Üniversiteli Ve Liseliler Arası Rota Çağdaş Sanat Yarışması

Sanat Yarışması

Yarışmanın hedef kitlesi; Türkiye genelinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan tüm lise öğrencilerini, meslek yüksekokulu, fakülte ve enstitü ayırt etmeksizin Yüksek Öğretim Kurumuna bağlı üniversitelerde eğitim gören öğrencileri kapsamaktadır.

Yarışma sonunda başarı ödülü ve sergilenme hakkı kazanan tüm yarışmacılara sanat ve iletişim alanında uzman profesyoneller ve akademisyenler tarafından farklı oturumlardan oluşan Sanat ve Kariyer Eğitimi verilecektir.

3 Ekim 2019 Perşembe akşamı yarışma sonucunda başarı ödülü ve sergilenme hakkı alan genç sanatçıların eserleri İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Sanat’ta sergilenecek, açılış töreni ve ödül takdimleri sanatseverlerin katılımı ile gerçekleşecektir.

Koşullar
Yarışmada tema yoktur.

Yarışmaya MEB ve YÖK’e bağlı lise ve üniversitelerde öğrenim görmekte olan yabancı uyruklu öğrenciler de katılabilir.

Yarışmaya yollanan eserler resim, fotoğraf, video, yeni medya, seramik, baskı, heykel, yerleştirme sanatı gibi görsel sanatların tüm biçimlerinden oluşabilir.

Yarışmacılar en fazla 5 ayrı eser veya 1 seri ile katılım gösterebilirler.

Başvuru dosyaları, 3 ayrı PDF dosyası olarak gönderilmelidir. Dosyaların her biri en fazla 10 MB boyutunda olmalıdır. Dosyaların içeriği ile ilgili detaylı bilgiye başvuru sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Eser fotoğrafları yüksek çözünürlüklü olmalıdır. Önerilen eserden detay fotoğrafları konulmalıdır.

Eğer video çalışması paylaşılacaksa, ilgili pdf’teki eser sayfasına videonun Vimeo bağlantısı (ve varsa şifresi) eklenmelidir.

Başvuruların gönderimi için son tarih 9 Ağustos 2019, saat 17:00’dir. Bu tarihi geçiren adayların başvurusu kabul edilmeyecektir.

Yarışmacılar daha önce herhangi bir başka sanat yarışmasında ödül almamış özgün eserler ile katılım gösterebilirler.

Eserlerin daha önce sergilendiğinin ve/veya daha önce herhangi bir yarışmaya katılmış olduğunun tespiti halinde ilgili eserin adaylığı derhal iptal edilecektir. Bu hususun ödül kazandıktan sonra tespiti halinde ise aday, kazandığı ödülü iade ile mükellef olacaktır.

Eserler ( çerçeve, asma aparatları vb.) sergilemeye hazır olacak şekilde teslim edilmelidir.

Başvuru dosyalarında gönderilen tüm eserler dikkate alınacaktır. (Sadece yarışmaya aday olarak gönderilen eserler değil, sanatçının portfolyo dosyasında bulunan eserler de olası bir durumda, jürinin yeniden değerlendirme sürecine dahil olabilir)

Başarı ve sergilenme hakkı kazanan eser sahipleri öğrenci belgelerini de gönderme yükümlülüğündedir.

Başarı ödülü kazanan eserlerin adrese kargolama işlemleri İstanbul Ayvansaray Üniversitesi tarafından, sergilenme hakkı kazanan eserlerin kargo masrafları ise eser sahipleri tarafından karşılanacaktır.

Kargo ve ulaşım sırasında eserin hasar alması eser sahibinin sorumluluğundadır.

Başarı ödülü ve sergilenme hakkı kazanan yarışmacılar her iki tarafın da haklarını koruyacak sözleşmeyi imzalamalıdır.

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi gerekli gördüğü takdirde yarışma takvimi üzerinde değişiklik yapabilir veya yarışmayı iptal edebilir.

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’nin başarı ödülü ve sergilenme hakkı kazanan eserleri satın alma yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Başarı Ödülleri
• Lise kategorisinde başarı ödülü alan 3 eser sahibine 1.000’er TL değerinde para ödülü.

• Lisans öğrencisi kategorisinde başarı ödülü alan 3 eser sahibine 2.000’er TL değerinde para ödülü.

• Yüksek Lisans, Sanatta Yeterlilik ve Doktora öğrencisi kategorisinde başarı ödülü alan 3 eser sahibine 3.000’er TL değerinde para ödülü takdim edilecektir.

Sergilenme Hakkı
Yarışmada ödüllerin yanı sıra sergilenme hakkı elde eden öğrencilerin de eserleri Plato Sanat’ta izleyiciye sunulacaktır.

Sanat ve Kariyer Eğitimi
Yarışma sonunda başarı ödülü ve sergilenme hakkı kazanan tüm yarışmacılara sanat ve iletişim alanında uzman profesyoneller ve akademisyenler tarafından farklı oturumlardan oluşan Sanat ve Kariyer Eğitimi verilecektir.

Yarışma Takvimi
Son Başvuru süresi 9 AĞUSTOS 2019
Jüri 2 EYLÜL 2019 Pazartesi
Sergi Açılışı ve Ödül Töreni 3 EKİM 2019 Perşembe
Sanat ve Kariyer Eğitimi 4-5 EKİM 2019 Cuma-Cumartesi

http://rotasanatyarismasi.org/basvuru

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

20 − two =