UZAKTAN KUMANDALI KORNİŞ

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:İZMİR / ÖDEMİŞ

OKUL ADI: Şehit Er Süleyman Özdemir İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Ömer Dadal – Nafize Yılmaz

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Şerif Emre Akın

PROJE AMACI:
İnsanlar için her zaman zor ve zahmetli bir iş olan perde takmayı basitleştirerek, insanların hayatını kolaylaştırmak.

PROJE HEDEFİ:
1- PERDE TAKARKEN OLAN KAZALARI EN AZA İNDİRMEK. 2- BOYU KISA OLAN İNSANLARIN HİÇ BİR YERE ÇIKMADAN PERDE TAKABİLMELERİNİ SAĞLAMAK. 3- ENGELLİ İNSANLARIN KİMSEYE İHTİYAÇ DUYMADAN, TEK BAŞLARINA PERDE TAKABİLMELERİNİ SAĞLAMAK.

PROJE ÖZETİ:
Uzaktan kumandayla hareket edebilen bir korniş yapılmıştır. Uzaktan kumandalı arabadan yola çıkılarak, uzaktan kumandalı arabanın motoru, kornişe bağlı olan makaraları hareket ettirerek, korniş aşağıya ve yukarıya ilerleyebilmektedir. Korniş aşağıya inip perde takma işlemi bittikten sonra, korniş tekrar yukarıya çıkmaktadır.Böylece zor olan perde takma işlemi, gayet basit bir hal almıştır.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Perde takmak hep zor bir iş olmuştur. Okulumuzda da sınıftaki perdeler devamlı kornişlerinden çıkıp sarkmaktadır. Bunları yerlerine takmak bir hayli zor olmaktadır. Bizde bunun kolay bir yolunu bulmak için düşünmeye başladık. Basit makinalardan yola çıktık. İlk olarak aşağı yukarı hareket eden bir korniş tasarladık. Korniş bir çıkrık yardımıyla hareket ettirilmektedir. Daha sonra projeyi biraz daha geliştirerek uzaktan kumandayla kontrol edilen bir motor sayesinde aşağı ve yukarı doğru hareket ettirilen bir düzenek hazırladık. Böylece herkese kolayca kornişi aşağıya indirip perdeyi takabilir ve daha sonra tekrar yukarı çıkarabilmektedir. Projenin maliyeti 20 YTLdir. Proje başarılı olmuştur ve hedeflerine ulaşmıştır.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi