ÜNYELİ GENÇ TURİZMCİLER “STAJIMA AVRUPA’DA BAŞLIYORUM” ADLI PROJE İLE AVRUPA YOLCUSU

Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 2019 başvuru döneminde hazırlayıp sunduğu “Stajıma Avrupa’da Başlıyorum” isimli Erasmus+ KA102 Mesleki Eğitim Öğrenici Hareketliliği projesi Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmiştir. Okulun öğrencileri 2019-2020 eğitim öğretim yılında proje kapsamında İtalya ve İspanya’da turizm işletmelerinde üç hafta süre ile staj yapacaklar.

ORDU-Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 2019 başvuru döneminde Türkiye Ulusal Ajansı’na Erasmus+ KA102 Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği kapsamında hazırlayıp sunduğu 2019-TR01-KA102-064981 numaralı “Stajıma Avrupa’da Başlıyorum” adlı projesi kabul edilmiş ve hibelendirilmiştir. İlçemizde bu eğitim öğretim yılında kabul edilen ve uygulanacak olan tek KA1 projesi olan proje ile Okulun Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanından 10, Yiyecek İçecek Hizmetleri alanından 10 olmak üzere toplam 20 öğrencisi İtalya ve İspanya’da alanlarına uygun turizm işletmelerinde staj yapacaklar. 3 hafta sürecek olan staj hareketliliği Avrupa’da 2 ülke 3 farklı bölgede, 3 akış halinde gerçekleşecektir.

Okul, “Stajıma Avrupa’da Başlıyorum” adlı toplam bütçesi 54.226 Avro olan proje için iki ülkede toplam 9 ortak kurum ile çalışma yürütecektir. Okulun;

  • 5 öğrencisi bir öğretmen refakatinde İtalya’nın güneyinde bulunan Calabria şehrinde bir otel ve bir restoranda staj yapacaklardır.
  • 5 öğrencisi bir öğretmen refakatinde İspanya’nın güneyinde bulunan Cordoba şehrinde bir otel ve bir restoranda staj yapacaklardır.
  • 10 öğrencisi ise iki öğretmen refakatinde İspanya’nın güneyinde bulunan Asturias şehrine iki otelde staj yapacaklardır.

Okulun Koordinatör Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda projenin koordinatörü olan Mehmet Güngör CAN, “Son dört yılda onaylanan ve uygulanacak olan bu dördüncü Erasmus plus projemizdir. Bu yıl uygulayacağımız projemiz ile öğrencilerimiz Avrupa kültürünü tanıma ve bakış açılarını genişletme, yabancı dil konuşma becerilerini geliştirme, yabancı konuklarla daha rahat iletişim kurma, Avrupa’da turizm işletmelerini ve hizmet kalitesini yerinde görme ve nihayetinde okulumuzdan mezun olurken, mesleki yeterliliği yüksek, nitelikli ve turizm sektöründe geleceğin yönetici adayları olarak mezun olma fırsatı yakalayacaklardır.” Demiştir.

Okul Müdürü Ahmet TÜRKÖZ ise “son yıllarda Okulumuzda bir gelenek haline gelen Erasmus+ projeleri Okulumuzun uluslararası işbirliği kapasitesini geliştirmekte ve Okulumuzu bölgemizde tercih edilen bir mesleki eğitim kurumu haline getirmektedir. Yapılan LGS yerleştirmelerinde Okulumuzun 9.sınıf kontenjanlarının tamamen dolmuş olması da bunun en önemli göstergesidir.” Demiştir.

Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Erasmus+ Programı kapsamında bundan önceki yıllarda da üç proje uygulanmıştır: 2019 yılında “Turizm Eğitimcileri Avrupa Turizmini Keşfediyor” adlı Mesleki Eğitim Personel Hareketliliği projesi, 2018 yılında “Ünyeli Genç Turizmciler Staj İçin Avrupa+da” adlı Mesleki Eğitim Öğrenici Hareketliliği projesi, 2017 yılında ise “Öğreticiler Avrupa Mutfağına Ait Lezzetlerin Peşinde” adlı Mesleki Eğitim Personel Hareketliliği projesi başarı ile uygulanmıştır.