Üniversite Kongresi

Farklı üniversitelerden öğrenci kulüplerinin temsilcileri ODTÜ Mühendislik Fakültesi’nde bugün saat 12.30’da basın toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan ODTÜ Sosyalist Düşünce Topluluğu üyesi Ercan Bölükbaşı, şimdiden 121 öğrenci kulüp ve topluluğunun destek verdiği üniversite kongresi girişimini kamuoyuyla paylaştı. Bölükbaşı, gençliğin iktidarın göstermeye çalıştığı gibi saldırgan, sadece “istemiyoruz” diyen bir toplamı ifade etmediğini, gençliğin toplumla paylaşmak istediği fikirleri, üretimleri olduğunu belirtti. Üniversitelerde bilimi, aydınlanmayı ve barışı savunan öğrencilerği temsil etmek ve farklı öğrenci topluluklarının birikimlerini ortaklaştırmak amacıyla yola çıktıklarının altını çizen Bölükbaşı, “Ülkelerinin geleceğini önemsiyoruz, kendi üniversitelerimize ve öğrenim gördüğümüz alanlara dair beklentilerimiz var. Gençlik toplumun diğer kesimlerine nazaran daha az yorgun ve geleceğe daha umutlu bakabiliyor” diye konuştu.

 

İstanbul, Ankara ve Adana’dan 13 kulüp ve topluluğun bir hazırlık komitesi kurarak başlattığı kongre sürecinin 15 Mart’ta ODTÜ’deki Necdet Bulut amfisinde yapılacak merkezi toplantıyla tamamlanması planlanıyor. Üniversite Kongresi Hazırlık Komitesi tarafından çıkarılan takvime göre 13 Mart’a kadar her üniversitede üniversite ve ülke sorunlarının tartışılacağı toplantılar düzenlenecek ve bu toplantılarda oylamayla delege seçilecek. Seçilmiş delegelerin katılacağı merkezi kongrede- ise anayasa tartışmaları, savaş gündemi, YÖK yasa tasarısı gibi konulara ilişkin gençliğin sözünü ifade eden kararlar alınacak. Bütün üniversiteliler 13 Mart’a kadar yazacakları tebliğleri www.universitekongresi.com ‘a yollayarak ve delege olarak kongreye katılabilecek.