Yalan Söyleme Sorunu

Yalan Söyleme Sorunu

Hepimiz etraftakilerin ne kadar yalancı olduğunda şikayet edip duruyoruz; politikacılar, sevgililer, ya da gözünüze baka baka hala ders notu olmadığını söyleyen arkadaşları… Ama şikayet etmeye gerek yok çünkü yalnız onlar değil hepimiz yalan söylüyoruz; hem de hiç durmadan söylüyoruz. Yaklaşık 10 dakikalık bir konuşmada çocukların %90’nı yetişkinlerin ise %60 en az bir kere yalan söylüyor.

Her zaman kötü niyetli değiliz ama neden bu kadar yalan söyleme ihtiyacı duyuyoruz? Aslına bakarsanız sosyal hayatta var olabilme adına yalan söylemek için bir çok nedenimiz var; hata yapma korkusu, ikinci plana düşmeme isteği ve en çok da acı gerçeklerle yüzleşmekten kaçmak bizi yalan söylemeye iten sebeplerden yalnız birkaçı. Mesela “elbisemi beğendin mi?” diye soran birine gerçek fikirlerinizi söylememiş olabilirsiniz, bu yalanın sebebi kurmuş olduğunuz arkadaşlık ilişkisini zedelemek istememek olabilir. Ya da herkesin beyazı sevdiği bir ortamda hiç sevmediğiniz halde seviyor-muşçasına yorum yapmış olabilirsiniz. Olabilir çünkü siz de dünyanın geri kalanı gibi dışlanmaktan çekiniyorsunuz.  Bu ve benzeri kaygılardan dolayı daha konuşmayı öğrenmemiş olanımız ve son sözlerini söyleyenlerimiz dahil, hepimiz yalanı hayatı kolaylaştırmak adına çok seviyor ve kullanıyoruz. Her ne kadar bu konuda bir çok tartışma olsa da gelinen nokta ‘yalandan kim ölmüş’ oluyor ve yalanlar katlanarak büyüyor.

Ancak her şey yukarıda bahsettiğim yalanlar kadar toz pembe olmayabilir çünkü yalan söylemenin bir hastalığı var. Mitomani, halk arasında ‘yalan söyleme rahatsızlığı’, bir dürtü bozukluğudur.  Mitoman kendine hakim olamaz ve sürekli yalan söyleme ihtiyacı duyar. Ve böylece bir süre sonra artık kendi yalanlarına kendi de inanmaya başlar. Dolayısıyla bu kişi için yalan söylemek rutin bir hal alır ve bu yüzden yalanları fark edebilmek kolay değildir. Ancak yine de bu yalanlar bir müddet sonra çevresindekiler tarafından fark edilir çünkü bir o kadar tutarsız yalanlardır. Ancak kişide yalanlarından dolayı pişmanlık mekanizması işlemediği için normalde çok cana yakın ve samimi olarak tanıdığınız mitomanlar dahi yalanları fark edildiği zaman agresif ve alıngan tavırlarda bulunabilir.

Mitomaninin tedavisi olsa da bir çok psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi mitomanlar da kendisinde bir sorun olduğunu düşünmediği için tedavi olayı istemez. Bu yüzden genellikle yakınları hastalığın farkına varır ve tedavi için ikna etmeye çalışır.

Yalanın hastalığı bile vardır ama rengi yoktur. Pembe ya da beyaz; yalan söylemek sosyal hayatımızda var olabilmemize ya da ölüm ve hastalık gibi hayatın acı gerçekleriyle baş etmemize yardım etse dahi ipin ucu kaçtığı an ya da belki yalanı söyler söylemez tüm sürü kurdun karnına iner. Mitomani kadar ciddi değilse bile durumumuz yalan söylemek sadece bugünün gerçeğini yarına ertelemektir ve sonuçları çok da masum olmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin