Wi-Fi’den 100 kat daha hızlı teknoloji: Li-Fi Nedir?

blog yazarı
Mehmet Ali ÇAKIR

Wi-Fi’den 100 kat daha hızlı teknoloji: Li-Fi Nedir?

İskoçya’daki Edinburg Üniversitesi’nde mobil iletişim profesörü olan Harald Haas fikrine göre veriler LED Ampuller ile aktarımı yapılabilir. Bu konuyla alakalı fikir edinmenize daha da etkisi olacak olan, aşağıdaki Harald Haas tarafından yapılmış TedX konuşmasını izlemenizi tavsiye ederim.

Kim tarafından düşünüldüğünü anlattıktan sonra nasıl bir işleyişe sahip olduğundan bahsedelim. Basitçe anlatmak gerekirse günümüzde kullandığımız Wi-Fi ile benzer bir işleyişe sahip fakat aralarında tabii ki de farklar bulunmaktadır. Wi-Fi Radyo sinyallerini kullanıp veri aktarımını kablosuz bir şekilde yaparken Li-Fi bunu LED ışıkları ile sağlıyor. Peki bunun ne gibi faydaları olabilir. Kısaca değinmek istiyorum.

LiFi
LiFi

Li-Fi radyo sinyallerini değil LED ışıklarını kullanmasından ötürü kullanımı yaygınlaştığında büyük bir masraf azalmasına neden olacağı ilk akla gelenler arasında. Bununla birlikte en çok dikkat çeken konulardan biri ise güvenlik. Li-Fi odadaki LED ışıklardan veriyi aldığı için odada bulunmayan birisi odanın içinceki LED ışıklara müdahale edemeyeceği için veriye de etkide bulunamayacağı anlatılıyor. Başka bir sebep olarak hızı ele alabiliriz. Işık hızında bir internet deneyimi yaşamaya hazır olun. LED ışıkları kullanımından ötürü internet hızı bununla orantılı olarak artacaktır. Doğrudan cihazın ışığı görmesi zorunlulu değil. Yansıyan ışıklarda 70 Mbit hıza ulaşabildiği gözlemlenmiştir. Bunu ilk öğrendiğimde inanamamıştım.

Bunun gibi sebepleri düşündüğümüzde Li-Fi bizi meraklandırmaktadır. Eğer bu kadar şeyi gerçekten başarabilecek teknoloji ise, ne zaman evlerimizde kullanmaya başlayacağımızı kestirmek biraz güç ama büyük ses getireceğini tahmin ediyorum.

Başka bir yazıda tekrardan görüşmek üzere.