Üniversiteliler “Hayata Bağlı Ol” Afiş Tasarımı Yarışması

“Hayata Bağlı Ol” Afiş Tasarımı Yarışması

Yarışmanın konusu, madde ve teknoloji bağımlılığının insan sağlığında, insan ilişkilerinde ve toplumda yarattığı maddi ve manevi olumsuz etkilerin, yol açtığı hasarların tasarım diliyle ortaya konulması, özellikle üniversite gençliği arasında görsel iletişim diliyle bu konuda farkındalığın arttırılmasıdır. Bu bağlamda yarışmanın ismi “Hayata Bağlı Ol” şeklinde belirlenmiştir.

YARIŞMANIN AMACI

Görsel İletişim Tasarımı ve Grafik Tasarım alanında eğitim alan ön lisans ve lisans programında öğrenim gören üniversite öğrencilerimizin özgün tasarımlar üretmesini teşvik etmek;
Madde ve teknoloji bağımlılığının sağlığa, insan ilişkilerine ve topluma verdiği olumsuz etkilerinin tasarım diliyle ortaya konulmasına, özellikle üniversite gençliği arasında farkındalığın arttırılmasına katkı sağlamak
Seçilen afiş tasarımlarını çeşitli mecralarda sergileyerek toplumu bilinçlendirmek, farkındalık yaratmak.

KATILIMCILAR

ESOGÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğrencileri

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar Bölümü Öğrencileri

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü
Resim-İş Öğretmenliği Programı Öğrencileri

Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksekokulu Uygulamalı
Güzel Sanatlar Bölümü Grafik Sanatlar Anasanat Dalı Öğrencileri

ESTÜ Porsuk Meslek Yüksekokulu Tasarım Bölümü Grafik Tasarım Programı Öğrencileri

YARIŞMAYA KATILIM ŞARTLARI ve KURALLAR

Yarışma belirtilen kurumların ön lisans ve lisans öğrencilerine açıktır.
Yarışmaya en fazla 1 afiş tasarımı ile katılım sağlanabilir.
Yarışmaya başvuru ücretsizdir.
Afiş tasarımının içeriğinde kullanılan her türlü materyal/materyallerin bizzat katılımcı tarafından üretilmiş olması veya kullanım haklarının katılımcıda olması gerekmektedir.
Afiş tasarımının daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, afişin tamamı ya da bir bölümü kopya edilmemiş, özgün ve telif haklarının satılmamış olması gerekmektedir.
Bu kurala uymayan afiş tasarımları değerlendirmeye alınmayacaktır.

Yarışma tamamlanıp ödül veya sergileme hakkı kazansa dahi yarışmaya gönderilen tasarımlar 4.ve 5.maddelerdeki hükümleri taşımadığı anlaşıldığında yarışmacı ihraç edilir ve verilen ödül varsa yasal faizi ile geri alınır. Telif haklarının ihlali nedeniyle doğacak her türlü ve mali sorumluluk yarışmacıya aittir.
Afişlerde slogan kullanma zorunluğu yoktur. Ancak slogan kullanılacaksa Türkçe olmasına, bağımlılığa özendirici olmamasına ve başka yerde kullanılmamış olmasına dikkat edilmelidir.
Afiş tasarımlarında, uyuşturucu madde ve uyuşturucu madde kullanımını gösteren görsel ya da görseller veya kullanım şekli hakkında bilgi veren ifadeler kesinlikle kullanılmamalıdır.
Afişlerin hiçbir bölümünde reklam içerikli veya sponsora ait olabilecek logo ve herhangi bir markayı temsil edebilecek görsel içerik bulunmamalıdır.
Yarışmaya gönderilen eserlerin Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerine aykırı olmamasına dikkat edilmelidir.
Afişler dijital ortamda hazırlanmalıdır. Çalışmalar için teknik serbesttir, ancak basım, çoğaltım ve dijital ortamda yayımlamaya uygun olmalıdır. Tasarımlar işletim sistemi sınırlaması olmadan; tasarım yazılımları (Adobe Illustrator (Ai), Corel Draw, Adobe Photoshop vb.) kullanılarak yapılmalıdır.
Afiş tasarımları 50×70 cm ölçülerinde dikey olarak çalışılmalıdır. Söz konusu ölçü dışında yapılan afişler değerlendirilmeye alınmayacaktır.
Afişler CMYK modunda 300 dpi çözünürlükte hazırlanmalı, JPEG ve PDF (Orijinal boyutunda ve sıkıştırılmamış baskıya uygun PDF formatında, High Quality Print) uzantılı belge olarak herhangi bir sıkıştırma yapılmaksızın gönderilmelidir. Tasarımda kullanılacak görseller de baskıya uygun çözünürlükte (300 dpi) olmalıdır.
Yarışmaya katılan ödül alan ve başarılı bulunan afişlerden bir seçki sergisi düzenlenecektir. Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan çalışmaların katılımcılarına “Katılım Belgesi” e-posta yoluyla gönderilecektir.

Katılımcılar https://stf.ogu.edu.tr/hayatabagliolyarisma web sayfasında yer alan “Başvuru Formu”nu eksiksiz doldurmalıdır. İmzalı başvuru formu bulunmayan başvurular geçersiz sayılacaktır.
Afiş tasarımı ogustfhayatabagliol@gmail.com adresine “Başvuru Formu” (imzalı) ile birlikte imzalı olarak gönderilmelidir.
Katılımcılar, yarışmaya başvurmakla katılma koşullarını ve jüri kararlarını kabul etmiş sayılırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

1 × four =