YAĞI AZALT HAYATI UZAT

Proje Amacı: Tükettiğimiz yağlardan hangisinin kızartıldığında daha çok emildiğini tespit ederek daha sağlıklı olanını belirlemek. Günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer alan obezite, kalp – damar hastalıkları, kolesterol vb. hastalıkları önlemeyi hedeflemek.

Giriş: Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir. Yağ en çok enerji veren besin öğesidir. Vitaminlerin bir bölümü vücuda yağla alınır. Yetişkin insan vücudunun ortalama %18?i yağdır. Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır. Kandaki kolesterol düzeyinin en önemli belirleyicilerinden biri diyet içindeki yağdır. Yağlar gerek gıda maddesi olarak tüketim için hazırlanmaları, gerekse evlerde kullanılmaları sırasında özgün niteliklerinden çoğunu yitirebilmekte, hatta sağlık açısından sakınca oluşturacak bir yapı bile kazanabilmektedirler. Projemi tasarlayıp araştırmaya başlama nedenim de sağlığımızı tehdit eden yağları belirlemek hangisinin daha sağlıklı olduğunu tespit etmektir.

Kullanılan yöntem: Bitkisel yağlardan fındık yağı, ayçiçek yağı ve zeytinyağı seçildi. Her birinden 20ml alındı.3 adet 20 gramlık patates dilimi hazırlandı. Özdeş tavalarda eşit ısıda 5?er dakika patatesler kızartıldı. Kızartmada kullanılan yağların işlem sonunda miktarları ölçüldü. Yapılan ölçüm sonucu Fındık yağının 18 ml, Ayçiçek yağının 16 ml, zeytinyağının ise 19 ml kaldığı tespit edildi. Kullanılan yağların, kızartma öncesi ve sonrası renk durumları incelendiğinde en çok renk değişikliği zeytinyağında daha sonra ayçiçek yağında, en az ise fındık yağında olduğu gözlenmiştir.

Proje Bütçesi: Zeytinyağı, ayçiçek yağı, patates ve tava evden temin edildi.1 litre Fındık yağı 4,5 TL alındı. Toplam maliyet 4,5 TL.

Proje Çalışmasının Takvimi :

4-11-18 Kasım literatür taraması yapıldı.20 Kasım da malzeme temin edildi. 23 Kasım da 1. deney, 25 Kasım da 2. deney, 30 Kasım da 3. deney yapıldı.

Sonuçlar, Sonuçların Değerlendirilmesi: Yaptığımız deney sonucunda zeytinyağında kızartılan patatesin en az yağı emdiği gözlenmiştir. Fazla yağ tüketiminin birçok rahatsızlığa neden olduğu göz önüne alınırsa kızartma işleminde en az tüketimin olduğu yağın zeytin yağı olacağı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre Akdeniz ülkelerinde yaşayan insanların daha uzun ömürlü ve sağlıklı olmasının önemli nedenlerinden biri de zeytin yağı tüketimi olduğu belirlenmiştir.

KULLANILAN  YAĞLAR        KIZARTMA SÜRESİ         KIZARTMA ÖNCESİ         KIZARTMA SONRASI         RENK  DEĞİŞİMİ

Zeytinyağı                           5 dk.                           20 mL                                  19 mL                          En çok

Ayçiçek yağı                         5 dk.                           20 mL                                 16 mL                         Orta

Fındık yağı                           5 dk.                           20 mL                                 18 mL                          En az

Kaynaklar:

www.tgdf.org.tr

www.beslenme.saglik.gov.tr/index.

www.drpozitif.com

www.gidamo.org.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin