Ana SayfaeTwinning Öğretmen ProjeleriÜNYE ANAFARTA İLKOKULU 2/A SINIFI ÖĞRENCİLERİ PANDEMİ GÜNLERİNİ KİTAP OKUYARAK FIRSATA ÇEVİRDİ

ÜNYE ANAFARTA İLKOKULU 2/A SINIFI ÖĞRENCİLERİ PANDEMİ GÜNLERİNİ KİTAP OKUYARAK FIRSATA ÇEVİRDİ

Ülkemizin ve tüm dünyanın zorlu bir süreçten geçmekte olduğu şu günlerde Anafarta İlkokulu 2/A sınıfı öğrencileri ,velileri ve sınıf öğretmeni Adem KÜSİN ile birlikte yürüttükleri BİZ OKUYAN BİR AİLEYİZ PROJESİ ile eğitimin en önemli unsurlarından olan  okuma alışkanlığını öğrencilerine kazandırmak adına yapılan okuma faaliyetleri ile öğrencilerle birlikte pandemi  döneminde  evde kalarak hem avantaja dönüştürdüler hem de öğrencileri ile birlikte kaliteli vakit geçirdiler.

Eğitimin ilk basamağı olan evlerimizde ebeveynler çocuklarına rol model olarak okuma yazmayı öğrendikleri ilk andan itibaren başlayan okuma alışkanlığı ve bu alışkanlığın geliştirilmesi yönünde katkı sağlayarak ilk çocukluk dönemlerindeki bu eğitimin öğrencilerin şuan ki ve gelecekteki hayatlarına olumlu katkıları konusunda farkındalık yarattılar. Veliler öğretmenleri Adem KÜSİN ile belirledikleri alanında uzman yazarların kitaplarını okurken çocuk psikolojisi, yaratıcı düşünme, sorunlar karşısında çözüm üretme gibi daha bir çok  konuda  fikir sahibi oldular.

Yapılan araştırmalar ve somut veriler gösteriyor ki okuma alışkanlığını elde etmiş bireyler sadece eğitim hayatında veya sosyal yaşamında  başarılı olmuyor. Somut işlem döneminde olan bu çocukların hayal gücü gelişiyor ,yazma becerileri gelişiyor, akranlarına göre daha hızlı öğreniyor, pratik düşünüyor, daha dikkatli davranıyor. Masal kahramanları ile özdeşim kuruyor. Kendini daha iyi ifade edebiliyor. Dil gelişimine olumlu katkı sağlıyor En önemlisi aile içi iletişimin ve birlikte kaliteli vakit geçirmenin farkına varıyorlar.

Projeye katkı sağlayan veliler duygu ve düşüncelerini bu şekilde ifade ederken böyle güzel bir projede olmaktan son derece mutlu olduklarını belirtirken desteklerini kendilerinden esirgemeyen Anafarta İlkokulu İdarecilerine ve Öğretmenleri Adem KÜSİN’e teşekkür ettiler.