YAĞMUR ORMANIM VAR

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
DOĞAL KAYNAKLARDAN YANA ÇOK ZENGİN OLAN YAĞMUR ORMANLARININ DÜNYA İKLİMİNİN DENGEDE TUTULMASINDAKİ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKMEK.

PROJE HEDEFİ:
DÜNYANIN EN ZENGİN DOĞAL YAŞAM ALANLARINDAN OLAN TROPİK YAĞMUR ORMANLARININ DÜNYA İKLİMİNİ DENGEDE TUTMASINA OLAN KATKILARINA DİKKAT ÇEKMEK

PROJE ÖZETİ:
PROJEMDE MİNYATÜR BİR YAĞMUR ORMANI OLUŞTURDUM.AKVARYUMA KOYDUĞUM BİTKİLER,TOPRAK,BİTKİLER VE HAVA ARASINDAKİ SU ALIŞ VERİŞİ SAYESİNDE KISA SÜREDE GELİŞTİ.BU ALIŞVERİŞ SAYESİNDE SÜREKLİ BİR NEMLİLİK SAĞLANDI VE BİTKİLER NADİR ARALIKLARLA SULANARAK RAHATLIKLA GELİŞTİ.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
ARAŞTIRMA,KAYNAK TARAMA GİBİ FAALİYETLERDEN SONRA MALZEME OLARAK BOŞ BİR AKVARYUMUN DİBİNE BİR SIRA İNCE ÇAKIL VE ODUN KÖMÜRÜ DÖŞEYİP ÜSTÜNE 2 CM KALINLIĞINDA,BİTKİSEL GÜBREYLE KARIŞIK TOPRAK DÖKTÜM.ZEMİNİ TOPRAĞIN ALTINA KOYDUĞUM UFAK TAŞLARLA ŞEKİLLENDİRDİM.TOPRAĞI ISLATTIM,BİR KAÇ BİTKİ VE BİTKİ TOHUMU DİKTİM.ÜSTÜNÜ CAMLA ÖRTÜP DOĞRUDAN GÜNEŞ IŞIĞI ALMAYAN AYDINLIK BİR YERE AKVARYUMU KOYDUM.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
ARAŞTIRMA,MAKET OLUŞTURMA,GÖZLEM,İNCELEME FAALİYETLERİNİ YAPTIM.CAMCIYA CAM KESTİRDİM.DEĞİŞİK BİTKİLER SEÇİP MİNYATÜR ORMANIMA KOYDUM GÖZLEM YAPTIM.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
AKVARYUMUN İÇİNDEKİ BİTKİLER KISA ZAMANDA GELİŞİYOR.TROPİK YAĞMUR ORMANLARI BENİM MİNYATÜR ORMANIMDA GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ OKSİJEN,KARBON VE SU ÇEVRİMLERİNDEKİ KONUMLARI NEDENİYLE DÜNYA İKLİMİNİ DENGEDE TUTMADA YAŞAMSAL ÖNLEM TAŞIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
TOPRAK,BİTKİLER VE HAVA ARASINDAKİ SU ALIŞVERİŞİ SAYESİNDE ARA SIRA SULANACAK ŞEKİLDE SÜREKLİ NEMLİLİK SAĞLANDI.MİNYATÜR YAĞMUR ORMANIMDAKİ BİTKİLER KISA SÜREDE GELİŞTİ.

KAYNAKLAR:
TÜBİTAK YAYINLARI(EKOLOJİ),FEN VE TEKNOLOJİ KİTAPLARI,MEHMET AKİF ERSOY İLKÖĞRETİM OKULU SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENİ SELMA GÜNAYDIN,İNTERNET,COĞRAFYA KİTAPLARI

PROJENİN TAKVİMİ:
ARALIK 2009-OCAK 2010

PROJE BÜTÇESİ:
20 TÜRK LİRASI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin