Üstün Yetenekliler Araştırma ve Uygulama Merkezi – İnönü Üniversitesi

Malatya İnönü Üniversitesi bünyesinde, üstün zekâya sahip çocukları erken yaşlarda bilimsel çalışmalara yöneltmek, araştırma geliştirme çalışmalarına katmak amacıyla İnönü Çocuk Üniversitesi kuruldu.
Türkiye’nin bu alandaki ilk eğitim kurumu olma özelliğini taşıyan üniversite düzenlenen törenle eğitim-öğretime başladı. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törene 2. Ordu İdari Kurmay Başkanı Albay Necdet Tuna, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Başbakanlık Bölge Başkanı Özer Aksoy, Milli Eğitim İl Müdürü Mehmet Bulut, İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, törende yaptığı konuşmada, yeni kurulan üniversitede eğitim görecek öğrencilerin çok şanslı olduklarını ifade etti. Üniversite akademik çalışmalarını daha erken öğrenme şansı bulacaklarını anlatan Prof. Dr. Çelik, şunları söyledi: “Burada eğitim görecek öğrenciler önceki kuşaklardan çok şanlı konumda. Çünkü yıllar öncesinden üniversiteli oldular. Buradaki eğitimlerini bitirdiklerinde ‘çocuk üniversitesi’ diploması alacaklar. Bunun yanında ülkemizin gelecekteki bilim insanları olmaya şimdiden hazırlanma imkânı bulacaklar.”

Dünyada eğitimle uğraşan üniversitelerin temel bir takım görevleri olduğuna dikkat çeken Çelik, “Bunlardan bir tanesi üniversite yaşına gelen öğrencilerimizin, ülkenin ve dünyanın ihtiyacı doğrultusunda en iyi şekilde eğitilmesi ve meslek sahibi olmasıdır. İkinci görevi, araştırma yapmaktır. Üçüncü görevi ise yaptığı bu araştırmaları dünya bilimine katkıda bulunmak üzere yayınlamak, makale yazmak ve proje hazırlamaktır.” Üniversitelerin topluma, gençlere ve çocuklara karşı da görevleri olduğuna değinen Çelik, “Gençleri ve çocukları bilime teşvik etmek, toplumu bilgilendirmek ve o toplumu, bilim toplumu haline getirmektir. İleri ülkelerdeki birçok üniversitede görev yapan öğretim üyeleri, yaşadıkları toplumu bilim toplumu haline getirmek amacıyla gençlerin ve çocukların eğitim düzeylerini daha ileri götürmek için uğraşırlar. Şu anda sadece İnönü Çocuk Üniversitesi’nde eğitim görecek olan çocuklarımız bir ilki yaşamıyorlar. Biz öğretim üyeleri de bu anlamda bir ilki yaşıyoruz. Umuyorum bu girişimimiz ülkemizdeki diğer üniversitelere de model olur.”

İnönü Çocuk Üniversitesi Müdürü Prof. Dr. Hikmet Geçgil de açılışı yapılan üniversitenin Türkiye’de alanında bir ilk olduğunu söyledi. Kurumda eğitim alacak öğrencilerin üniversitenin tüm imkânlarından yararlanacaklarını anlatan Geçgil, “Üniversitemizin tüm sınıfları, laboratuvarları, araştırma merkezleri, bizim doğal mekânlarımızdır. Çoğu araştırma, gezi ve gözlemlerimizi Mühendislik Fakültesi’nden Tıp Fakültesi’ne kadar değişik değişik fakültelerde yapacağız. Ayrıca, mastır öğrencisinden profesöre kadar üniversitemizin tüm akademik personeli bizim potansiyel eğitmenlerimiz olacaktır. Esas amacımız sanattan sağlığa olağanüstü kabiliyetteki 7-14 yaş grubu çocukların tam potansiyellerini ortaya koyabilecekleri bir ortam yaratmak ve onların gelecek hedeflerini belirleme ve onlara ulaşmada yardımcı olmaktır.” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından İnönü Çocuk Üniversitesi’nin açılışı yapıldı. Açılış kurdelesini İnönü Çocuk Üniversitesi’nde eğitim alacak olan öğrenciler kesti. İnönü Çocuk Üniversitesi, 29 Ocak–5 Şubat 2011 tarihlerinde Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenen proje kapsamında Malatya’daki ilköğretim okulu 6. sınıflarının yüksek ilgi, motivasyon, merak ve yaratıcılığa sahip en başarılı öğrencilerinin katıldığı ‘Kış Dönemi Etkinliği’ ile ilk programına başladı. Bir hafta sürecek olan programda öğrenciler tarım, teknoloji, sağlık ve fen alanlarında eğitim alacak. Analitik düşünce, bilimsel yöntem, proje hazırlama gibi konuların işleneceği yoğunlaştırılmış program çerçevesinde değişik laboratuvarlarda deney ve gözlemler yapacak. – MALATYA (Cihan Haber Ajansı)
Kaynak: www.haberajans.com