‘’WATER IS LIFE’’ e-Twinning Projesi

PROJEMİZ HAKKINDA

Su, insanın onu yenilenebilir olması  için nasıl kullandığına bağlı olan doğal bir kaynaktır. Dünya Gezegenine baktığımızda, çoğunlukla sudan oluştuğunu ve dolayısıyla yanlış bir şekilde suyun her zaman mevcut olduğunu düşünenler olduğunu görürüz.Mevcut suyun% 97’si tuzlu olduğu için, kalan% 3’ünün çoğunluğu kutuplarda veya yüksek dağlarda katı halde… buz. Öte yandan, dünya nüfusunun artması daha fazla talebe yol açıyor ve aynı zamanda kirliliğin etkisi de artıyor. Su ihtiyacı artıyor ve var olan kirleniyor, bu da yenilenebilir bir kaynağın artık olmayacağı anlamına geliyor. Suyu boşa harcamadan kullanırken bilinçli olmak ve aynı zamanda kirliliği azaltma konusunda daha fazla endişe duyulmalıdır.Bu nedenlerden dolayı çocuklarımıza suyun önemini anlatmalıyız. Bunu yapacağımız etkinliklerle öğrencilerimize de fark ettireceğiz. Çünkü su varsa gelecek de vardır.

HEDEFLERİMİZ

Öğrencilerimize su kıtlığı yaşamamak için su tasarrufu alışkanlıkları aşılamak;

  • Suyun bir yaşam kaynağı olduğunu ve tüm canlıların hayatta kalmak için ona bağımlı olduğunu açıklamak;
  • Ebeveynleri ve topluluğun diğer üyelerini gelişime dahil etmek.
  • Öğrencilerin suyun harika bir kaynak olduğunu anlamaları için katı, sıvı ve gaz halindeki suyla farklı deneyler yapmak;
  • Su döngüsünü gözlemlemek ve bir resim çizdirmek;

. Su hakkında daha fazla bilgi edinmek için meraklı olmak;

  • Nihayetinde suyu gelecek nesillere aktarmak için kirliliğe karşı korumaktır.

 ETKİNLİKLERİMİZ

Öncelikle Su Döngüsü nün nasıl olduğunu kavramakla başladık.Bununla ilgili deneyler yaptık.Sonra Su kaynaklarının  başında fotoğraflar çekildik.Dünya Su Günü’nü kutladık. Su konulu kitap ayraçlarımızı yaptık.Karışık ülke takımları oluşturup e-book oluşturduk.

Portekiz’den başlayan ‘’Su Damlasının Yolcuğu’nu‘’ sırasıyla İtalya-Zonguldak-Sinop-Ordu-Azerbaycan-Gaziantep-Antalya-Ankara-Eskişehir-Edirne ve Bilecik’ te son buldu.Öğrencilerimizin kendi yazdığı hikayeler ve çizdikleri resimler birbirini takip ederek bir kitap oluşturduk.

https://www.pictramap.com/app/view?p=3112eb

PROJE ORTAKLARIMIZ HAKKINDA
Türkiye,Portekiz,İtalya ve Azerbaycan’dan 15 öğretmen,169 öğrenci ile, birlikte çalıştık.”Water is Life” projemize öğrencilerimizle birlikte emek verdik.Kuruculuğunu Portekiz’den Dília Maria Fernandes ve Bilecik’ten Filiz Ayhan öğretmenlerimizin yaptığı ,bizlerin de proje ortağı olduğu projemiz ”Water is Life” çevre ile ilgili suyun hayatımızdaki önemi konusunda farkındalık yaratmaya devam edecek.
01.03.2021 tarihinde başlayan projemiz 30.05.2021 tarihinde son bulacaktır.

Tüm öğretmen ve öğrenci proje ekibimize çok teşekkür ederiz.

EDA DEĞİRMENCİ

BEDRİYE HALİL NACİ MIHCIOĞLU İLKOKULU/ANKARA/TÜRKİYE