YAĞMAKLA YAĞ YAPMAK ÇOK KOLAY

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : Manisa
Okulun Adı:
Borlu İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenciler:
Şakir DOĞAN
Ramazan ŞANLI
Danışman Öğretmen:
Sibel Asrav KOZAK

PROJE AMACI:
ÜLKEMIZDE HAYVANCILIK YAYGINDIR. BIZ SÜT ÜRÜNLERI SATARAK GEÇIMIMIZI SAĞLIYORUZ. SÜTTEN TEREYAĞI YAPMAK ZAMAN ALICI VE YORUCU BIR IŞTIR. BU IŞLEM ÇOĞU ZAMAN KAZALARLA VE HIJYENIK OLMAYAN DURUMLARLA SONUÇLANABILIYOR.BU PROJEDE ZAMAN KAYBINI EN AZA INDIRECEK VE HIJYENIK SÜT ÜRÜNLERI ELDE EDILEBILECEK BIR MAKINE TASARLAMAYI AMAÇLADIK.

PROJE HEDEFİ:
MAKINEMIZDE SÜTTEN YOĞURT , YOĞURTTAN DA TEREYAĞI ,AYRAN VE PEYNIR ELDE EDILEBILECEKTIR.BU ÜRÜNLER EL DEĞMEDEN HAZIRLANACAK,OLASI KAZALAR VE ÜRÜN KAYBI EN AZA INDIRILECEKTIR.

PROJE ÖZETİ:
SÜTTEN TEREYAĞI YAPMAK ZAMAN ALICI VE YORUCU BIR IŞTIR. BU IŞLEMI DAHA KISA SÜREDE VE SAĞLIKLI BIR ŞEKILDE YAPACAK BIR MAKINE TASARLADIK. GÜĞÜMÜN IÇINE SÜTÜ SAĞARKEN SÜZGÜ BAŞLIĞI SAYENDE SÜT SÜZÜLÜR.REZISTANS ILE KAYNATILIP MAYALANIR.SÜT ILIYINCA PERVANE DÖNER KEN TEREYAĞI VE AYRAN ELDE EDILIR.AYRAN GÜĞÜMÜN ALTINA MONTE EDILEN MUSLUKTAN ALINIR VE TEREYAĞI ILE AYRILMASI SAĞLANMIŞ OLUR.KAP TASARRUFU YAPILIR VE SAĞLIKLI ÜRÜN ELDE EDILIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
PROJEMIZIN KONUSUNU TESPIT ETTIKTEN SONRA ARAŞTIRMALARA BAŞLADIK.BIR ADET SÜT GÜĞÜMÜ ALARAK (10L) ALTINA 1CM ÇAPINDA DELIK AÇILDI.BURAYA ELEKTRIK MOTORU (220V) TAKILDI.MOTORUN PERVANE TAKILACAK YERI GÜĞÜMÜN IÇINE OTURTULDU.İÇ KISMA PERVANE TAKILDI.ALT KISMIN YERE DEĞMEMESI IÇIN GÜĞÜMÜN ALTINA 4 AYAK TAKILDI.SÜTÜ ISITABILMEK IÇIN GÜĞÜMÜN AĞZINA REZISTANS TAKILDI.GÜĞÜM BOYANARAK PROJE TAMAMLANDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
ARAŞTIRMA, GÖZLEM , INCELEME VE DENEME YÖNTEMINI KULLANDIK.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
DAHA TEMIZ VE HIJYENIK ÜRÜN ELDE EDILDI.ZAMANDAN TASARRUF EDILDI.İNSAN GÜCÜ KAYBI OLASI KAZALAR ÖNLENDI.BIR SEFERDE SAĞILAN SÜT GÜĞÜM IÇINDE MAYALANARAK YOĞURT ELDE EDILDI.ARZU EDILIRSE GÜĞÜME SU EKLENEREK PERVANE SAYESINDE AYRANDA YAPILABILIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
DAHA TEMIZ VE HIJYENIK ÜRÜN ELDE EDILEREK, INSAN SAĞLIĞI KORUNACAKTIR.ZAMAN KAYBI ÖNLENDI.BIR GÜĞÜM IÇINDE BIRDEN FAZLA IŞLEM YAPILARAK KAP TASARRUFU SAĞLANDI.

KAYNAKLAR:
WWW.TARIMSALBILGI.ORG WWW.TURKOZ.COM.TR WWW.GIDABILIMI.COM WWW.TARIMZIRAAT.COM

PROJENİN TAKVİMİ:
19-23 EKİM 2009 :PROJE KONUSU TESPIT EDILDI. 26-30 EKİM 2009:KAYNAK TARAMASI YAPILDI.TASLAK ÇIZIMI YAPILDI. 02-09 KASIM 2009:GEREKLİ MALZEMELER TEMİN EDİLDİ. 11-18 KASIM 2009:MALZEMELER MONTE EDİLDİ. PROJE TAMAMLANDI. 23-29 KASIM 2009:MAKİNE DENENDİ. EKSİKLER TAMAMLANDI. 01-10 ARALIK 2009:PROJE RAPORU YAZILDI.

PROJE BÜTÇESİ:
PROJE MALIYETI:20 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
MONTAJ VE TASARIM AŞAMALARIN DA BABAM BÜNYAMİN DOĞAN VE KAYNAK USTASI HAKAN ÇİÇEK TEN YARDIM ALINDI.