VII. ÜNİVERSİTELER PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK SEMPOZYUMU

VII. ÜNİVERSİTELER PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK SEMPOZYUMU

Değerli Katılımcılar;

Türkiye genelindeki üniversitelerin Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezlerinin katılımıyla yedincisi gerçekleştirilecek olan sempozyum, 18-19 Nisan 2013 tarihlerinde, İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezince düzenlenecektir.

Yıllardır düzenlenen bu sempozyumlar kuşkusuz mevcut PDR Merkezlerinin işleyişi açısından, teori ve uygulama alanlarında çok önemli katkılar sağlamıştır. Mesleki anlamda merkezlerin kendi gelişimlerine ışık tutan, merkezler arası iletişimi yapılandıran ve kuvvetlendiren, alanla ilgili ulusal ve uluslar arası gelişmelerin paylaşımını sağlayan bu sempozyumlar hem PDR Merkezleri çalışanlarına, hem alan öğrencilerine hem de Psikolojik Hizmetler Alanında çalışanlara, alanla ilgili birçok konuda tartışma, fikir alışverişinde bulunma, bilgi ve deneyimleri aktarma imkanı sağlamıştır.

İTÜ Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi olarak yedincisine ev sahipliği yapacağımız sempozyumun konusu “ Üniversite Öğrencilerinde İnternet Bağımlılığı” olarak belirlenmiştir.

Detaylı bilgi için 18 Ocak 2013 tarihinden itibaren www.pdr2013.itu.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sempozyuma katılımınızı heyecanla bekliyoruz.

İTÜ PDR MERKEZİ

Sempozyum Hakkında
1998 – 2004 yılları arasında Yüksek Öğrenimde Rehberliği Tanıtma ve Rehber Yetiştirme Vakfı (YÖRET) tarafından YÖKREP kapsamında düzenlenen Üniversiteler Psikolojik Danışma ve Rehberlik Sempozyumu; 2006 yılından itibaren sırasıyla Koç, Sabancı, Bilgi, Işık, Mersin ve Maltepe Üniversitelerinde gerçekleştirilmiştir. Bu yıl yedincisi İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 18-19 Nisan 2013 tarihlerinde, “Üniversite Öğrencilerinde İnternet Bağımlılığı” temasıyla düzenlenecektir.

1960’lı yıllarda kullanımına başlanan internet aradan geçen zaman içerisinde tüm dünyada hızla yayılmaktadır. Mart 2012 verilerine göre dünyada 2,3 milyar internet kullanıcısı bulunmaktadır. Dünyada Çin, Amerika ve Hindistan’ın başı çektiği en fazla internet kullanan ülkeler sıralamasında, Türkiye 36,4 milyon kullanıcıyla 15. sırada yer almaktadır (Internet World Stats, May 2012). Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu’na sunduğu en son veriler, Türkiye’de internet kullanıma dair çarpıcı sonuçlar ortaya koymaktadır. Örneğin, 1998-2011 yılları arasında AB ülkelerinde internet kullanımındaki artış oranı yüzde 91,6 olurken Türkiye’deki artış oranı yüzde 14 bin 630’u bularak rekor kırmıştır (Hürriyet, 24 Mart 2012).

Dünyada ve Türkiye’de internet kullanımının bu denli artışı, internet bağımlılığı gibi bir takım olumsuz sonuçları da beraberinde getirmiştir. Batıgün ve Kılıç’ın (2011) Türkiye’deki üniversite öğrencileri arasında yaptıkları çalışmada, öğrencilerin %18,9’unun internet bağımlısı olarak tanımlanabileceği belirtilmiştir (Batıgün & Kılıç, 2011). Türkiye’deki internet kullanıcılarının % 64’ünün üniversite öğrencilerinin de aralarında bulunduğu 15-34 yaş grubunda olması (smgconnected.com, 2011) konunun psikolojik danışma ve rehberlik merkezleri tarafından incelenmesini daha anlamlı hale getirmektedir. Bu yüzden yedincisine ev sahipliği yaptığımız sempozyumun konusu “Üniversite Öğrencilerinde İnternet Bağımlılığı” olarak belirlenmiştir.

Bu yıl sempozyum programına bildiri, poster sunumları ve çalışma gruplarının yanında kısa film, video ve slayt gösterimleri gibi yöntemleri de eklemeyi düşündük.

Katılımlarınızı ve katkılarınızı heyecanla bekliyoruz.

Şimdiden verimli ve keyifli bir sempozyum olması dileğimizle.

İTÜ Sempozyum Düzenleme Kurulu adına

İTÜ PDR Merkezi

Bilimsel Danışma Kurulu
Prof. Dr. Fatoş ERKMAN (Boğaziçi Üniversitesi)
Prof. Dr. Kültegin Ögel (Acıbadem Üniversitesi)
Doç. Dr. Deniz ALBAYRAK KAYMAK (Boğaziçi Üniversitesi)
Doç. Dr. Mithat DURAK (Abant İzzet Baysal Üniversitesi)
Doç. Dr. Emre ŞENOL DURAK (Abant İzzet Baysal Üniversitesi)
Doç. Dr. Hanna Nita SCHERLER ( Bilgi Üniversitesi )
Yrd. Doç. Cem Ali GİZİR (Mersin Üniversitesi)
Yrd. Doç. Leyla Ercan (Gazi Üniversitesi)
Dr. Nevin Dölek

Düzenleme Kurulu

Düzenleme Kurulu
İstanbul Teknik Üniveritesi Rektörü
Prof. Dr. Mehmet KARACA adına
İTÜ Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı
İTÜ Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi

Önemli Tarihler
Sempozyum Tarihleri:18-19 Nisan 2013
Erken Kayıt Son Gün: 22 Mart 2013
Bildiri özeti, poster, atölye önerileri, video-film gösterimi, stand açmak için son başvuru: 25 Mart 2013
Sosyal Program Erken Kayıt: 25 Mart 2013
Katılım ücreti: Öğrenci-35 TL, Diğer-70 TL
Erken kayıt: Öğrenci-25 TL, Diğer- 60 TL

İletişim
İTÜ PDR MERKEZİ

Tel: 0(212) 293 13 00-2169 e-mail: [email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin