VAKA ANALİZİ YARIŞMASI 2012

VAKA ANALİZİ YARIŞMASI ‘12 GELECEĞİ KAZANDIRIR!

Bu yıl 7.’sını gerçekleştireceğimiz EMT Vaka Analizi Yarışması (VAY), EMT üyesi üniversitelerdeki Endüstri Mühendisliği lisans 3. ve 4. sınıf öğrencileri ile lisansüstü 1. sınıf öğrencilerinin, kurdukları 3 veya 4 kişilik takımlarla katıldıkları ulusal bir yarışmadır.
Endüstri Mühendisliği’nin temel görevlerinden olan problem analizi ve çözüm yetkinliklerini geliştirmeyi amaçlayan ve aynı zamanda Türkiye’de öğrenci düzeyinde gerçekleştirilen ilk vaka çözme yarışması olan Vaka Analizi Yarışması’nda; karşılaştığımız sorunlara en kısa zamanda, en düşük maliyetli, en çok verim ve kar sağlayan çözümü bulmayı hedefliyoruz. Bu sayede, Endüstri Mühendisliği öğrencilerinin iş hayatının zorluklarıyla yüzleşmesini sağlayarak onlara profesyonel iş ortamında karşılaşabilecekleri muhtemel sorunlar, içinde bulunacakları projeler ve yönetmek durumunda kalacakları krizler hakkında tecrübe kazandırmayı amaçlıyoruz.
Endüstri Mühendisliği öğrencilerine eğitimleri sırasında aldıkları teorik bilgileri iş yaşamına atılmadan önce, sektörlerinde lider şirketler tarafından sağlanan profesyonel vakalar üzerinde uygulama (case study) fırsatı sunan VAY, öğrencilere sınırlı zaman içinde takım çalışması yaparak hem problem çözme yeteneklerini geliştirme hem de ulusal platformda yarışma olanağı sağlar.
Vaka Analizi Yarışması, her yıl Şubat ayında EMT üyesi tüm topluluklarda gerçekleştirilen yerel elemeler ile başlar. Yerel elemelerin ardından yine EMT üyesi üniversitelerde Mart ayında gerçekleştirilen iki ulusal yarı final ile devam eder ve Mayıs ayında yapılan büyük final ile sonuçlanır. Yarışmada vaka sunumları akademik çevreden ve özel sektörden vaka çözümü ve ilgili vaka alanında uzman 4 – 5 kişilik jürilere yapılır. Finalde ilk üç dereceyi elde eden takımlar ödüllendirilir.
VAY’12 takvimi

YEREL ELEMELER:
25 Şubat 2012 Cumartesi – EMT üyesi tüm üniversitelerde eş zamanlı
YARI FİNALLER:
10-11 Mart  2012  Cumartesi ,Pazar
FİNAL:
12–13 Mayıs 2012 Cumartesi, Pazar – ODTÜ
VAY’12başvuruları
VAY’12 başvuruları belirlenen tarihler arasında EMT VAY Yerel Eleme sorumlularına elektronik mail yoluyla takım adına yazılacak olan ve yarışmaya neden katılmak istendiği, yarışmadan beklentiler gibi bilgileri içeren bir niyet mektubuyla yapılacaktır. Ayrıca, takım üyelerinin CV’leri de başvuru sırasında niyet mektubuna eklenmelidir.
S.Sena ERBAŞ

Gazi Endüstri Topluluğu
EMT Vaka Analizi Yarışması Yerel Sorumlusu
s.senaerbas@gmail.com