Yapay Zeka temalı Lise Öğrencileri arası Münazara Turnuvası

İstanbul / Maltepe Şehit İlhan Varank Fen Lisesi, Türkiye geneli resmi ve özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere yönelik “Yapay Zeka” temalı “Varank Bilim Münazarası” düzenlemektedir.

Yarışmanın amacı, öğrencilerin öz güven ve sorumluluk duygularını geliştirmek, kendilerini ve düşüncelerini doğru ve etkili bir şekilde ifade edebilmelerini sağlamak, günlük hayatlarında anlık problemlere mantık çerçevesi içinde yapıcı çözümler üretebilmelerini sağlamak ve analitik kritik düşünce yetilerini geliştirmektir. Ayrıca yarışma ile öğrencilerin münazara kabiliyetlerinin artırılması, öğrencilerin düşünce ve tezlerini savunabilecekleri sağlıklı tartışma ortamlarını tanımaları amaçlanmaktadır.

Genel Katılım Şartları
Yarışma, resmi ve özel liselerden katılmak isteyen, Hazırlık-9-10-11-12. sınıf seviyelerinden her öğrenciye açıktır.
Yarışma, 81 ildeki liselerden başvuracak 81(seksenbir) takım ile gerçekleştirilecektir. Her şehirden yapılacak başvurular, başvuru önceliğine göre değerlendirilecektir. Başvuru sayısının az olması durumunda şehirlerin nüfus yoğunluğu göz önünde bulundurularak eksik kalan takım kotası tamamlanacaktır.

YARIŞMA KURALLARI
• Her takım iki kişiden oluşmaktadır.

• Tez açılış/kapanış ve Antitez açılış/kapanış olmak üzere bir maçta dört takım bulunur.

• Yarışma İngiliz Parlamenter Sistem formatında olup eleme ve final etapları olmak üzere iki etaptan oluşur. İlk etap, beş maçtan oluşmaktadır. Bu maçların bitiminde puan sıralamasına göre ilk 16(onaltı) takım, çeyrek finale (ikinci etaba) yükselir. Çeyrek final sonucunda her salondan ilk iki takım yarı finale yükselir. Yarı finale kalan takımlardan maç bitiminde sıralamaya göre ilk iki takım finale yükselir. Final maçı sonucunda kendini en iyi şekilde savunan takım, turnuvanın şampiyonu olur.

• Münazara teması “Yapay Zekâ”dır. Yarışma konuları bu tema ekseninde olacaktır.

• YARIŞMANIN ÖZGÜN FORMATI GEREĞİ YARIŞMADA KONU. YARIŞMACILARA 15 DAKİKA ÖNCESİNDEN VERİLİR.
Bu 15 dakika içerisinde yarışmacılar takım arkadaşlarıyla fikir alışverişinde bulunurlar. Yarışmacıların kendi takım arkadaşları dışındaki kimselerden, teknolojik gereçlerden yararlanmaları kesinlikle yasaktır. Tespit edilenler yarışmadan diskalifiye edilir. Kendi argümanlarını yazıya döken yarışmacılar, yarışma sırasında bu notlarını kullanabilirler (Telefon, tablet vs. gereçlerle not tutulamaz.).

• Her salonda bir jüri bulunur. Jüri maç sonunda sonucu tayin eder, takımların sıralamasını yapar, kararı nasıl verdiğini açıklayarak geri bildirimde bulunur.

• Her yarışmacı 7 dakika konuşma süresine sahiptir. Konuşmacının kürsü dokunulmazlığı ihlal edilemez. Konuşmanın 1. ve 6. dakikaları arasında konuşmacıya soru sorma talebi gelebilir. Konuşmacı izin verirse 15 saniyelik soru sorma hakkı tanınır. Konuşmacı talep olması hâlinde en az bir soru almak zorundadır.

• Program akışında belirtilen saat aralığında çevrim^ içi yoklamada bulunmayan takımlar ^diskalifiye edilir.

Etkinlik Tarihi 04-05 Aralık 2021
Etkinlik Yeri Çevrim içi platform
Başvuru Başlama Tarihi 15 Kasım 2021
Başvuru Bitiş Tarihi 28 Kasım 2021

İletişim e-posta Adresi sehitilhanvarankfenlisesi@gmail.com
Başvuru Yeri www.sehitilhanvarankfenlisesi.meb.k12.tr