Webometrics 2013 Ocak Ayı Sıralaması

Dünya üniversitelerinin Webometrics 2013 Ocak ayı sıralamasında ODTÜ ilk 500 dünya üniversitesi arasına giren tek Türk üniversitesi oldu.

İspanyol “Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC)” isimli araştırma kuruluşuna bağlı “Cybermetrics Lab” tarafından 2013 Şubat ayı başında açıklanan “Webometrics Dünya Üniversiteler Sıralaması”nda 21 binin üzerinde dünya üniversitesi değerlendirilmiş; bu sıralamaya göre Harvard Üniversitesi, Stanford Üniversitesi ve Massachusetts Institute of Technology (MIT) ilk üç sırada yer almışlardır. Bu sıralamada ODTÜ 396.cı sırada yer alarak ilk 500 üniversite arasına giren tek Türk üniversitesi olmuştur.

Webometrics, üniversitelerin web tabanlı yayınlarını arttırmalarını ve Web’i daha etkin kullanmalarını teşvik etmeyi amaçlayan ve üniversitelerin Web üzerindeki tanınırlığı ile Web’i kullanma etkinliğini ölçmek için yapılan bir sıralama sistemidir.

Webometrics sıralaması hakkında ayrıntılı bilgiye http://www.webometrics.info/ adresinden, Türk üniversitelerinin Webometrics sıralamasında aldığı derecelere http://www.webometrics.info/en/Europe/Turkey sayfasından erişilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin