 2 öğrenci ve 1 danışman öğretmenin şehirlerarası ulaşım bedeli ve öğle yemekleri Özel Sanko Okulları tarafından karşılanacaktır. Ulaşım bedeli kendi sektöründe bilinen otobüs firmasının ücretleri üzerinden verilecektir. Konaklama bedeli projeyi yapan takımlara aittir.

ÖDÜLLER
Öğrenci Ödülleri Öğretmen Ödülleri
Yapay Zekâ Kategorisi birincisi 3000 TL 1000 TL
Yapay Zekâ Kategorisi ikincisi 2000 TL 1000 TL
Yapay Zekâ Kategorisi üçüncüsü 1500 TL 1000 TL
Sanko Vakfı Özel Ödülü 1500 TL 1000 TL

İnovasyon Kategorisi lise birincisi 3000 TL 1000 TL
İnovasyon Kategorisi lise ikincisi 2000 TL 1000 TL
İnovasyon Kategorisi lise üçüncüsü 1500 TL 1000 TL
Abdülkadir Konukoğlu Genç Araştırmacı Lise Özel Ödülü 1500 TL 1000 TL

Hami okullar Kategorisi birincisi 3000 TL 1000 TL
Hami okullar Kategorisi ikincisi 2000 TL 1000 TL
Hami okullar Kategorisi üçüncüsü 1500 TL 1000 TL
Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Ödülü 1500 TL 1000 TL

Yenilenebilir Enerji Kategorisi birincisi 3000 TL 1000 TL
Yenilenebilir Enerji Kategorisi ikincisi 2000 TL 1000 TL
Yenilenebilir Enerji Kategorisi üçüncüsü 1500 TL 1000 TL
Sanko Enerji Grubu Özel Ödülü 1500 TL 1000 TL

DİĞER BİLGİLER
Final yarışmasına katılacak olan projelerin
• Final yarışmasına katılacak olan projelerin panolara asmak için poster hazırlamaları gerekmektedir.
• Her projenin sergilenmesi için 120*70 cm boyutunda bir masa bulunacaktır.
• Her masanın altına elektrik çekilecektir.
• Sunum odalarında bilgisayar ve projeksiyon (veya akıllı tahta) bulunacaktır.
• Bilgisayar ihtiyacı olan proje sahipleri kendi bilgisayarını ve proje materyallerini temin etmelidir.
• Özel Sanko Okulları Yapay Zeka ve İnovasyon yarışmasında kategori ve kurallarda değişiklik yapabilir.
• Bu yarışmaya katılan proje sahipleri yarışma kurallarını kabul etmiş sayılır.

Yarışma ile ilgili soru ve görüşleriniz:
[email protected]

Başvurular için:
Eposta: [email protected]
Telefon: 0342 211 55 59

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

sixteen − 3 =