WİRELESS KORNA İLE TRAFİK KAYNAKLI GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNE SON

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : Kastamonu
Okulun Adı:
Yakaören İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenciler:
Salim Mesut KAYNAR
Abdurrahman POLİTOĞLU
Danışman Öğretmen:
Ercan AYANOĞLU

PROJE AMACI:
DÜNYADAKI TRAFIK KAYNAKLI GÜRÜLTÜ KIRLILIĞININ EN BÜYÜK NEDENLERINDEN BIR TANESI ARABA KORNALARIDIR. GÜRÜLTÜ KIRLILIĞINE NEDEN OLMAYACAK ARABA KORNA SISTEMI GELIŞTIREREK GÜRÜLTÜ KAYNAKLI RAHATSIZLIKLARI ÖNLEYEBILMEK, DUYAMAMA KAYNAKLI TRAFIK KAZALARININ ÖNÜNE GEÇEBILMEK VE SINAVLARDA KORNA SESLERI YÜZÜNDEN DIKKATI DAĞILIP KAYGILANAN ÖĞRENCILERIN BU DERTLERINE ÇÖZÜM OLABILMEK AMAÇLANMIŞTIR.

PROJE HEDEFİ:
1.ÇEVRE KIRLILIĞININ GÖRÜNMEZ BOYUTU GÜRÜLTÜYÜ AZALTABILMEK 2.FIZYOLOJIK RAHATSIZLIKLARA (SINIR, KALP, DAMAR, SOLUNUM VE DOLAŞIM SISTEMI RAHATSIZLIKLARI GIBI) VE PSIKOLOJIK RAHATSIZLIKLARA (SINIRLILIK,KORKU,DIL DOLANMASI ,UYKUSUZLUK,MORAL DÜŞÜKLÜĞÜ,VERIM AZLIĞI, KAYGI GIBI) ENGEL OLABILMEK. 3.DUYAMAMA NEDENLI TRAFIK KAZALARINI ÖNÜNE GEÇEBILMEK. 4.İNSANLARIN RUH VE SINIR SAĞLIĞINI KORUMAK

PROJE ÖZETİ:
BU PROJEYLE GÜRÜLTÜ KIRLILIĞINI AZALTMAK, GÜRÜLTÜ KAYNAKLI FIZYOLOJIK VE PSIKOLOJIK RAHATSIZLIKLARIN ÖNÜNE GEÇEBILMEK, KORNA SESLERI YÜZÜNDEN DIKKAT PROBLEMI YAŞAYAN ÖĞRENCILERIN BU SORUNLARINA ÇÖZÜM OLABILMEK AMAÇLANMIŞTIR.BU AMAÇLA WIRELESS TEKNOLOJISI KULLANILARAK KORNALAR DÜŞÜK SES DÜZEYINDE TAŞITLARIN IÇERISINE ALINMIŞ, YAYALAR IÇINSE ÇEVREYE GÜRÜLTÜ SAÇMAYACAK WIRELESS TITREŞIM AYGITI TASARLANMIŞTIR.HAZIRLANAN SISTEM SADECE TEHLIKE BÖLGESIYLE SINIRLANDIRILARAK, UYGULAMALAR YAPILMIŞTIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
PROBLEM:EVIMIZ YOLA YAKIN OLDUĞU IÇIN DERS ÇALIŞIRKEN DUYDUĞUM KORNA SESLERI DIKKATIMI DAĞITIYOR VE BU DURUM BAŞARIMI ETKILIYOR. GELECEĞIM IÇIN ÇOK KAYGILANIYORUM. HİPOTEZ:SORUNUN ÇÖZÜMÜ IÇIN WIRELESS TEKNOLOJISINI KULLANABILIRIM. 1.WIRELESS ALICI DEVRESI KULLANILARAK KORNALAR DÜŞÜK SES DÜZEYINDE TAŞITLARIN IÇERISINE ALINDI 2.YAYALAR IÇINSE WIRELESS TITREŞIM AYGITI TASARLANARAK GÜRÜLTÜ ÇEVREDEN UZAKLAŞTIRILDI 3.HAZIRLANAN SISTEM TEHLIKE BÖLGESIYLE SINIRLANDIRILDI VE MAKET ÜZERINDE UYGULANDI

KULLANILAN YÖNTEMLER:
PROBLEM DURUMU TESPIT EDILDIKTEN SONRA BIR ANKET UYGULANMIŞ, TRAFIK KAYNAKLI GÜRÜLTÜNÜN INSANLAR ÜZERINDEKI ETKILERI ARAŞTIRILMIŞTIR. SONUÇLAR DEĞERLENDIRILEREK HIPOTEZ OLUŞTURULMUŞ VE YENI BIR KORNA SISTEMI TASARLANARAK SORUNA ÇÖZÜM BULUNMUŞTUR. HAZIRLANAN SISTEM ÜZERINDE YAPILAN GÖZLEMLER SISTEMIN UYGULANABILIR OLDUĞUNU GÖSTERMIŞTIR.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
UYGULANAN ANKET SONUCUNDA SBS, OSS DENGI SINAVLARA GIREN ÖĞRENCILERIN %63 ÜNÜN ARABA KORNALARI NEDENIYLE DIKKATININ DAĞILDIĞI TESPIT EDILMIŞTIR. AYRICA TRAFIK KAYNAKLI GÜRÜLTÜNÜN INSANLARDA BIRÇOK RAHATSIZLIĞA NEDEN OLDUĞU BILINEN, BILIMSEL BIR GERÇEKTIR. TASARLANAN WIRELESS KORNA SISTEMI GÜRÜLTÜ KIRLILIĞINI AZALTACAĞI IÇIN, BU TÜR SORUNLARIN GÖRÜLME ORANI DA AZALTACAKTIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
SONUÇLARDAN DA ANLAŞILABILECEĞI GIBI HAYATIN BIRÇOK ALANINDA KULLANILAN WIRELESS TEKNOLOJISI TAŞIT KORNA SISTEMINDE DE KULLANILABILIR. YAYALARIN DA YAKLAŞAN ARABALARI GÜRÜLTÜSÜZ BIR ŞEKILDE ALGILAMASI SAĞLANARAK, TRAFIK KAYNAKLI GÜRÜLTÜ KIRLILIĞI ÖNEMLI ÖLÇÜDE AZALTILABILIR.

KAYNAKLAR:
OKUL KÜTÜPHANESI, WWW.WIKIPEDIA.ORG, WWW.BLUEMAVI.COM

PROJENİN TAKVİMİ:
1-10 KASIM : PROBLEMIN TESPITI 11-30 KASIM : LITERATÜR TARAMASI 1-20 ARALIK : MALZEMELERIN TEMINI 21 ARALIK – 10 OCAK : PROJE MAKETININ YAPILMASI 11-20 0CAK : PROJE MAKETININ TEST EDILMESI

PROJE BÜTÇESİ:
60 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
YAKAÖREN İLKÖĞRETİM OKULU