YAPAY AĞAÇ

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:AYDIN / NAZİLLİ

OKUL ADI: Özel Aydınlık İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Sudenur Kuyucu – Büşra Uymaz

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Fatih Derebağ

PROJE AMACI:
ORMAN YANGINLARINDAN SONRA TAHRİP OLAN ALANLARDA OKSİJEN ÜRETİMİ SAĞLAMAK VE HİDROJEN YAKITI ELDE ETMEK.

PROJE HEDEFİ:
:*MİNİ ELEKLTRİK SANTRALLERİ OLUŞTURMAK.*ÇÖL,BOŞ ARAZİLERDE OKSİJEN VE HİDROJEN ÜRETİMİ YAPMAK.*EVLERİMİZDE YATAK ODALARINDA SABAHA KADAR OLAN SÜREÇTE OKSİJEN ÜRETİMİ SAĞLAYIP SABAHA DAHA ZİNDE UYANMAK.

PROJE ÖZETİ:
YAPAY AĞAÇ ENERJİSİNİ GÜNEŞ VE RÜZGARDAN ALAN, ALDIĞI BU ENERJİ İLE GÖVDESİNDE DEOPLADIĞI SUYU ELEKTROLİZ EDEN, ELEKTROLİZ SONUCU OLUŞAN OKSİJENİ HAVAYA SALAN, HİDROJENİN DEPO EDİP YAKIT OLARAK KULLANILMASINI SAĞLAYAN BİR SİSTEMDİR. YAPIŞTIRMA VE BİRLEŞTİRME YÖNTEMİ KULLANILMIŞTIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
SU BORULARI,TELLER,KARTON, YAPIŞTICI KULLANILARAK BİR AĞAÇ MODELİ HAZIRLANDI. BU AĞACIN DALLARININ UÇ KISIMLARINA GÜNEŞ PİLLERİ VE RÜZGAR GÜLLERİ YERLEŞTİRİLEREK ELEKTRİK ENERJİSİNİN ELDE EDİLMESİ AMAÇLANDI. AĞACIN GÖVDESİ, YAĞMUR SUYUNU VE DALLARA YERLEŞYİRLEN YOĞUNLAŞTICILARDAN ELDE EDİLEN SUYUN TOPLANMASI AMACI İLE DEPO HALİNE GETİRİLDİ. DEPO KISMINA ELEKTROLİZİ SAĞLAYACAK ELEKTROTLAR VE AÇIĞA ÇIKAN OKSİJEN VE HİDROJENİ DEPO EDECEK TÜPLER YERLEŞTİRLDİ. AYRICA ELDE EDİLECEK OLAN ELEKTRİK ENERJİSİNİN DEPO EDELİCEĞİ BATARYALAR SAYESİNDE GECE DE SİSTEMİN ÇALIŞMASI HEDEFLENDİ. SİSTEM MODEL ŞEKLİNDE TASARLANMIŞTIR.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi