Van Gökyüzü Gözlem Etkinliği Başvuruları Başladı

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mızın himayesinde, T.C. Gençlik Spor Bakanlığı, T.C. Van Valiliği ve Van Kalkınma Ajansı’nın destek ve katkılarıyla 03-05 Temmuz 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan 2022 Van Gökyüzü Gözlem Etkinliği başvuruları başlamıştır.

Kesin katılımcılar başvurular tamamlandıktan sonra kura yoluyla belirlenecektir. Etkinlik detaylarını ve güncel gelişmeleri resmi web sayfalarımızdan takip edebilirsiniz.
tug.tubitak.gov.tr
gozlem.tug.tubitak.gov.tr

ULAŞIM

Kesin katılımcılarımız Van Otogarı’ndan ve Havalimanından ring servislerle etkinlik alanına taşınacaktır.

Etkinlik alanının konum bilgisi:

KONAKLAMA

*** Katılımcılarımız etkinlik alanında tamamamen kendi imkanları ile (çadır, karavan, uyku tulumu, mat vb.) konaklayacaktır.
Kesin katılımcılar için etkinlik alanında kamp yeri düzenlemesi yapılmış olup, kamp alanında, elektrik, su, duş, tuvalet vb. altyapı hizmetleri katılımcılara ortak noktalardan ücretsiz olarak sağlanacaktır.

Evcil hayvanlar etkinlik alanına alınmamaktadır.

DONANIM

Gözlem etkinliği süresince açık alanda gece ve gündüz saatlerinde çeşitli atölye çalışmaları, teleskopla gözlemler, deneyler vb. etkinlikler düzenlenmiştir. Bu etkinliklere katılacağınız gibi kendi getireceğiniz fotoğraf makinası, teleskop, kamera, dizüstü bilgisayar vb. gözlem donanımlarınızı da serbestçe kullanabilirsiniz. Çadırlı katılımcıların konaklama sırasında bir ışıldak, tüm katılımcıların da gözlemler sırasında küçük bir el feneri kullanmaları önerilir. Gökyüzü gözlemlerinde kullanacağınız Gök Haritası vb. diğer malzemeler kayıt sırasında heybeniz ile birlikte size hediye edilecektir.

YİYECEK – İÇECEK

Etkinlik alanında katılımcılara ücretsiz kahvaltı, öğle ve akşam yemeği sağlanacaktır. Etkinlik süresince hiçbir noktada alkol kullanılamaz. Ayrıca, ortak ve kapalı alanlarda sigara kullanımı da yasaktır.

SAĞLIK VE GÜVENLİK

Etkinlik süresince bölgede tam donanımlı bir ambulans ve sağlık ekibi bulunmaktadır. Yine de kullanmanız gereken özel ilaçlarınızı yanınızda getirmenizi önemle hatırlatırız. Bölge güvenliği Jandarma denetiminde olacak ve özel güvenlik personeli bulunacaktır.

DİĞER

Toplu şarj cihazları sadece telefon ve tablet şarjı için kullanılabilir ve sınırlı sayıdadır. Bu nedenle yanınızda taşınabilir şarj cihazlarınızı getirmeniz tavsiye olunur.
Sürekli kullandığınız ilaçlarınızı, güneş gözlüğünüzü ve güneş kreminizi yanınızda bulundurmanız önerilir.
Gece, uyuyanları rahatsız edecek şekilde gürültü yapmamanızı ve yüksek sesle konuşmamanızı rica ediyoruz.