YABANCI DİL ÖĞRENMENİN PAHA BİÇİLEMEZ DEĞERİ

YABANCI DİL BİLMEK

Gezegenimiz üzerinde iki yüzü aşkın ülke yer almakla beraber, bu ülkelerde konuşulan dillerin sayısı yedi binden fazladır. Dünyada en çok farklı dile sahip kıta Asya Kıtası iken, en bilinmeyen ve insanlığa uzak olan dillerin büyük bir kısmı Afrika’dadır. Avrupa topraklarında ise iki yüz altmış aktif lisan bulunur. Günümüzde milyarlarca insan birbirinden farklı diller ile etkileşir ve anlaşır. İnsanlarla olan iletişimimizde bize bir adım öne geçmemizde yardımcı olacak şeylerin başında yabancı dil öğrenimi gelir. Çünkü bir ulusun ya da en basitinden bir kabilenin bile temel taşı olan lisan, insanlar için hayati derecede önem taşır.

Dil öğrenmenin başlıca avantajı olarak iş hayatında yani kariyerinizde size açabileceği kapıları gösterebiliriz. İşe alımlardan sorumlu İnsan Kaynakları çalışanlarının, yabancı dil bilen adaylara öncelik verdiği su götürmez bir gerçektir. Globalleşen yenidünya düzeninde, uluslararası şirketler ve onların hissedarları birbirleri ile sürekli olarak etkileşime girer; bu bazen bir fikir alışverişi, bazen bir rekabet, bazen de bir iş ortaklığı şeklinde gelişir. Bu nedenle şirketler kadrolarına uluslararası bir vizyona sahip olan adayları katmak ister. Bu durumda, bir insanın en az bir yabancı dil bilmesi kariyerinde ilerlemesi için öncelikli bir şarttır.

Yabancı dil bilmek aynı zamanda, diğer kültürleri daha yakından tanımayı ve seyahatlerde birçok kolaylığı beraberinde getirir. Dünyada hakkında pek çok şey öğrenilebilecek ülke, kıta ve bölge vardır. Gezmek ise öğrenmenin en kolay yolu olduğu için bu ülkeleri seyahat ederek, pek çok bilgiye sahip olabiliriz ki bu da bizim hayata olan bakış açımızı ve vizyonumuzu genişletir.

Doğduğumuz yerden çok farklı bir yeri keşfetmeye gittiğimizde, bir dil hayatımızı kurtarabilir. Ayrıca, dünyanın diğer ucundaki insanları, onların dilleri sayesinde daha yakından tanıyıp anlayabiliriz. Kısacası, bir toplumun dilini öğrenmek o kültüre daha yakın olmak demektir. Ne demişler; “Bir lisan, bir insan”.

foreign language

Yabancı dil öğrenmenin diğer bir faydası ise; öğrenci de olsanız çalışıyor da olsanız, çalışmalarınıza yardım edecek kaynaklar sizin için önemlidir. Sayısızca kaynak, ya kitap olarak ya da web sitesi içeriği olarak elimizin altında bulunmakta. Sadece kendi dilimizde olanlar bazen yetersiz gelebilir ve bu durumda bildiğimiz bir dil yine hayat kurtarabilir ve bizim için faydalı olabilir. Örneğin; öğrenciyken verilen ödevlerde yabancı kaynakların da kullanımı ödevi çeşitli kılabilir ya da akademi vb. işlerde çalışıyorsanız, yabancı dil içerikli kaynakları kullanmak araştırmanıza veya yazınıza değer katar.

Son olarak, yabancı dil öğrenmenin pek bilinmeyen ve ilginç faydalarına değinelim. Örneğin; yapılan bir araştırma da iki insan karşılaştırılır: test edilen bireylerden biri beş dil bilirken diğeri üç dil bilmektedir. Beş dil bilen kişinin rakibine göre, hafızasının çok daha güçlü olduğu, kendi ana diline daha hâkim olduğu, bireylerin aynı yaşta olmalarına rağmen daha fazla dil bilen kişinin beyninin daha genç ve zinde olduğu gözlenmiştir.

Kısacası, dil öğrenmenin bu ve bunun gibi sayısız faydası vardır. Bununla birlikte, dil öğrenmeye erken yaşta başlamanın da öğrenme hızını arttırdığı ve dilin akılda daha çok kaldığı bilinen bir gerçektir ama yine de öğrenmenin yaşı yoktur. Yani hiçbir şey için geç değil. Şimdi hemen cesaretinizi toplayıp, harekete geçin ve o her zaman öğrenmek istediğiniz dil için ilk adımı atın!

1 Yorum