VİRÜSLERİN GEOMETRİSİ

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : Ankara
Okulun Adı:
12 Eylül İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenciler:
Hamza BİLİCİ,
Furkan Bilal DEMİRTAŞ
Danışman Öğretmen:
Seda FAYDACI

VİRÜSLERİN GEOMETRİSİ

PROJE AMACI:
HASTALIKLARA NEDEN OLAN VIRÜSLERIN( ÖRN DOMUZ GRIBI VIRÜSÜ) GEOMETRIK YAPISINI ANLAMAK VE BÖLÜNME SAYISIYLA OLUŞAN VIRÜS SAYISINI ILIŞKILENDIRMEK.

PROJE HEDEFİ:
1. VIRÜS ÇEŞITLERINI ÖĞRENMEK 2. HASTALIKLARA NEDEN OLAN VIRÜSLERIN ÇOK YÜZLÜ YAPISINI ANLAMAK 3. KÖŞE- AYRIT VE YÜZEY SAYILARI ARASINDAKI ILIŞKIYI EULER FORMÜLÜ ILE IFADE ETMEK.

PROJE ÖZETİ:
SON ZAMANLARDA DÜNYAYI ETKISI ALTINDA OLAN H1N1 GIBI HASTALIK YAPAN MIKROSKOBIK TANECIKLERIN ŞEKILLERINI INCELEYEREK PROJEYE BAŞLADIK. BU INCELEMELER SONUCUNDA VIRÜSÜN KAPSÜL DENILEN BAŞ KISMININ ÇOK YÜZLÜLERE ÖRNEK OLDUĞUNU SAPTADIK. BU YAPILARI DAHA IYI ANLAMAK IÇIN MAKET YAPTIK. ÇOK YÜZLÜ OLMALARININ KANDA AKIŞLARINI KOLAYLAŞTIRDIĞI SONUCUNA VARDIK. ÇÜNKÜ YÜZEY SAYISI ARTTIKÇA ŞEKIL DAHA KÜRESELLEŞMEKTEDIR.ÇOKYÜZLÜLERİN ELEMANLARI ARASINDAKİ MATEMATİKSEL İLİŞKİYİ FORMULİZE ETTİK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
1. VIRÜSLERIN YAPISINI ARAŞTIRDIK. 2. BAŞ KISIMLARININ GEOMETRIDEKI ÇOK YÜZLÜLERE ÖRNEK OLDUĞUNU ÖĞRENDIK. 3. ÇOK YÜZLÜ MAKET HAZIRLADIK. 4. ÇOK YÜZLÜLERIN KÖŞE, KENAR, AYRIT SAYISINI ANLATAN EULER TEOREMIYLE ILIŞKILENDIRDIK. 5. VIRÜSLERIN BÖLÜNME SAYISI ILE OLUŞAN VIRÜS SAYISINI MATEMATIKSEL OLARAK ILIŞKILENDIRDIK.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
ARAŞTIRMA…………. INCELEME…………. FORMULIZE ETME…..

ULAŞILAN SONUÇLAR:
VIRÜSLERIN ŞEKILLERININ ÇOK YÜZLÜ YAPIYA SAHIP OLDUKLARI SONUCUNA VARDIK. ÖZELLIKLE HIV, H1N1 VIRÜSÜ GIBI BAZI VIRÜSLERIN KAFA BÖLÜMÜNÜN KÖŞE-AYRIT VE YÜZEY SAYILARINI BELIRLEYEREK EULER FORMÜLÜNÜ ELDE ETTIK. AYRICA BU VIRÜSLERIN ÜREMELERININ 2?NIN KUVVETLERI ŞEKLINDE ILERLEDIĞI SONUCUNA VARDIK.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
VIRÜSLERIN GEOMETRIK YAPISINI ÖĞRENMEK VE MAKET HALINE GETIRMEK ONLARIN VÜCUDA NASIL GIRDIKLERININ DAHA IYI ANLAŞILMASINI SAĞLAR. VIRÜSLERIN ÇOK YÜZLÜ YAPISI KÖŞE-AYRIT VE YÜZEY SAYILARININ FAZLA OLMASI BU CISIMLERI KÜRESEL BIR ŞEKLE YAKLAŞTIRMAKTADIR. BU NEDENLE KAN IÇERISINDE KAYGANLIKLARI ARTTIĞI IÇIN ŞU AN DÜNYAYI ETKISI ALTINA ALAN H1N1 VIRÜSÜ GIBI VÜCUTTA YAYILMA HIZLARI ARTMAKTADIR.

KAYNAKLAR:
HTTP://BIYOOLOJI.BLOGCU.COM/VIRUSLER/3448007 HTTP://WWW.GENBILIM.COM/INDEX.PHP?OPTION=COM_CONTENT&TASK=VIEW&ID=49 WWW.ARMAGEDDONONLINE.ORG/IMAGE/VIRUS2.JPG

PROJENİN TAKVİMİ:
KASIM AYINDA PROJE KONUSU BELİRLENDİ VE ARAŞTIRMA YAPILDI. ARALIK AYINDA ÇOKYÜZLÜ ŞEKİLLER AYRINTILI İNCELENEREK MAKET HAZIRLANDI. ELEMANLARI ARASINDAKİ İLİŞKİ VE ÜREME SAYISI İLE VİRÜS SAYISI İLİŞKİSİ FORMULİZE EDİLDİ.OCAK AYINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR DOĞRULTUSUNDA VİRÜS YAPISININ VUCUTTA YAYILMA HIZINA ETKİSİ YORUMLANDI.

PROJE BÜTÇESİ:
50 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
TEKNOLOJI TASARIM ÖĞRETMENIMIZ YUSUF ŞİMŞEK, SAĞLIK BAKANLIĞI RESMI SITESI (WWW.SAGLIK.GOV.TR)