VI. Antalya Kimya Olimpiyatı

Kimya​ Olimpiyatı

Değerli Antalya’lılar,

2015 yılında NOBEL KİMYA ÖDÜLÜ almış bir ​bilim insanınına sahip ​ülke vatandaşları olarak KİMYA alanında birikimli gençleri hedeflerini yükseltmek üzere teşvik edilmesini önemseyerek bu projeyi gerçekleştirmekteyiz.

G​eleneksel​leşmesini umduğumuz Antalya Kimya Olimpiyatlarının bu yıl amacına uygun şekilde 4.sü yapılacaktır.Olimpiyatımız artık geleneksel hale gelmektedir. Destek veren tüm kişi ve kurumlara teşekkürü borç biliriz.

Son iki yıldır, Antalya Kimya Olimpiyatlarının organizasyonu, Akdeniz Üniversitesi ​Fen Fakültesi Kimya Bölümü ev sahipliğinde, Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığı ve A.Ü.​ Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı desteği ile düzenlenmektedir.

GENEL BİLGİLER

​Antalya Kimya​ Olimpiyatı​ (AKO), ​ilk yıl için Antalya​ genelinde 10 ve 11’inci sınıf lise ​öğrencileri arasında yapılmıştır. Bu yıl 4.sü yapılacak olan AKO için hem il içi hem de il dışı başvuru alınacaktır.

Olimpiyata başvuru, ​http://antalyakimyaolimpiyati.akdeniz.edu.tr/basvuru adresinde 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren online olarak yapılacaktır. Başvuran öğrenciler, yarışmaya alınacakları derslikleri ve numaralarını, yarışmadan önce internet aracılığıyla öğrenebileceklerdir.

Antalya Kimya Olimpiyatı eleme sınavı 3 Mayıs 2019 tarihinde, öğleden sonra saat 16:00’da test yöntemiyle Akdeniz Üniversitesi kampüsünde veya Kampüse yakın konumdaki bazı okullarda ve sınav öncesinde adaylar için belirtilen belirlenmiş salonlarda yapılacaktır.

Olimpiyatlarla ilgili duyurular, sonuçlar, örnek sorular web sitemizden organizasyondan hemen sonra ​öğrenilebilecektir.

2. Oturum ve Ödül töreni 4 Mayıs 2019 ‘de, üniversite kampüsündeki bir salonda, ikinci gün finalinde yapılacaktır.

ANTALYA KİMYA OLİMPİYATLARI-4 KONU BAŞLIKLARI

10.Sınıflar için

1- Kimya Bilimi
2- Atom
3- Periyodik Cetvel
4- Bağlar
5- Maddenin Halleri
6- Kimyasal Hesaplamalar
7- Kimya Kanunları
8- Karışımlar
9- Asitler ve Bazlar
10-Mol Kavramı
11- Hayatımızdaki Kimya

11.sınıflar için

9. ve 10. sınıf müfredatına ek olarak

11- Gazlar
12- Kimyasal Termodinamik
13- Kimyasal Kinetik
14- Kimyasal Denge
15- Asit Baz Dengesi
16- Çözünürlük Dengesi
17- Kompleks Oluşum Dengesi
18- Temel Organik Kimya

Antalya Kimya Olimpiyat organizasyonu, üstün kimya birikimi olan lise öğrencilerini ortaya çıkarmak amacı ile düzenlendiği için katılımcılara yöneltilecek sorular, MEB tarafından ilan edilmiş müfredat kazanım hedeflerini aşabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin