Üsküdar Çocuk Üniversitesi App Inventor Atölyesi

Üsküdar Çocuk Üniversitesi 2016-2017 Güz Dönemi Kulüp Çalışmaları kapsamında Bilişim Okulu bünyesinde App Inventor Atölyesi başlıyor!

App Inventor, Google ve MIT Üniversitesi’nin ortak geliştirdiği ve halen de geliştirmeye devam ettiği Google Android işletim sistemi için program geliştirme aracıdır. MIT’nin diğer projeleri Scratch ve StarLogo TNG gibi grafiksel bir arayüz kullanan uygulama, Android işletim sistemi üzerinde çalışan mobil uygulamaların yapımında satırlarca kod yazdırmak yerine görsel objeleri sürükle bırak özelliğini kullanır.

En büyük özelliği hemen hemen tüm kodları hazır olarak sunan ve herhangi bir kodlamaya ihtiyaç duymadan program yazmanızı sağlanan yapboz şeklindeki arayüzdür. İhtiyaç duyulan bileşenler sürükle-bırak metodu ile bir araya getirilir. App Inventor kullanmak için herhangi bir programlama dili bilmenize gerek yoktur. Uygulamanızda kullanabileceğiniz sensörler, sosyal medya bağlantıları, bluetooth, veri tabanı, çizimler, medya içerikleri ve çok daha fazlasını kullanabileceğiniz gelişmiş bir ortam sunulur.

App Inventor Atölyesi ile öğrencilere günümüzde oldukça popüler olan Android programlamada bilgi sahibi olmaları hedeflenmiştir. Program süresince App Inventor aracı kullanılarak örnek uygulamalar geliştirilecektir. Eğitim programı ile App Inventor aracının birçok bileşeninin etkin şekilde kullanılması hedeflenmektedir. Program katılımcı öğrenciler için döngüler, karar yapıları, prosedürler, değişkenler gibi temel programlama konularını pekiştirirerek algoritma tasarlama, algoritmaya uygun yazılım geliştirme, görsel bileşenlerin dizayn edilmesi becerilerini kazandırmayı hedefler. Android ve yüksek seviyeli programlama dillerinin güçlü ve donanımlı özelliklerinden faydalanılarak tasarlanmış App Invertor aracı, ivme ölçer sensörü, eğim ölçer sensörü, tetikleyici, ses çıkışı, kablosuz iletişim, animasyonlu görseller, veri tabanı, lokasyon bilgilerine erişim gibi önemli bileşenleri ile esnek uygulamalar yazmaya imkan sağlar. Bu kullanışlı bileşenler ile örnek uygulamalar geliştirilerek yazılımların test edilme ortamları tanıtılacak ve tamamlanmış uygulamaların Android işletim sistemi tabanlı akıllı cihazlara yüklenmesi işlemi gerçekleştirilecektir.

Kazanımlar
• Algoritma Tasarlama
• App Inventor Aracında Görsel Bileşenlerin Dizaynı
• App Inventor Aracında Sensör Kullanma
• App Inventor Aracında Veri Tabanı Kullanma
• App Inventor Aracında Bluetooth Kullanma
• App Invertor Aracında Tetikleyici Kullanma
• App Invertor Aracında Hareketli Animasyon Oluşturma
• App Inventor Aracı İle Diğer Uygulamalara Entegrasyon Sağlama

App Inventor Atölyesi, Üsküdar Çocuk Üniversitesi Korkut Özal Kampüsü’nde, Cuma günleri 17:00-19:00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.

App Inventor Atölyesi çalışmamıza 12-18 yaş aralığındaki öğrenciler katılabilmektedir. Üniversite öğrencilerimiz hariç (App Inventor, kademe eğitimlerinde öğrencilerimize verilmektedir) herkesin katılımına açık olacaktır.

Kulüplerimizin açılabilmesi için en az 15 kişinin kayıt yaptırması gerekmektedir.

App Inventor Atölyesi’ne ön kayıt için tıklayınız!