Wakelet ile Bilgi Güçtür!

Francis Bacon’un “Bilgi güçtür.” sözü üzerinden asırlar geçmiş olmasına rağmen anlamını yitirmemiş, bilgi halen en büyük güç olarak dünyamızın baş köşede yer almaktadır. Benim öğrencilik yıllarımda bilgiye ulaşmak için evinde ansiklopedisi olan komşulara, akrabalara çekine çekine gidilir, kütüphane, kütüphane gezilirdi. Hatta evinde “Meydan Larousse” ‘u olanların ise hayatımızda özel yeri vardı. Günümüzde ise bilgi her yerde.  Ona nasıl ulaşacağız endişesinden ziyade, acaba bu bilgiyi nereye sakladık? soruları ile karşı karşıya kalıyoruz. Sözün özü, her saniye artan bilgi denizinde akıntıya kapılıp kaybolmamak için  akılcı bir yöntem ile dijital dünyayı doğru şekilde yönetmek gerekmektedir.

2019 yılında Wakelet ile ilk tanıştığımda duyduğum heyecan, yıllar önce Google arama motorunu ilk kullanmaya başladığım zamanlarda duyduğum heyecanının bire bir aynısıydı. Bu kadar basit ama bu kadar işlevsel bir araç ve tamamen bilgi üzerine. Müthiş!

Wakelet, kullanıcıların web üzerinden içerik kaydetmesine, düzenlemesine ve paylaşmasına olanak tanıyan ücretsiz bir içerik düzenleme (kürasyon) platformudur. https://wakelet.com adresinden ulaşabilirsiniz. Kendilerinin 5C’ye hizmet ettiğini söylemekteler. Collaboration, Creativity, Critical Thinking, Communication, Curation 🙂

Makale, yazı, tweet, video, blog, resim, pdf vb. internetteki her türlü içeriği istediğiniz gibi koleksiyonlar altında istifleyebilir, başka kişiler ile paylaşabilir, onların da içerik eklemelerini sağlayabilirsiniz. Tek link ile ya da kod ile paylaşabilir hatta öğrencilerinizin wakelet üzerinde hesap açmasına gerek kalmadan wakelet koleksiyonunuza ulaşmasını, içerik eklemesini sağlayabilirsiniz. Sınıf içi ders materyallerinde, araştırma projelerinde, sınıf içi panolarda, dergi, bülten, öğrenci çalışmalarının sergilenmesinde, portfolyo vb , okul içi/dışı etkinlikler, kişisel gelişim vb. pek çok alanda kullanılabilir.

Google Chrome eklentisi ile, internette gezinirken de dilediğiniz içeriği  mousu’un sağ tuşu ile wakelet’e kaydet diyerek kendi koleksiyonunuza alabilirsiniz. Google Drive ve Microsoft OneDrive entegrasyonu ile buluttaki dosyalarınızı da paylaşabilir hatta koleksiyonunuzu pdf olarak da kaydedebilirsiniz.

Tüm dünyada wakelet kullananların oluşturduğu koleksiyonları kendi alanınıza kopyalayabilir, düzenleyenlerini takip edebilir, sosyal medya platformu gibi Wakelet içerisinde de ayrıca bilgi denizinde yüzebilir, sörf yapabilirsiniz. Siz de bu heyecanın bir parçası olmak isterseniz https://community.wakelet.com/ adresinden Topluluğa Üye olabilir, Ambassador programına başvurabilirsiniz.

Haddim olmayarak Bacon’un sözünü günümüze uyarlamak istiyorum. “Bilgi; zaman, içerik ve doğru yöntem olmadan güç değildir. Wakelet ile bilgi güçtür.”

Türkçe çevirisini yaptığım Wakelet Eğitmen kılavuzuna  bit.ly/WakeletEbookTUR  adresinden ulaşabilirsiniz. Wakelet kullanım videolarının da sizlere yardımcı olması temennisi ile…

İdiye ÖKTEN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

nineteen − seven =