TÜBİTAK 2237-A ​Yapay Zeka Destekli Yazma Eğitimi Proje Başvurusu

Yapay Zeka
Yapay Zeka

TÜBİTAK-BİDEP 2237-A “Yapay Zeka Destekli Yazma Eğitimi” Projesi

Yapay zeka destekli bir geleceğe adım atmaya hazır mısınız? ​Yapay Zeka Destekli Yazma Eğitimi Projesi TÜBİTAK-BİDEP 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinliklerini Destekleme Programı Kapsamında Düzenlenecektir. 29 Ocak – 2 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek olan “Yapay Zeka Destekli Yazma Eğitimi Projesi”nde sizleri de aramızda görmekten büyük mutluluk duyarız!

Bu benzersiz eğitim programı, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden uzman akademisyenlerin rehberliğinde, yazma becerilerinizi yapay zekanın olağanüstü dünyasıyla birleştirecek.

Hedef Kitle: Yapay zeka destekli yazma eğitimi etkinliğinin hedef kitlesini Eğitim Fakültelerinin Sınıf Öğretmenliği Lisans Programının 2, 3, ve 4. sınıflarında okuyan üniversite öğrencileri oluşturmaktadır.

​Proje Yürütücüsü
Doç. Dr. Metin ELKATMIŞ

Katılımcılarımız:
– Doç. Dr. Metin ELKATMIŞ – Kırıkkale Üniversitesi
– Prof. Dr. Erman YÜKSEKTÜRK – Kırıkkale Üniversitesi
– Prof. Dr. Emre ÜNAL – Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
– Prof. Dr. Sabri SIDEKLI – Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
– Prof. Dr. Ayfer ŞAHİN – Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
– Doç. Dr. Ebru ALBARAK – Sakarya Üniversitesi
– Dr. Öğr. Üyesi Murat YİĞİT – Kırıkkale Üniversitesi
– Dr. Öğr. Üyesi Ömer ERBASAN – Trakya Üniversitesi.

Proje hakkında daha fazla bilgi almak ve başvuru yapmak için:

https://yapayzekadestekliyazmaegitim.weebly.com

Projeye Katılmak için tıklayınız.

Kaydınızı yapmayı unutmayın ve yapay zeka ile yaratıcılığınızı zirveye taşıyın!

Etkinliğin Amacı
Yakın zamanda uygulamaya giren Chat GPT uygulaması ise eğitim alanında yapay zeka teknolojilerinin daha etkin kullanımını sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı da sınıf öğretmeni adaylarının yapay zekan uygulamalarından Chat GPT sohbet botunu kullanarak yaratıcı yazma becerilerini geliştirmektir. Bu çalışmanın sonunda katılımcılar hem yapay zeka uygulamalarını daha etkin ve etik kullanacak hem de yaratıcı yazma becerilerini geliştirmiş olması hedeflenmektedir.

Etkinliği Kapsamı
Çalışma kapsamında, sınıf öğretmeni adaylarının gruplar halinde önce Chat GPT yapay zeka uygulamasını etkin bir şekilde kullanma becerisine yönelik eğitimler verilecektir. Ardından yazma eğitim süreci ve yaratıcı yazma becerileri alanında uzman akademisyenler tarafından teorik ve uygulamalı derslerle birlikte ele alınacaktır. Adaylara, Chat GPT destekli yazma süreçlerinde akademisyenler tarafından rehberlik edilecek ve geri bildirimler verilecektir.
Eğitim, çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir, bu sayede adaylar herhangi bir coğrafi kısıtlama olmaksızın programa katılabileceklerdir. Bu kapsamda Chat GPT destekli yazma süreci ve sunumları da çevrimiçi platformlar aracılığıyla gerçekleştirilecektir.

Bu çalışma sayesinde, sınıf öğretmeni adayları hem yapay zeka teknolojilerini daha etkin ve etik bir şekilde kullanmayı öğrenecekler hem de yaratıcı yazma becerilerini geliştireceklerdir. Süreç boyunca uzman akademisyenler tarafından yapılan rehberlik ve geri bildirimler, adayların yapay zeka uygulamaları konusundaki pratik deneyimlerini artıracağı gibi diğer yandan da yazma becerilerine katkı sunması hedeflenmektedir.

TÜBİTAK eğitimleri için sayfamızı takip ediniz.