Üstün Zekalılar Haftasonu Okulu İstanbul Avrupa Yakası

Üstün Zekalılar Haftasonu Okulu İstanbul Avrupa Yakası
Çocuğum bu programa katılarak ne kazanacak?
Yalnız olmadığını, kendisi gibi hızlı öğrenen, ilgi alanları benzer arkadaşları olduğunu görecekOnları anlayan ve ihtiyaçlarını bilen öğretmenleri olacakZeka ve yetenek alanları gelişecekAkademik performansı artacakProblem çözme becerisi artacakHafta içi gittiği okuldan soğuyan, derslerde sıkılan öğrenci, hafta sonu nefes alacakEğlenerek öğrenecekTüketmeyi değil üretmeyi öğrenecek ve üretim süreci evde de devam edecek.Bilime, teknolojiye, sanata olan merak duygusu artacakÖzgüveni gelişecek, liderlik yeteneği artacakBaşarı güdüsünü bilgisayar oyunlarında değil gerçek hayatta tadacakBaşarılı rol modelleri görecek ve kendine rol model alacakKonsantrasyon ve motivasyonunda iyileşmeler olacak

Eğitim Başlangıcı : 3 Ekim 2015
Eğitim Saatleri : Her Cumartesi 10.00– 14:00 saatleri arasında
Yer : İstanbul Kültür Üniversitesi YeniBosna Kampüsü Airport AVM yanı
Yaş Grupları : 5-13 yaş
Ücret : 4 haftalık ücret 380 TL + KDV
Banka Adı : Garanti bankası
Hesap adı : Üstün Zekalılar Eğitim Ticaret Limited Şirketi
IBAN NO : TR39 0006 2000 8460 0006 2994 31
Katılım Koşulu : Ülkemizde standardizasyonu yapılmış zeka testlerine göre üstün zihin düzeyine sahip çocuklar programa kabul edilecektir. Aileler test sonuç raporlarını bize göndermekle yükümlüdür. Daha önce zeka testi yaptırmamış olan aileler enstitümüze başvurarak ücret karşılığında zeka testi yaptırabilirler. Bilim sanat merkezine devam eden öğrencilerden herhangi bir belge istenmeyecektir.
İletişim : iletisim@ustunzekalilar.org
Tel : 0216 408 12 12
Cep : 0507 668 80 80

PROGRAM ÖZETLERİ
Üstün zekâlılar enstitüsü kış okulu programı içerisinde öğrencilerimize dönüşümlü olarak farklı ders seçenekleri sunacağız.Velilerimizede eğitici seminer programlarımız düzenlenecektir.
GÜNEY AMERİKALI ÖĞRETMENLE PRATİK İSPANYOLCA DERSİ
Çocukların çok kolay bir şekilde dil öğrenebilme yetenekleri çoğu kişinin dikkatini çekmiştir. Niçin çocuklar kolay bir şekilde dil öğrenme yeteneğine sahiptirler? Çocuklar için çocukluk çağı yabancı dil öğrenme açısından hayati öneme sahiptir. Doğumdan itibaren çocuğun beynindeki nörofizyolojik mekanizma çok faaldir ve bu mekanizmanın yardımıyla dil otomatik olarak beyne kaydedilmektedir. Çocuk duyduklarını adeta bir kasete kaydedercesine beynine kaydetmektedir. Çocukluk döneminden sonra bu mekanizma özelliğini kaybetmekte ve kayıt özelliği sona ermektedir. Bolivyalı öğretmenimizle öğrencilerimiz pratik İspanyolca yapabilme imkânına kavuşarak İspanyolcayı bir amaç değil araç haline getirerek kullanmaya başlayacaktır. Unutulmamalıdır ki yabancı dil; amaç değil ancak bir araç olduğunda öğrenilir.
NEDEN İSPANYOLCA?
Günümüzde ana dili İngilizce olan milyonlarca kişi ikinci dil olarak İspanyolca’ yı öğrenmektedir. İspanyolca ’ya ilgi gerek pek çok ülke okullarında resmi dil olması, gerekse Avrupa Birliğinde İngilizce ’den sonra en çok konuşulan dil olması nedeniyle her geçen gün katlanarak artmaktadır. Ülkemizde İngilizce dışında, İspanyolca gibi dünyada yaygın olarak konuşulan lisanlarında öğretilmesi birçok iş kolunda işverenlerin en çok aradıkları niteliklerin başında gelmektedir. Başta Amerika olmak üzere, dünyanın çeşitli bölgelerinde 2. Resmi yazışma ve konuşma dili statüsüne girdikten sonra, ticari ilişkilerde yaygın kullanımı olan ortak bir ticaret dili halini almıştır. Yani İngilizceden sonra ticarette en geçerli 2. dildir. Son yıllarda çok rağbet gören İspanyolca, Almanya’dan Japonya’ya kadar pek çok ülkede okullarda zorunlu ders olarak okutulmaya başlanmıştır. Bunun bir nedeni de İspanyolca’ nın iş dünyasında en çok aranılan diller arasında olmasıdır. Son yıllarda İspanya ile Türkiye arasındaki ithalat ve ihracatın hızla artış göstermesi de ülkemizde İspanyolca eğitiminin önemini arttıran nedenlerden biridir. Tüm bunlardan yola çıkarak Yabancı dil eğitimini İspanyolca olarak vermeye karar verdik.
DİJİTAL OYUN TASARIMI
Bilgisayar oyunları, özellikle son on yılda mobil platformların ve web teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde oldukça yaygınlaşmış, cinsiyet ve yaş ayırt etmeksizin geniş kitleler tarafından tüketilen popüler bir mecraya dönüşmüştür. Newzoo istatistiklerine göre Türkiye’de bilgisayar kullanıcılarının %70’i, yani yaklaşık 20 milyon kişi oyun oynamaktadır. Global ölçekte 1 milyarı aşmış oyuncu sayısı ve sinema sektörünü geride bırakan ciro olarak 80 milyar doları aşmış hacmi ile bilgisayar oyunları, eğlenceden eğitime uzanan disiplinler arası yapısı ile yaratıcı endüstrilerin başında gelmektedir. Son on yılda Kanada ve Güney Kore özellikle bilgisayar oyunu geliştirme eğitimine yaptığı yatırımlar ve alana yönelik devlet politikaları ile büyük bir sıçrama yaparak sektörde söz sahibi olmuştur. Aynı zamanda genç nüfus için de yeni ve açık bir istihdam alanıdır. Dijital Oyun Tasarımı alanının dünyada ve Türkiye’de cazip koşullar içermesine rağmen, ülkemizde yeterli bir eğitim olanağı mevcut değildir. Enstitü olarak normalde üniversitede ders olarak okutulan Dijital oyun tasarımı dersini yaşları küçük fakat zihinleri büyük çocuklara verecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.
ELEKTRONİK DERSİ
Elektronik Kursu ile elektronik dünyasına iyi bir başlangıç yapmış olacağız. Elektronik; matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi herkesin bilmesi gereken bir genel konu olmuştur.
Çağımız elektronik çağıdır. Elimizi attığımız her, yerde bir elektronik sistem görülmektedir. Öğrencilerimiz Elektronik dersi ile
Elektroniğin temel kurallarını(yasalarını), elemanlarını (komponentlerini), devrelerini (ve şemalarını) öğrenecek.

Konu Başlıkları
Temel Elektronik
Elektrik Kaynakları
Voltaj
Elektrik Akışı
Rezistans
Voltaj, Akım ve direnç ilişkisinin anlaşılması
Elektrik Enerjisi ve Güç
Akımın Yönü
Paralel ve Seri Bağlamada Akım
Voltaj, Akım, ve Direnç Ölçme
Endüstriyel Anahtarlar
Kapasitörler
Mıknatıslar ve Elektro-Mıknatıslar

ÇEVRE BİLİMLERİ
Bu derste çevresel değişimlerden dolayı dünyamızın maruz kaldığı mevcut şartları tartışıp daha iyi anlamaya çalışacağız. Karbon ayak izinizin büyüklüğünün ne kadar olduğunu merak ediyor musunuz? Bu derste küresel ısınma, küresel iklim değişiklikleri, küresel değişim diye de bilinen dünyanın maruz kaldığı iklimsel değişikliklerden bahsedeceğiz. Bununla birlikte iklimlerin tarihini ve bilim insanlarının iklimleri takip etmek için kullandıkları bilimsel teknikleri öğreneceğiz. Kutuplardaki buzların erimesi, deniz seviyesinin yükselmesi, kıyı kesimlerindeki seller, şiddetli fırtınalar, kuraklıklar, çöller, iklimin tahıl ve yiyeceklerimize etkileri gibi önemli konulara değineceğiz.
Geleceğin liderleri olarak öğrenciler yaşadığımız iklim ve çevre problemlerine çözümler arayacaklar ve tartışmalara katılacaklar.

DENİZ BİYOLOJİSİ
Bu derste öğrenciler denizlerde yaşayan canlılar ve çevre bilimi ile ilgili araştırma yapma imkanı bulacaklar. Beraberce denizlerdeki mercan kayalıkları gibi eşsiz güzellikleri açık ve kapalı denizlerdeki değişik canlı topluluklarını keşfe çıkacağız. Denizlerde yaşayan omurgalı ve omurgasız hayvanları, deniz memelilerini, köpekbalıklarını, mantarları, algleri, balıkları, ve birçok canlı türünü daha yakından tanıyacağız. Ayrıca kasırga gibi şiddetli iklimsel olayların denizlerdeki hayata etkisini öğreneceğiz. Bunun yanı sıra çevre bilimi ile ilgili temel araştırma yöntemleri, deney düzeneği hazırlama ve örnek belirleme tekniklerini araştıracağız. Bazı hayvanların anatomik ve fizyolojik yapılarını daha iyi anlayabilmek adına onların adaptasyon ve kamuflaj tekniklerini araştırıp aktiviteler yapacağız.
TEKNOLOJİ
En belirsiz dersimiz teknoloji. Ne işleyeceğimizi şimdiden bilemediğimiz tek ders. Balıkçıların denize açıldıklarında ne tutacaklarını tam bilemedikleri gibi biz de en son teknolojiyi bu derste takip ettiğimiz için ne çıkacak bilemiyoruz.
Enstitü olarak Silikon Vadisini ve tüm bilimsel gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Gördüğümüz tüm yenilikleri bu derste öğrencilerimiz ile paylaşıyoruz. Bu ders aynı zamanda en güncel dersimiz. Sizlere fikir vermesi açısından geçen senelerde işlediğimiz konulara bakalım;
Otonom Sistemler: arabanıza binince “anneme gidelim” dediğinizi hayal edin ve arabanın kendi kendine sizi en hızlı şekilde trafiği hesaplayıp götürdüğünü düşünün. Şu an ruhsatlı yüzlerce araba Amerika yollarında kendi kendine sürücüsüz gidiyor. Bu otonom sistemler 10 yıl gibi yakın bir gelecekte milyonlarca arabada standart hale gelecek. Derste Dünya’nın en iyi arabası olarak bilinen Tesla’yı da işledik.www.teslaturk.comSanal Gerçeklik: yeni geliştirilen sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik gözlükleri, iş dünyasından eğitim dünyasına, eğlenceden iletişime inanılmaz ölçüde büyük bir devrime yol açacak. On milyarlarca dolar yatırım ve araştırma-geliştirmenin yapıldığı bu sektör cep telefonu, tablet ve televizyonu belki de gelecek 10 yıl içinde eski moda hale getirecek. www.oculus.com www.htcvr.comKimlik Tespiti: Hayatımız dijitalleştikçe sizi siz yapan sanal kimliğiniz her geçen gün daha da önem taşıyor. Ses tanıma, yazı tanıma, biyometrik ölçümler ile taklidi daha zor şifreler oluşturmak mümkün. Artık teknoloji ile bir insanın kim olduğunu 12 m uzaktan tam olarak göz bebeğindeki izlerden tespit etmek mümkün, derste bu konuyu videosu ile izledik. Phree gibi el yazınızı tamamen tanıyan hemen herhangi bir zemin üzerinde yazabildiğiniz ve yazınızı biyometrik tanıma aygıtı olarak kullanabileceğiniz dijital kalemi işledik. Dahi Elon Musk’ın diğer bir girişimi olan SpaceX roketlerini işledik. Uzay teknolojilerindeki gelişmeyi yakından çocuklara bildirdik. Havada asılı kalabilen, uzaya gitikten sonra dünyaya tekrar geri dönebilen, helikopter gibi istediği yere inebilen ve yakıt aldıktan sonra tekrar uzaya gidebilen füzeler yolda, şu an deneniyor. Son 3 deneme başarısız oldu ama belki 4. seferde başarırlar ise uzaya gidiş maliyetleri belki 100 kat azalacak.Mars gezegenine en son indirilen Curiosity robotunu işledik. Derste çocuklar simülasyon olarak Mars gezegeninde robotu kullandılar. Araba büyüklüğündeki bir robotun gezegene nasıl indirildiğini gördüler. Curiosity ve önceki Mars robotları ve insanlığın gönderdiği güneş sistemimizi terk eden en uzaktaki insan yapımı olan Voyager 1 dahil diğer bir çok araştırma uydusu NASA JPL’de yapılmıştır. 2015 Nisan ayında NASA JPL gezimi kendi çektiğim fotoğraf ve videolar ile gösterme şansım oldu çocuklara. Bu konulardan başka genetik alanındaki en son gelişmelerden nanoteknolojiye çocukların doğaçlama soruları ile şekillenen birçok konu daha işledik.
Bu dersin en güzel taraflarından biri de çocukların istedikleri soruları sorabilmeleri. Bakalım bu sene bize ne heyecanlı yenilikler getirecek.

ROBOTİK
Roborobo kitÖğrenme sistemimiz her öğrenciyi ayrı ayrı önemseyerek, sınıfın ilerlemesine kolayca ayak uydurabilecek şekilde tasarlandı. Eğitmenler öğrencilerle birlikte her hafta bir robot yaparak ve yaptıkları robot üzerinden çeşitli projeler sergileyerek öğrencilerin yaratıcılığını ve uygulama yeteneğini geliştirirler.
Başlangıç Seviyesi
Bu kurs öğrencilerin ilk robotlarını yapma süreçlerinde, basit robot montaj bilgisini kazandırır ve elektrik elektronik yapısının prensiplerini öğretir. Öğrenciler ayrıca LED, Zil, DC Motor gibi birçok bileşeni ve sensörlerin basit fonksiyonlarını öğreneceklerdir. Robot montajı dışında, robotlarını programlamayla doğrudan kumanda edebilecekler.
Orta Seviye
Bu kurs başlangıç düzeyindekilerin mantıksal düşünme yeteneğini ve hayal gücünü geliştirmesine yardımcı olur. Ayrıca, robot bilimi alanında yaygın olarak kullanılan servo Motor ve Kızılötesi sensörün çeşitli uygulamaları da bu kursta öğretilecektir.
İleri Seviye
Bu kursta öğrenciler robotlarını geliştirmek ve onlarla oynamak için birlikte çalışacaklar. Bu süreç dayanışma ruhunu geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Öğrenciler yeni geliştirilen yüksek-hızlı DC Motor ve çeşitli sensör tahtalarıyla büyük motorları birleştirme yeteneğine sahip olacaklardır.
Profesyonel Seviye 1
Bu kurs, gücü uzun süre destekleyebilen arabirim tahtası kullanan daha büyük ve daha karmaşık robotları birleştirme ve kullanma üzerinedir. Öğrenciler ayrıca robotun çeşitli hareketlerini yapmak için sektörde yaygın olarak kullanılan servo motoru da kullanacaklar. Ayrıca, kursta öğrendiklerini derinleştirmek için, her bölümde bir çok ilginç görevler tasarladık.
Profesyonel Seviye 2
Bu kurs öğrencilerin robot montajı ve kontrolü sağlayan program üzerine bildiklerini ve anladıklarını derinleştirmelerine yardımcı olur. Öğrenciler ayrıca değişken çipler, fonksiyon çipi vb. gibi çipleri ve karmaşık aritmetik işlemleri nasıl yapacaklarını kavrayacaklardır.

ZEKA OYUNLARI
ainan-cawleyBu ders kapsamında Dünya Üstün Zekalılar Kulübü ve Uluslararası zeka oyunu üreticilerinin ve ailelerin ödüllendirdiği zeka oyunları kullanılacaktır.

Eğitim Kapsamında
• Matematik Oyunları
• Fen Bilimleri Oyunları
• Yaratıcılık Oyunları
• Düşünce Becerileri Oyunları
• Beyin Fırtınası Oyunları
• Tasarım Oyunları
• Manyetik Oyunlar
• Puzzlelar
• Kelime Oyunları
• Strateji Oyunları
• Dikkat Oyunları
• Ahşap Oyunlar kullanılacaktır.