Wordwall ile Oyun Zamanı

Wordwall
Wordwall

Wordwall, görsel olarak çekici ve eğlenceli olağanüstü etkileşimli materyaller oluşturmanıza imkan veren, geç keşfettiğim fakat dijital çantamda üst sıralarda yer alan bir oyunlaştırma aracıdır. Wordwall.net adresinde yer alan hazır şablonları kullanarak, hızlıca kendi içeriğinizi uyarlayabilir ve tek tıkla öğrencileriniz ile paylaşabilirsiniz. Üstelik oluşturduğunuz soruları hızlıca farklı görünüm şablonlarına da tek tıkla geçirebilir hatta diğer hazır soru tipi şablonlarına da uyarlayabilirsiniz. En güzel yanı da bu şablonların fazlalığı. Türkçe dil desteği de mevcut.

Çalışma yöntemi olarak 2 şekli mevcut. Internet üzerinden öğrenciler tarafından oynanabildiği gibi; çalışma kağıtları, pdf olarak da oluşturulabilmektedir. Ders tasarımında öğretmen alanı içerisinde de kullanılabileceği gibi, ev ödevi olarak da verilerek öğrencilerin bireysel yapması da planlanabilir.  Ücretli üyelik ile aynı anda birden fazla öğrencinin de oynayabileceği multiplayer destekleyen oyunları da kullanıma açılıyor.

Ücretsiz üyelik de en fazla 5 tane mini-oyun oluşturma seçeneği sunulurken, standart ve pro ücretli üyelik sistemleri de bulunmaktadır.  Cuzi miktardaki ücretleri ödemek istemeyenler için de h5p.org sitesini tavsiye etmeden geçemeyeceğim. Zira temelde aynı mantıkda çalışmaktadır. H5p’nin LMS(Learning Management System) entegrasyonu da bulunmaktadır.

Aşağıda sizlere fikir vermesi açısından farklı şablonlarda oluşturulmuş örnekler ve kullanım videoları yer almaktadır. Benim favorim ise maze game tipi. Doğru cevabı verirken canavarlardan kaçmaya çalışıyoruz 🙂

Ayrıca tüm içeriklerimiz de yine Sanal Bitmoji Sınıfı tasarımına eklenmiştir. Eğlenceniz bol olsun 🙂

res

Uçak – öğrenciler yanlış cevaplardan kaçınırken bir uçağa doğru cevaba uçarak bir sorunun doğru cevabını seçerler.

Anagram – öğrenciler sunulan harfleri yeniden sıralayarak bir kelimeyi veya ifadeyi çözer.

Balon düşürmece– öğrenciler anahtar kelimeleri eşleşen tanımlarına bırakmak için balonları patlatır.https://wordwall.net/resource/397405/countries-nationalities-english-plus-1

Bulmaca – öğrenciler bir bulmaca çözmek için kelime eklemek için ipuçları kullanır.
Eşleşmeyi bulun – öğrencilere sorular veya ifadeler sunulur ve ilgili kutucuğa dokunarak doğru cevabı seçin.

Gameshow quiz – öğrenciler çoktan seçmeli soruları cevaplar; oyun şovu öğeleri bir zamanlayıcı ve doğru cevap için skoru iki katına çıkarmak veya yanlış cevap seçeneklerinin yarısını ortadan kaldırmak gibi yaşam çizgilerini içerir.

Grup sıralaması – öğrenciler öğeleri doğru kategoriye sürükleyip bırakır.

Etiketli diyagram – öğrenciler, bir görüntüdeki doğru alanla eşleştirmek için öğelere veya ifadelere karşılık gelen pinleri sürükleyip bırakır.

Eşleş – öğrenciler anahtar kelimeleri tanımlarının yanına sürükleyip bırakır.

Labirent kovalamaca – öğrenciler düşmanlardan kaçınarak karşılık gelen cevap bölgesine koşarak bir soruya doğru cevabı seçerler.

Kutuyu açın – öğrenciler içindeki öğeyi ortaya çıkarmak için bir kutuya dokunun.

Sınav – öğrenciler çoktan seçmeli soruları cevaplar; Gameshow testinin aksine, oyunun bu sürümü bir zamanlayıcı veya yaşam çizgileri içermez, ancak çok oyunculu bir mod sunar.

Rastgele kartlar – flash kart olarak kullanılabilen bir kart destesi öğeleri veya ifadeleri sunar.

Doğru veya yanlış – öğeler veya ifadeler hızlı bir şekilde art arda sunulur; öğrencilerin her birinin doğru mu yanlış mı olduğunu hızlı bir şekilde belirlemesi gerekir (bu etiketler diğer 2 kategoriyle de değiştirilebilir).

Köstebek patlat – ifadeleri temsil eden moller ortaya çıkar; öğrenciler sadece doğru ifadeleri temsil eden benlere vururlar.

Kelime arama – öğrenciler bir harf karesindeki kelimeleri tanımlar.

Wordwall Giriş:

Wordwall ile Oyun Yaratmak:

Bu yazıda geçen örnekler “https://www.profweb.ca/en/publications/digital-tools/create-gamified-interactive-reviews-with-wordwall” sitesindeki yazıdan alıntıdır.