YAPAY GEZEGEN PROJESİ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: BU PROJENİN AMACI İNSANLARI DÜNYAMIZIN TEHLİKELERİNDEN(ÖZELLİKLE KÜRESEL ISINMADAN SONRA), DEPREM, TSUNAMİ, TAYFUN VE DİĞER DOĞAL FELAKETLERDEN KORUMAKTIR.

PROJE HEDEFİ: BU PROJENİN FİKİR KAYNAĞI DÜNYAMIZIN BÜYÜK ZARAR GÖRECEĞİ KÜRESEL ISINMADIR. DÜNYAMIZDA YAŞAYAN İNSANLARI, HAYVANLARI VE BİTKİLERİ KÜRESEL ISINMA NEDENİYLE BİR ÇOK TEHLİKE BEKLEMEKTEDİR.YAPAY GEZEGEN PROJESİYLE BU TEHLİKELERİN ÖNLENMESİ HEDEFLENMEKTEDİR.

PROJE ÖZETİ: DÜNYAMIZDA ÖZELLİKLE KÜRESEL ISINMADAN SONRA CANLILARI VE DOĞAYI TEHDİT EDEN TEHLİKELERDEN NASIL KORUNABİLİRİZ? DÜNYANIN DIŞINDA BİR GEZEGENDE YAŞAM KOŞULLARI OLUŞTURABİLİRİZ. YAPAY BİR GEZEGEN TASARLADIK,VE BAŞROL OYUNCUMUZ KARA YOSUNU BİTKİSİ.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: BU PROJE GERÇEKLEŞTİRİLİRKEN BİLİM VE TEKNİK DERGİSİNDEN, İNTERNETTEN VE BAZI KAYNAK KİTAPLARDAN FAYDALANILDI. PROBLEM ÇÖZME, ARAŞTIRMA-İNCELEME GİBİ YÖNTEMLERLE BİLİMSEL BİR SÜREÇ İZLENDİ. BU PROJE İLE DÜNYAMIZ DIŞINDAKİ BİR GEZEGENDE CANLILAR İÇİN GEREKLİ YAŞAM KOŞULLARININ OLUŞTURULMASINA ÇALIŞILMIŞTIR.İHTİYACIMIZ OLAN ŞEY OKSİJEN.BİZ DE OKSİJEN ÜRETEN BİR CANLIYI KARAYOSUNLARINI SEÇTİK.KARA YOSUNLARI NEMLİ ORTAMLARDA DAHA ÇOK BULUNUR VE DAHA ÜRETKEN OLURLAR.BU ÜRETKENLİKLE YAPAY GEZEGENİMİZİN UZUN ZAMAN BOYUNCA OKSİJEN MAKİNESİ BU YEŞİL ÜRETKEN CANLILAR OLACAKTIR.KARA YOSUNLARINI BİR CAM FANUS İÇERİSİNDE YETİŞTİRDİK.BELLİ BİR ZAMAN BEKLEYEREK ONLARIN BÜYÜMESİNİ VE ÇOĞALMASINI SAĞLADIK.YAPAY GEZEGENİN İÇERİSİNDE BİR DE KÜÇÜK GÖLET OLUŞTURDUK. FOTOSENTEZ İÇİN SUYA İHTİYAÇ VAR.FANUSUN İÇİNE KÜÇÜK YAPAY BİNALAR YERLEŞTİRDİK.BU YAPILAR SERT ŞEFFAF PLASTİKTEN VEYA BASINCA DİRENÇ GÖSTEREN CAM BLOKLAR HALİNDE OLMALI,ÇÜNKÜ YOSUNLARIN VE İNSANLARIN GÜNEŞ IŞIĞINA VE ISISINA İHTİYACI VAR.BU KÜÇÜK YAPAY GEZEGENİMİZ GERÇEK BİR GEZEGEN ÜZERİNDE YAPILACAĞI ZAMAN ÖNCE 1000 DÖNÜMLÜK BİR ARAZİYE İNŞA EDİLMELİ,DAHA SONRA UYGUN ŞARTLAR OLUŞTURULUP BU ALAN GENİŞLETİLEREK ATMOSFERLİ,GÖKYÜZÜNDE BULUTLARI OLAN MASMAVİ BİR GEZEGEN YAPILABİLİR.DAHA SONRA HAYVAN VE BİTKİ TÜRLERİ BU YENİ DÜNYAYA ADAPTE ETTİRİLEREK EKOLOJİK VE YEPYENİ BİR YAŞAM ORTAMI HAZIRLANABİLİR.TABİİ Kİ BU YAPAY DÜNYAMIZIN BAZI OLUMSUZ YÖNLERİ OLABİLİR. ÖNCELİKLE KARAYOSUNLARINDAN OKSİJENİN YOĞUN SALINIMI. BUNU DENGELEMEK İÇİN METREKAREYE NE KADAR OKSİJEN DÜŞER İNSANLAR BUNUN NE KADARINI KULLANIR VS GİBİ ARAŞTIRMALAR YAPILMALIDIR.DİĞER OLUMSUZ DURUM KARAYOSUNLARININ TOPRAĞINDA BULUNAN ENTROPROCTA VE PHORONİDİA DENEN BÖCEKLER.BU CANLILAR İLERİKİ ZAMANLARDA SORUN OLUŞTURABİLİR. AMA YAPILAN ÇALIŞMALARLA BUNLARIN VERECEĞİ ZARARLAR ÖNLENEBİLİR.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin