Yapay Zeka Destekli Bulanık Mantık Teorisi ile Günlük Hayat Problemlerinin Çözümü

yapay zeka
Yapay Zeka Destekli Bulanık Mantık Teorisi ile Günlük Hayat Problemlerinin Çözümü

Günlük hayatta tıbbi uygulamalar, farmakoloji, ekonomi, eğitim, mühendislik gibi farklı alanlarda karşılaştığımız problemlerin çoğu belirsizlik ve öznellik içermektedir. Bu nedenle birçok araştırmacı bu tür problemleri ifade etmek ve çözmek için farklı matematiksel modeller üzerinde çalışmıştır. Bunlardan en başarılı olanı, hiç şüphesiz, Zadeh tarafından önerilen bulanık mantıktır. Bunun yanında bu modellerin yukarıda bahsi geçen alanlara kolaylıkla uygulanabilmesi nedeniyle son yıllarda yapay zeka üzerine yapılan çalışmalara büyük önem verilmektedir. Eskişehir Teknik Üniversitesi yürütücülüğünde gerçekleşecek olan bu proje ile gençlerin gündelik yaşamda karşılaştığı birçok problemi yapay zeka destekli bulanık mantık kullanarak çözebileceğini ve bu sayede matematiğin sadece bir dersten ibaret olmayıp hayatımızın her alanında bulunduğunu fark etmelerine katkı sağlamak, meslek tercihleri ne olursa olsun bir bilim insanı gibi düşünmelerine destek olmak ve en önemlisi matematiği sevmelerini sağlamak amaçlanmaktadır.

Hedef Kitle: 10. ve 11. sınıf öğrencileri “Yapay Zeka Destekli Bulanık Mantık Teorisi ile Günlük Hayat Problemlerinin Çözümü” projesine başvurabilirler.

Projeye katılım tamamen ücretsizdir. Eskişehir gidiş-dönüş seyahat giderleri hariç tüm giderler proje bütçesinden karşılanacaktır.

Yüz yüze gerçekleşecek olan eğitimlerimiz öğrencilerin tatil sürecine denk gelecek şekilde planlanmaya çalışılacaktır. Eskişehir Teknik Üniversitesi Fen Fakültesinin bulunduğu Yunus Emre Kampüsü’nde 5 günlük yüz yüze eğitim süreci geçirilecektir.

Proje başvuruları 7 Ocak 2023 tarihine kadar devam edecektir.

Proje 6 Şubat 2023 – 10 Şubat 2023 tarihleri arasında yüzyüze Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilecektir.

Proje Yürütücüsü
Dr. Öğr. Üyesi
Naime DEMİRTAŞ

https://fuzzylogic.cbu.edu.tr