Üstün Zekalılar Programı – Bursa

Tüm Dünya’da üstün potansiyelli çocuklara uygulanan programlara baktığımızda  üniversitelerde uygulanan zenginleştirme programlarının çok büyük öneme sahip olduğunu görürüz. Zenginleştirme programları, çocuklarımızın standart eğitim müfredatları ile edinemedikleri zeka ve yetenek alanlarını geliştiren çalışmalarla bilime ve teknolojiye olan merak duygularını uygulamalı olarak artırarak geliştirmektedir.

         Uygulanacak olan eğitim programı Amerika’da geliştirilmiş Dünya’da zeka ve yeteneği en iyi geliştiren model olarak bilinen Enrichment Triad Model’e dayanmaktadır. Eğitim programı haftada 1 gün  Cumartesi günleri,4 saat 5 ders Temel Dersler,daha sonra isteğe bağlı açıklanacak olan seçmeli dersler şeklinde uygulanmaktadır. Eğitim programı okullar kapanana kadar yıl boyunca devam edecektir.

 

Eğitim                        : Cumartesi günleri  12:00 – 16.00 saatleri arasında

Eğitim Başlangıcı      : 4 Şubat 2012 Cumartesi

Yer                             : Bursa Teknik Üniversitesi (Merinos) Yabancı Diller Meslek Yüksek Okulu

Yaş Grupları             : 6 – 12 yaş
Programa Katılım    : Programa ülkemizde standardizasyonu yapılmış olan zeka testlerine göre üstün zeka grubuna giren çocuklar kabul edilecektir. Aileler çocuklarının durumunu belge yada raporla belirtmeleri gerekmektedir. Belge yada rapor olmaması halinde enstitümüz tarafından zeka testi yapılarak öğrencinin programa katılıp katılamayacağına karar verilecektir

Başvuru Formu        : TIKLAYINIZ
Not                             : Üstün zekalılar enstitüsü programlarına daha önce katılmış olan öğrencilerden programa katılım için belge ya da rapor istenmeyecektir.

Ücret                          :  Aylık 295 + KDV   

Program Süresi         : 5 ay üzerinden planlanmıştır.

Ödeme                        : Ödemeler Kredi Kartı Mail Order ile yapılacaktır

ZOMETOOL, BİLİMSEL TASARIM OYUNU

Geometrinin harika dünyasında oyunlarla dolaşmaya çıkacağız. Amacımız eğlenerek, kendi tasarımlarımızı yaparak öğrenmek. Geometri kâğıt üzerindeki kara çizgilerden kurtulacak ve rengârenk elle tutulabilen modeller olarak canlanacak. Çocuklar matematik ile doğanın ne kadar alakalı olduğunu gördüklerinde, etraflarına çok farklı bir gözle bakmaya başlayacaklar. Eflatun amcanın antik katıları ve temel yapılar

·        2 ve 3 Boyutlu kristaller,

·        Simetri, Yansıma, Döndürme,

·        Parmaklarınızdaki Altın oran ve doğanın matematiği

·        Galaksilerden DNA’ya spiraller

·        Fazlasıyla eğlenceli balon bilimi
                                                                     DRAMA&LİDERLİK

Drama, eğitim ve öğretimde yeni bir oluşumdur. Ezbere dayalı bir eğitim çocuğun zihinsel gelişimini, araştırmasını, paylaşmayı öğrenmesini engeller. Drama ise, çocuğu geliştiren yetiştiren başlı başına bir eğitim alanıdır. Aynı zamanda yaratıcılığı geliştiren etkili bir yöntemdir. Drama; tiyatro, sinema, dans gibi kişiyi aktif kılan bir alandır. Bu aktiflik kişinin bilişsel, duyuşsal, devinişsel ve toplumsal yönlerini etkiler ve geliştirir. Drama içerisinde barındırdığı Tiyatrosal boyutları dolayısıyla da katılımcıların ” eğlenme ve haz alma ” gereksinmesini doyurur. Gruptakilerin paylaştığı bu haz, estetik bir hazdır. Drama çalışmaları çocuğu bağımsız davranmaya, hoşgörülü olmaya, demokratik olmaya ve yaratıcı bir kişilik kazanmaya yöneltir.

 
           Bu ders kapsamında yapılacak olan çalışmalar; Üstün Potansiyelli Çocukların en belirgin özelliklerinden birisi olan  “Liderlik” alanı odaklı yürütülecektir. Program,  çocuklarımızın her birinin sahip olduğu, liderlik yeteneklerinin nasıl kullanılabilecekleri, nasıl iletişim kurabilecekleri, çatışmaları ne şekilde yönetebilecekleri, takım çalışmalarının önemi ve kendine ve diğerlerine güven gibi konularda kazanım sağlamayı amaçlamaktadır.

 
•  Kendini ifade etmede güven kazandırmak.
•  Kendinde bulunan özelliklerle başkalarını karşılaştırabilmeyi sağlamak.
•  Sanat formlarına duyarlılık göstermeyi sağlamak.
•  Etik değerlerin gelişmesine olanak sağlamak.
•  Katılımcıların, var olan liderlik özelliklerini korumalarını ve güçlendirmelerini sağlamak
•  Liderlik özelliklerinin grup içerisinde doğru kullanılmasını sağlamak
•  Ekip çalışmasının önemini vurgulamak
•  Konsantrasyonlarını yükseltmek
•  Motive olmalarını sağlamak
•  Gözlem yeteneklerini güçlendirmek
•  Grup içinde kendini ifade etmelerini sağlamak
•  Grup içinde etkin rol oynamalarını sağlamak
•  Ekip arkadaşlığının önemini vurgulamak
•  El, göz ve vücut koordinasyonunu güçlendirmek.
•  Farklı düşüncelerin önemini fark ettirmek.

EĞLENCELİ BİLİM

Uygulamalı bilim dersinde çocuklar temel bilimi tanımlarını uygulamalı olarak öğrenirken, doğamızı tekrar keşfedip, astronomi, biyoloji, kimya, enerjileri ve bunların ne şekilde hayatımıza yansıdığının detaylarını keşfedecektir.

Eğitim kapsamında üstün zekalı, dahi çocuklar için özel olarak oluşturulmuş uluslararası müfredat ve kaynaklar kullanılacaktır.Bursa Teknik Üniversitesinde oluşturulmuş olan Bursa’nın ilk Bilim Merkezinden yoğun şekilde faydalanılacaktır  

·         Su

·         Değişim nedir?

·         Gözlem, soru sorma, daha çok öğrenme.

·         Deney, sonuç çıkarma, başkalarına anlatma.

·         Su görünmez olur mu? Yüzey Kuvvetleri

·         Yoğunluk

·         Güneş Enerjisi

·         Polarite

·         Botanik

·         Moleküller, Elementler, Bileşikler

·         Eğlenceli Karışımlar

·         Bilimsel Proje Yönetimi

·         Proje Çalışmaları

                                                                            ZEKA OYUNLARI

Bu ders kapsamında Amerikan Ulusal Üstün Zekalılar Birliği ve Uluslararası zeka oyunu üreticilerinin ve ailelerin ödüllendirdiği zeka oyunları kullanılacaktır.

Eğitim Kapsamında

•  Matematik Oyunları
•  Fen Bilimleri Oyunları
•  Yaratıcılık Oyunları
•  Düşünce Becerileri Oyunları
•  Beyin Fırtınası Oyunları
•  Tasarım Oyunları
•  Manyetik Oyunlar
•  Puzzlelar
•  Kelime Oyunları
•  Strateji Oyunları
•  Dikkat Oyunları
•  Ahşap Oyunlar

 

DÜŞÜNCE BECERİLERİ 
            Düşünce Becerileri dersinin  amacı, öğrencileri bilişsel yönden geliştirmek olduğu gibi, onların görsel zekâ alanlarını, hafızalarını, dikkat becerilerini, el-göz koordinasyonunu ve kas gelişimini de sağlamak ve gerçek öğrenmenin temellerini çocuklarımıza kazandırmaktır. Bilişsel fonksiyonlarla ilgili farklı bir çalışmayla, doğru anlama yeteneği, üç boyutlu düşünebilme yeteneği, korunum ve değişmezlik ilkesi, problem çözme becerileri, görsel dönüştürebilme ve bütünleştirebilme yeteneği, dürtüselliği kontrol edebilme yeteneği, organizasyon becerisi, dikkatini yoğunlaştırabilme, mekânsal ilişkileri fark edebilme yetenekleri kazandırılmaya çalışılmıştır.

·         Ne

·         Ne Zaman

·         Nasıl

·         Ne Kadar

·         Kelime Oyunları

·         Bulmacalar

·         Alışılmadık Sorular

·         Benzerlikler

·         Zıtlıklar

·         Farklılıklar

·         Eşleştirmeler

·         Dizilimler

·         Gruplama

·         Çizim

·         Tanımlamalar

·         Görsel, İşitsel Zeka Çalışmaları

·         Belgesel Gösterimleri

Ayrıca bu derste, öğrencilere matris mantık soruları çözdürülecektir. Matris mantık soruları, düşünme alt becerilerini geliştirmede önemli rol oynamaktadır. Akıl yürütme ve problem çözme becerileri üzerine kurulmuş bu soruların çözümünde zaman harcayan öğrenciler farkında olmadan ciddi bir zihin enerjisi harcayarak, çok yönlü düşünme süreci yaşamaktadırlar. Matris mantık soruları, çocukların sistematik düşünme becerilerini geliştirmek amacıyla birçok ülkede matematik dersi müfredatı içinde kullanılmaktadır. Öğrenciler mantık sorularını çözerek,  parçadan bütüne gidebilme, varsayımda bulunabilme, strateji geliştirme, parçalar arası ilişkileri kavrayabilme, bilgiyi kullanma ve manipüle etme becerilerini geliştirmektedir. Matris soruları çözme süreci öğrencilerin akıl yürütme, stratejik ve sistematik düşünme becerilerini geliştirdiği için, öğrencilerin gerçek hayatta birer etkili sorun çözücü olabilmelerine katkı sağlamaktadır. Derslerde mantık sorularının bir kısmında yönergeler yazılı olarak verilmeyecek, öğrencilere okunacaktır. Bunun amacı, öğrencilerin kısa süreli belleklerini, işitsel dikkat sürelerini ve seviyelerini artırmaktır.

YARATICILIK

 Yaratıcılık atölyesi kapsamında çocukların doğuştan var olan yaratıcılık düzeylerinin geliştirilerek ortaya ürün çıkarmaları amaçlanır.Yaratıcılık programı kapsamında Amerika’nın Connecticut Üniversitesinde geliştirilmiş olan yaratıcılık programı uygulanacaktır

   Eğitim Kapsamında

·         Akıcı Düşünme

·         Esnek Düşünme

·         Orijinal Düşünme

·         Zenginleştirme

·         Eleştirel Düşünme

·         Yaratıcı Problem Çözme

·         Gelecek Problemleri Çözme

·         Gelecek Tasarımcılığı

·         Beyin Fırtınası Çalışmaları

·         Yaratıcı Yazım

·         Yaratıcı Okuma

·         Belgesel Gösterimleri

 

Kayıt ve İletişim

[email protected]

[email protected]

Telefon: 0216 408 12 12

Cep : 0 555 554 42 94

Faks: 0216 408 12 13