ÜSTÜN ZEKALI VE YETENEKLİ ÇOCUKLAR YARATICI DOĞA EĞİTİMİ

Sakarya Üniversitesi’nde yürütülecek olan projede üstün yetenekli bireylerin yaratıcılık becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada güncel doğa konularından yararlanarak katılımcıların yaratıcılık becerilerini geliştirici aktivitelere yer verilecektir. Seçilecek 50 öğrenci ile gerçekleştirilecek etkinlikler 23-30 Ağustos 2012 tarihleri arasında  yatılı olarak gerçekleştirilecektir. Programa katılımları uygun görülen öğrencilerin tüm masrafları proje kapsamında karşılanacaktır. Yapılacak etkinlikler alanında uzman eğitmenler Prof. Dr. Haluk Selvi, Prof. Dr. Saim Özdemir, Prof. Dr. Bülent Şengörür, Doç. Dr. Esat Çetin, Doç. Dr. Şenol Beşoluk, Yrd. Doç. Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu, Yrd. Doç Dr. Mehmet Sağıroğlu ile gerçekleştirilecektir.
Proje başvuru tarihleri 1 Haziran-1 Ağustos 2012 arasındadır
Başvuru Şartları
*7. sınıfı bitirmiş ve resmi kurumlarca üstün yetenek tanısı koyulmuş olmak (İlgili yazı kabul halinde katılımcılardan istenecektir). Bilim ve Sanat Merkezi ya da herhangi bir üstün yetenek programında eğitim alan öğrenciler kurumlarından aldıkları resmi yazı ile başvuru yapabileceklerdir.
Başvuru Şekli
*Öğrenciler www.esnera.com adresindeki “BAŞVURU FORMU” nu eksiksiz doldurarak [email protected] veya [email protected]; adreslerine gönderilecektir.
*Başvuru formu elektronik ortamda (word) ya da taranmış .pdf olarak gönderilmelidir.
 İrtibat Tel: 0554 646 37 46 – 0543 602 91 47

 

Üstün yetenekli çocukların eğitimi konusunda 2009 yılından günümüze kadar Sakarya’da çok farklı çalışmalar yürütülmektedir. Özellikle projede çalışan ekip elemanları daha önce ulusal ve uluslararası birçok bilimsel çalışmada yer almıştır. Eğitimleri stratejik öneme sahip üstün yetenekli çocuklar için bu proje ile yeni bir ürün ortaya koyulması planlanmaktadır. Üstün yetenekli öğrencilerin akranlarından farklılaşan en önemli özellikleri zihinsel özellikleri olarak ele alınmaktadır. Bilişsel özelliklerinin en başında da yaratıcı düşünme becerileri gelmektedir. Bu anlamada bakılacak olursa üstün yetenekli öğrencilerin yaratıcılık becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmaların önemli günden güne artmaktadır. Bir diğer yandan biz ne kadar duyarsız kalmaya çalışsak da dünyanın bize sunduğu olanakların kısıtlandığı kaçınılmaz. Küresel ısınma etkilerinden de görülmekte ki günden güne kendi sonunu hazırlamak için yoğun çabalar sarf eden insanlık maalesef aynı çabayı kendini gelecekte bekleyebilecek sorunların çözümü için göstermemektedir. Kendi kendini yok etmek için bu kadar büyük bir çaba gösteren biz insanların doğaya ve doğa bilimlerine mutlaka dikkatinin çekilmesi gerekmektedir. Bu çalışma ile doğa temalı konular ele alınarak üstün yetenekli öğrencilerin yaratıcılık becerilinin geliştirilmesi sağlanacaktır. Ülke genelinden seçilecek olan 50 üstün yetenekli öğrencilerin ortaya koyacakları sıradışı fikirleri ile gelecekte bizleri bekleyen olası sorunlara da çözüm aranmaya çalışılacaktır.

         Çağlar Çetinkaya

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin