Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri Başvuruları Başladı

Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri aday olacak eser sahipleri ve yayıncılar için başvuru süreci başladı.

Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri Şartnamesi

1- Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri Atakum Belediyesi tarafından Roman, Öykü, Şiir, İlk Roman ve Çeviri Kurmaca Eser olmak üzere 5 kategoride verilir.

2- Ödüller için oluşturulan seçici kurul Doğan Hızlan, Zülfü Livaneli, Deniz Türkali, Kemal Varol, Nedim Gürsel, Sevin Okyay, Ethem Baran, Fuat Sevimay, Şükrü Erbaş ve Yavuz Ekinci’den oluşmaktadır.

3- Ödüllere bir takvim yılı (1 Ocak 2021-31 Aralık 2021) içinde yayınlanmış eserler başvurabilir.

4- Seçici kurul eserlerde sadece edebi niteliği gözetir.

5- Katılım Koşulları:

a) Ödüle aday olacak eser sahipleri ya da yayınevleri 28 Şubat 2022 akşamına kadar Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri, Karadeniz mah. Aziziye Cad. No:18 Kat:1 Daire:1 İlkadım/Samsun adresine, hangi kategoriden aday olunduğuna dair imzalı bir yazı, kısa özgeçmiş ve iletişim bilgileri (adres, telefon, e-posta adresi) ile birlikte 10 (on) nüsha kitabı elden, posta ya da kargo ile teslim etmelidir.

b) Şiir Ödülü’nde ‘Toplu Eserler’ başlığı altında şairin tüm şiirlerinin yer aldığı eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

c) Ödüle aday olacak eserin daha önce başka bir ödül almamış olması gerekmektedir. Bu kural Kurmaca Çeviri Eser kategorisi için geçerli değildir.

6- Ödüllere adaylık için başvurmamış ancak aynı takvim yılı içinde yayımlanmış eserler arasında değerli ve başarılı bulunanlar Jüri tarafından aday gösterilebilir. İlk olarak ilan edilecek Uzun Liste’de yer alan eserler arasında ödüllere başvurmamış ancak jüri üyeleri tarafından aday gösterilmiş olanlar varsa, uzun liste kamuoyuna açıklanmadan önce bu bilgi yazarlarıyla paylaşılır ve yazılı onayları alınır. Onay vermeyen yazarlar uzun listeden çıkarılır.

7- Ön eleme sonrası oluşturulan 10’ar kitaplık Uzun Listeler 28 Mart 2022 tarihinde ilan edilecektir.

8- Uzun Listeler’in değerlendirilmesi sonucu oluşacak 5’er kitaplık Kısa Listeler (finalistler) 29 Nisan 2022 tarihinde ilan edilecektir.

9- 5 kategorideki ödülleri kazananlar 31 Mayıs 2022 tarihinde ilan edilecektir.

10- Ödül töreni Haziran ayının ilk haftasında Atakum Belediyesi’nin duyuracağı bir tarihte yapılacaktır. Ödül, her kategori için özel tasarlanan ödül heykelciği ve ödül madalyonundan oluşmaktadır.

Vedat Türkali (d. 13 Mayıs 1919, Samsun – ö. 29 Ağustos 2016, Yalova), Türk senarist, şair ve roman yazarı. Asıl adı Abdulkadir Pirhasan’dır. Samsun Lisesi’nde okuduktan sonra 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuştur. Aynı yıl eşi Merih Pirhasan’la evlenmiştir. Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951’de siyasi eylemleri sebebiyle tutuklanmış; 9 yıl ceza almış 7 yıl sonunda koşullu olarak serbest kalmıştır. Gar Yayınları’nı Rıfat Ilgaz ile kurduktan sonra, 1960’ta Dolandırıcılar Şahı ile senaristliğe başlamıştır. Senaristliğine devam eden Türkali, 1965’te yönetmenliği denemiştir. Bir Gün Tek Başına ve Mavi Karanlık gibi romanları Türk edebiyatının en büyük eserleri arasına girmiş; daha sonra da Yeşilçam Dedikleri Türkiye ve Tek Kişilik Ölüm romanlarını da yazmıştır. Mihri Belli’nin yakın arkadaşı ve Atıf Yılmaz’ın arkadaşı ve akrabasıdır. Vedat Türkali, oyuncu Deniz Türkali ve yönetmen Barış Pirhasan’ın babasıdır. Türk edebiyatının usta isimlerinden olan Vedat Türkali, 29 Ağustos 2016 Pazartesi günü saat 06.00’da Yalova’da tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti. Türkali, Cumhuriyet tarihinde birçok olaya şahitlik etmişti.[2] Bir süredir Yalova’da tedavi gördüğü bir hastanede 97 yaşında yaşamını yitirmiştir.

www.vedatturkaliodulleri.com