Üstün Zekâlılar Bahar Okulu

Mevlana Üniversitesi, Dünyaca kabul görmüş bir metotla 6-11 yaş arasındaki çocukların üstün zekâlı olup olmadığını ölçecek. Yapılan sınavdan yüksek puan alan öğrenciler “üstün zekâlı” kabul edilecek. Üstün zekalı çocuklar 10 haftalık özel bir eğitim görecek.
Yaşıtlarına göre daha üstün olan ve farklı bir eğitimle çocuklarının bu özel yeteneklerini geliştirmek isteyen aileler, Mevlana Üniversitesi’nin yolunu tutuyor. 6-11 yaş arasındaki çocukların kabul edildiği programda çocuklar özel testlere tabi tutulacak. Testler sonrasında uygun görülen öğrenciler, 10 hafta sürecek Üstün Zekâlılar Bahar Okulu programına katılmaya hak kazanacak. Bu yıl programın 3.’sünü düzenlemenin heyecanını yaşadıklarını söyleyen Mevlana Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Berat Sucu, “Test başvurusunun son tarihi 3 Mart. Programımıza katılmaya hak kazanacak öğrenciler, üniversitemizde alanında uzman akademisyenlerce 50 saatlik özel eğitime alınacak” diye konuştu.
Dünyaca kabul edilmiş bir uygulama
“Üstün Zekâlılar Bahar Okulu, 6-11 yaş arasındaki çocukların, eğitim hayatlarında ortaya çıkaramadıkları yetenekleri tespit edip, sahip oldukları potansiyeli harekete geçirmeyi amaçlıyor” diyen Berat Sucu, “Program, tüm Dünyaca üstün zekâlı çocukların eğitiminde kabul edilmiş bir metot olan “zenginleştirme programı” şeklinde gerçekleştirilecek. Çocuklar, normal eğitim hayatlarında karşılaşmayacakları farklı içerikleri sunarak sahip oldukları potansiyeli harekete geçirme şansı yakalayacak. Bu kapsamda çocuklara kritik düşünme, kreatif düşünme, dikkat eksikliği, odaklanma, problem çözme gibi becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimler verilecek” dedi.
Desteklenmezse körelirler
Üstün zekâlı çocukların öğrenim hayatları süresince, yeteneklerinden yararlanabilecekleri ve kendilerini gösterebilecekleri bir eğitim modeliyle karşılaşamadıklarına anlatan Sucu, “Bu çocuklar gerek ailesi, gerek çevresi tarafından desteklenmezler ise sahip oldukları yeteneklerini hiçbir zaman geliştiremezler. Bu yüzden öğrencilerin, erken tanılanmaya ihtiyaçları vardır. Erken tanılama sayesinde çocuğun yeteneklerini geliştirebileceği bir eğitim modeliyle eğitim görme şansı artacaktır. Böylece çocukların yeteneklerinin atıl duruma düşmesinin önüne geçildiği gibi ileride ortaya koyacağı bilimsel ve sanatsal ürünlerin de önü açılacaktır.” İfadesini kullandı.
Başvuru 15 Mart’ta sona eriyor
Üstün Zekalılar Bahar Okulu programının en önemli amaçlarından birisi de bu çocukları ve velilerini üniversitede bir araya getirmek olduğunu anlatan Berat Sucu, programa katılmak isteyen çocukların internet sitesinden online olarak başvurabileceği gibi Mevlana Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne giderek de başvuru yapılabileceğini dile getirdi.