VİCDAN FİLMLERİ 2013 PROJESİ SONUÇLARI AÇIKLANDI

Hrant Dink Vakfı’nın Hrant Dink’in “Sağduyunun, vicdanın sesi suskunluğa mahkum edildi, şimdi o vicdan çıkış yolu arıyor” cümlesinden ilham alarak düzenlediği Vicdan Filmleri Uluslararası Kısa Film Projesi’nin 2013 dönemi sonuçlandı. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde Vicdan Filmleri 2013 sonuçlarını ilan ederken, Hrant Dink Vakfı olarak herkesin Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutlar, katılımcılara ilgi ve emeklerinden dolayı teşekkür ederiz.

31 Mart-11Kasım 2013 tarihleri arasında Türkiye içi ve dışından, toplam 38 adet vicdan konulu kısa filmler www.vicdanfilmleri.org sitesine katılımcılar tarafından eklenerek projeye dahil oldu.Yine, bu tarihler arasında sitede uygulanan üyelik sistemiyle katılan filmler oylandı, yorumlandı.
Vicdan Filmleri projesinin jüri üyeleri Ahmet Boyacıoğlu, Cem Mansur, Petros Markaris, Rakel Dink, Susanna Harutyunyan, Thomas Balkenhol ve Yeşim Ustaoğlu’nun oylamaları sonucunda ilk 21 film seçildi.

Jüri oylamaları sonucunda ilk 21 film aşağıdaki gibi belirlendi. Detayları aşağıda belirtildiği üzere birden fazla film jüriden eşit puan alarak sıralamada aynı yeri paylaştılar. Sıralamada aynı yeri paylaşan filmler ise yönetmenlerinin isimlerine göre alfabetik olarak listelendi. Önümüzdeki süreçte bu filmler bir DVD’de toplanacak ve uluslararası film festivallerine önerilecek. Bu konuda detaylı bilgilendirme filmlerin yönetmenlerine özel olarak yapılacak.

Jürinin, genel oylamaya ek olarak “sinema teşvik bursu”yla ödüllendireceği filmler, aynı zamanda jüri tarafından en fazla oyu alan HAKAN YAMAN (Fatih Pınar) ve TİK-TAK TAK-TİK (Ufuk Erden) filmlerinin oldu.

Jürinin belirlediği ilk 21 film (puan sırasına göre)
1) HAKAN YAMAN (Fatih Pınar)
TİK-TAK TAK-TİK… (Ufuk Erden)
2) LIFE WITH ALWAYS OPEN EYES (Eduard Mkhitaryan)
3) AHMET ATAKAN (Fatih Pınar)
1 MAYIS /1 MAY (Hasan Kılıç)
4) SUN IN MY HAND (Aram)
NEVMİD/ THE DESPERATE (Suat Senocak)
GÖRMEK/ TO SEE (Ufuk Erden)
5) KARANLIK VE KALABALIK (Tuna Tetik)
DUYMAK/ TO HEAR (Ufuk Erden)
6) BURDAYIM BURDAYIM (Soner Sert)
7) AHMET’İN ALFABESİ (Raif Akın)
SEVGİ KUŞUN KANADINDA/ LOVE, ON A BIRD’S WING (Ufuk Erden)
8) KONUŞMA/ TALK (Selçuk Özgül)
9) ENKAZ (Ahmet Çiftçi)
KARANLIĞIN İÇİNDE / IN THE DARKNESS (Ramazan Kızılırmak)
10) ÖNCE SOLA SONRA SAĞA (Ümit Çakal)
11) LIFE (Uğur Günay Yavuz)
12) ONE LINE (Dimitris Argyriou)
DISCONNECTED (Nail Pelivan)
KÖR KAYALAR ÖLÜMCÜL HALKALAR (Tahir Bozkurt)