Vazgeçmemenin Öyküsü

Sevgi DENER
Sevgi DENER

Güçlü olmayı hiç yere düşmemek sandık oysa güçlü olmak hiç düşmemek değil her düştüğünde yeniden ayağa kalkabilmektir. Zaten hayatta hiç düşmemek de asla mümkün değildir. Yollar fazlasıyla taş dolu özellikle de güzel şeylere giden yollar. Her gülün bir dikeni var sonuçta.

Canan Dağdeviren
Canan Dağdeviren

Yukarıda gülüşü tüm çehresini aydınlatan bir kadın görmektesiniz. Yaptığı işlerle aynı gülüşü bizim yüzlerimize nakletmekte. Birçok alanda ilk olmuş ve nice buluşa imza atmıştır. Aslında bu gülüşün arkasında nice anılar gizlemekte. Vazgeçmemeye dair belkide en önemli anısını, ‘BilimDeneyMerkeziUzayEvi’ instagram canlı yayınında “Motivasyonunuzu nasıl yüksek tutuyorsunuz? Pes etmeye en yakın olduğunuz an nedir?” sorusu üzerine anlatmaya başlıyor:

“Vazgeçmeye en yakın olduğum an doktora sonrası çalışmalarım esnasında oldu. 8 yıldır bir proje üzerinde çalışan ekibin projeyi yapamadığını gördüm. Projede çalışan tüm araştırmacıları bir odaya topladım. Hepsine Türk kahvesi yaptım. Kahvenin kırk yıl hatırı olduğunu anlattım. Projelerinde neyin yanlış olduğunu anlamaya çalıştım. Farklı alanlarda çalıştığım için sorunu fark etmem kolaydı. Fark ettim ki malzemeleri yanlış seçip, farklı bir fizik kullanmışlar. Aleti üç ay içinde yaptım. Ama insanoğlu her yerde aynı maalesef. Benim aletimi hayvanlar üzerinde deneyecek kişi denemedi. Akşam eve gittim çok sinirliydim ve üzgündüm. Yapabildiğim tek tatlı şekerpareydi. Bir tepsi şekerpare yaptım ve hepsini yedim. Tekrar kendimi motive ettim. Şekerpare beni hayata döndürdü. Ertesi gün gittim hayvan deneyleri yapma eğitimi almaya başladım. Bazen olumsuz gibi görünenler olumlu olabiliyor. En büyük motivasyon kaynağım Atatürk. Yoktan neler yaptı. O yüzden günümüzde global bir çağda yaşarken ben daha fazlasını yapmalıyım diyorum.”
Şekerpare ile hayata dönüş. Evet bazen motivasyonumuz kaybolabiliyor. Onu tekrar bulmakta bize düşüyor ve bazen belki de bir çocuğun gülüşüne saklanmış oluyor. Bazen bir kitapta bazen bir çiçeğin taç yapraklarında bazen bir film repliğinde bazen kendimize armağan ettiğimiz bir hediyede gizleni veriyor.

Dünya tarihine baktığımızda güzel işler başarmış insanların her ne olursa olsun vazgeçmediklerini görüyoruz. Belkide vazgeçselerdi şimdi oldukça karanlık bir dünya olurdu burası….

08/05/2020

Sevgi Dener

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

5 − two =